Stabilna sytuacja na polskim rynku pracy - GUS podaje stopę bezrobocia za październik 2021
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 lis 2021, 10:05

Stabilna sytuacja na polskim rynku pracy - GUS podaje stopę bezrobocia za październik 2021

Październik okazał się kolejnym miesiącem, w którym spadła stopa bezrobocia w Polsce. Według danych GUS wyniosła ona 5,5%.

Pod koniec każdego miesiąca to GUS publikuje oficjalną stopę bezrobocia za poprzedni miesiąc. Nieco wcześniej poznajemy szacunkowe dane, które są publikowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Już na początku listopada informowano, że stopa bezrobocia w Polsce spada kolejny miesiąc – 5,5% w październiku względem 5,6% we wrześniu. Podczas konferencji prasowej minister Marlena Maląg podała również liczbę osób bezrobotnych, która na koniec października wyniosła około 912 tys. osób.

Zobacz także: Kolejny spadek stopy bezrobocia w Polsce - oficjalne dane GUS za wrzesień 2021

Stabilny poziom bezrobocia w Polsce

W ubiegłym roku, jeszcze na początku pandemii COVID-19, wielu ekspertów spodziewało się stopy bezrobocia nawet na poziomie 10% do końca roku. Jak widać, to rynek pracy wyszedł obronną ręką z kryzysu i od miesięcy utrzymuje się na stabilnym poziomie. Październik jest kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek.

Również w listopadowej projekcji inflacji opublikowanej przez NBP, wskazywano na stabilną sytuację na krajowym rynku pracy. „W Polsce trwa ożywienie aktywności gospodarczej. Nadal poprawia się sytuacja na rynku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w spadku bezrobocia i wyraźnym wzroście przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej (...)” – napisano w raporcie.

Zobacz także: NBP podnosi prognozy inflacji i obniża oczekiwaną dynamikę PKB. W 2022 ceny powinny wzrosnąć o 5,8%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.