Lokaty terminowowe w bankach, w właściwie ich oprocentowanie zaczyna rosnąć - najlepsza daje 3%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
01 gru 2021, 13:29

Banki zaczęły podnosić oprocentowanie depozytów. Najwyżej oprocentowana lokata terminowa daje 3% w skali roku

Banki zaczynają podnosić oprocentowanie lokat terminowych. Najlepsze oprocentowanie wynosi w tej chwili 3% w skali roku, wynika z opracowania HRE Investments

Jeszcze w lipcu br. pisaliśmy, że Polacy od początku roku wypłacili z lokat 172 mld zł. Tak było przy prawie zerowych stopach procentowych, a jak sytuacja prezentuje w tej chwili, kiedy stopy zostały podniesione? Według danych zebranych przez HRE Investments, w ciągu ostatniego miesiąca, banki poprawiły swoją ofertę depozytową. Są to póki co niewielkie zmiany na płaszczyźnie oprocentowania oraz warunków zakładania depozytów, ale jak to się mówi – pierwsze koty za płoty.

2-3% w skali roku – ale jest haczyk

Najlepsze lokaty dostępne w ofertach banków, pozwalają powiększyć kapitał o 2-3% w skali roku. Ale tu pojawia się haczyk, tak oprocentowane ofert są limitowane – dla kogo najczęściej:

  • dla nowych klientów,
  • na nieduże kwoty,
  • na krótki okres.

Znacznie więcej ofert, które są dostępne na rynku, dotyczy oprocentowania na poziomie 1-2%, w przypadku tych lokat, wymagania banków są znacznie lżejsze, a niekiedy pozbawione ograniczeń.

Jednak jeśli jesteś już stałym klientem banku, a Twoja lokata się kończy, to zanim postanowisz zmienić bank, sprawdź ofertę swojego banku, one nie chcą tracić swoich stałych klientów i może znajdzie się idealne rozwiązanie.

Zobacz także: Rząd przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej - obniży akcyzę i VAT na paliwo i energię oraz wprowadzi dodatek osłonowy

Kluczowe jest bezpieczeństwo, a więc gwarancja BFG

W rankingu sporządzonym przez HRE Investments, znajdują się instytucje, w ramach których powierzamy pieniądze na rok.

Warto tutaj również dodać, że według danych NBP, przeciętne oprocentowanie lokat (założonych w październiku), wynosi 0,35% w skali roku. Lokaty zawarte w tabeli, wybrane są również pod kątem bezpieczeństwa, czyli podlegają pod gwarancję BFG. 
 

najlepsze lokaty

Oczywisty efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej

W październiku br. RPP, niespodziewanie podjęła decyzję o podwyżce podstawowej stopy procentowej z 0,1% do 0,05%. Ledwie, zaczęliśmy się oswajać z tą decyzją, a w listopadzie RPP podniosła stopę na 0,75 pkt proc. Już 8 grudnia, odbędzie się koleje posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zapadną wtedy decyzję dotyczące przyszłości złotego. Jednak ekonomiści już zakładają, że kolejna podwyżka stopy procentowej, opiewać będzie na 0,5 do 1 pkt proc.

Docelowo i tak możemy się spodziewać wzrostu średniego oprocentowania lokaty w skali roku do 1%.

Inflacja w górę, kosmetyczne podwyżki lokat

Wyniki, jakie przedstawione są w powyższej tabeli oraz szaleńczo rosnąca inflacja, (przypomnijmy – według wstępnych danych GUS, inflacja w listopadzie sięgnęła 7,7%), nie są pocieszające, a inwestorzy wciąż poszukują coraz no nowych, lepszych czy bardziej sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie kapitału przed inflacją.

Oczywiście biorąc pod uwagę ostanie kilka miesięcy, nawet te niewielkie podwyżki zwrotów z depozytów, odrobinę napawają optymizmem.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce po raz drugi w górę, wyżej niż zakładali ekonomiści

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.