Kolejny spadek stopy bezrobocia w Polsce. GUS podaje oficjalne dane za wrzesień
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 paź 2021, 10:16

Kolejny spadek stopy bezrobocia w Polsce - oficjalne dane GUS za wrzesień 2021

5,6% - tyle wyniosła stopa bezrobocia we wrześniu 2021 r. w Polsce, według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Przez wakacje - zarówno w sierpniu, jak i lipcu - stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 5,8%. We wrześniu nastąpił spadek bezrobocia w Polsce, o czym informowało na początku października Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, najlepsza sytuacja na rynku pracy wciąż jest w województwie wielkopolskim, natomiast najwyższy odsetek osób bezrobotnych jest w województwie warmińsko-mazurskim.

Zobacz także: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8%, podaje GUS

Mocny rynek pracy w Polsce mimo pandemii

Trzeba przyznać, że rynek pracy w Polsce obronił się w czasie pandemii. Od początku 2020 roku stopa bezrobocia wahała się pomiędzy poziomem 5-6,5%, mimo że początkowo szacunki mówiły nawet o osiągnięciu 10% stopy bezrobocia w wyniku przedłużającego się lockdownu. Co prawda, w ostatnich tygodniach w Polsce odnotowano znaczący wzrost liczby zachorowań na COVID-19, jednak ministerstwo zdrowia nie przewiduje wprowadzenia kolejnego lockdownu ogólnokrajowego (ewentualne ograniczenia mogą zostać wprowadzone lokalnie).

Według prognoz ekonomistów Banku Millennium, stopa bezrobocia na koniec 2021 roku znów będzie na poziomie 6%. „Pomimo pewnego normowania się, popyt na pracę w nadchodzących kwartałach powinien pozostawać mocny, na co wskazuje indeks oczekiwanego zatrudnienia w badaniu koniunktury prowadzonym przez Narodowy Bank Polski (Szybki Monitoring), a w przemyśle także wyniki ankiety PMI i GUS. Spowolnienie poprawy na krajowym rynku pracy było przez nas spodziewane, stąd brak rewizji względem czerwca prognoz stopy bezrobocia rejestrowanego, która na koniec 2021 r powinna wynieść 6,0%” - napisano w raporcie kwartalnym Millennium.

Jeszcze w pierwszych dniach listopada NBP opublikuje trzecią w tym roku projekcję inflacji, gdzie również dokonuje bieżącej oceny polskiego rynku pracy.

Zobacz także: Goldman Sachs prognozuje, że inflacja w Polsce osiągnie 6,5% na koniec roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.