Nieoczekiwany ruch Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe w górę po raz pierwszy od ponad roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 paź 2021, 15:51

Nieoczekiwany ruch Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe w górę po raz pierwszy od 2012 roku!

Po raz pierwszy od półtora roku Rada Polityki Pieniężnej RPP) zmienia stopy. Podczas dzisiejszego posiedzenia stopa referencyjna poszła w górę o 40 pkt. bazowych, do poziomu 0,50%. To pierwsza podwyżka od 9 lat!

Dzisiejszego ruchu nie spodziewali się ekonomiści. Zakładali, że najwcześniej podwyżka stóp procentowych nastąpi w 2022 roku.

Jeszcze dzisiaj pisaliśmy, że wycena banków, a co za tym idzie indeks WIG-Banki, rośnie mocno w górę właśnie w oczekiwaniu na podwyżkę. I stało się. Podczas dzisiejszego posiedzenia, członkowie RPP podwyższyli stopę referencyjną o 40 pb.

Jesteśmy kolejnym krajem z naszego regionu, który po znacznych obniżkach w ubiegłym roku w odpowiedzi na pandemię, podwyższył wreszcie stopy procentowe. Dołączyliśmy do Węgier, Czech oraz Rumunii. Poniżej przedstawiamy jak aktualnie wygląda poziom stóp procentowych w kraju:

  • stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 0,51 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 0,52 proc. w skali rocznej.

Zobacz także: Akcje banków od piątku dynamicznie rosną. Inwestorzy obstawiają, że po prawie 6% inflacji stopy procentowe w Polsce pójdą w górę

Pierwsza podwyżka stóp od 9 lat

Presja na podwyżkę stóp procentowych była widoczna od dłuższego czasu. Głównie za sprawą rosnącej inflacji, która według szybkiego szacunku inflacji Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wyniosła we wrześniu już 5,8%. Co więcej, jest to najwyższy poziom wskaźnika CPI odnotowany w ciągu ostatnich 20 lat. Zdaniem ekonomistów inflacja w Polsce może jeszcze rosnąć w kolejnych miesiącach. 

„Inflację CPI dźwigać będą w tym czasie inne czynniki: ceny żywności oraz ceny energii elektrycznej i gazu. Najwyższy odczyt inflacji jeszcze najprawdopodobniej przed nami - szacujemy, że przypadnie on na grudzień tego roku. Później inflacja będzie opadać, ale nie spodziewamy się by wróciła do dopuszczalnego przedziału wahań od celu NBP” – oceniali niedawno ekonomiści mBanku.

Dzisiejsze, jednodniowe posiedzenie RPP nie miało przynieść wielkiego zaskoczenia. Ponadto, żaden z ankietowanych ekonomistów przez PAP Biznes nie spodziewał się podwyżki stóp procentowych w tym miesiącu. Ich zdaniem miała ona nastąpić dopiero w 2022 roku. 

„Trudno w ogóle nie dopuszczać możliwości, że RPP mimo wszystko zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych przy tych wszystkich okolicznościach, ale nasz scenariusz bazowy pozostaje niezmienny – w tym roku podwyżki stóp nie będzie” - powiedział ekonomista banku PKO BP, Marcin Czaplicki.

Najniższy poziom stóp procentowych w Polsce został dzisiaj podniesiony. Stopa referencyjna wzrosła o 40 pb, lombardowa o 50 pb, redyskontowa weksli oraz dyskontowa weksli o 40 pb. Niezmieniona została jedynie stopa depozytowa, pozostając tym samym na poziomie 0%.

Po raz ostatni RPP podniosła stopy w maju 2012 r., gdy zakończono ponaddwuletni cykl windujący stopy z 3,5% do 4,75%.

Podwyżka stóp to dobra informacja dla posiadaczy akcji banków, które powinny poprawiać wynik odsetkowy, a tym samym powinna rosnąć ich wycena na giełdzie. Złoty powinien zacząć się umacniać w stosunku do walut zagranicznych. Jest to natomiast, oczywiście, zła wiadomość dla osób zadłużonych, bo raty kredytów urosną. Przy dzisiejszej podwyżce stóp rata kredytu hipotecznego na 25 lat o wartości 500 tys. zł powinna pójść w górę o około 100 zł.

Zobacz także: Inflacja we wrześniu dalej rośnie i jest najwyższa od 20 lat. GUS podaje szybki szacunek wskaźnika CPI

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.