GUS publikuje szacunkową inflację za grudzień 2021. Wskaźnik CPI zbliża się do poziomu 9%
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 sty 2022, 10:05

Szacunkowa inflacja za grudzień 2021 w Polsce wyniosła prawie 9%

Trochę później niż zwykle, ale znamy już szacunek inflacji za grudzień 2021 roku. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wyniosła ona aż 8,6%.

Za nami tydzień gospodarczych informacji, który rozpoczął się od przyspieszonego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Odbyło się ono 4 stycznia, choć początkowo było zaplanowane na 12 stycznia, czyli po publikacji tzw. flashu inflacji. Członkowie RPP - bazując na danych za listopad, kiedy wskaźnik CPI wyniósł 7,8% - zdecydowali o czwartej już podwyżce stóp procentowych w ostatnich 4 miesiącach. Aktualnie stopa referencyjna jest na poziomie 2,25%.

Tydzień kończymy szacunkowymi danymi za inflację z poprzedniego miesiąca. Konsensus ekonomistów zakładał wskaźnik CPI na poziomie 8,3% w grudniu. Pełne dane zostaną opublikowane przez GUS za tydzień, 14 stycznia.

Zobacz także: NBP podnosi prognozę inflacji na 2022. W przyszłym roku średnio ceny mają wzrosnąć o 7,6%

Grudzień z najwyższą inflacją w 2021 roku

Nie powinno być zaskoczenia, że rok kończymy z najwyższą inflacją w całym 2021 roku. Na ten moment, według szacunkowych danych GUS-u, wyniosła ona 8,6%. Pełne dane poznamy 14 stycznia, jednak ostatnie odczyty pokazują, że oficjalny poziom wskaźnika CPI okazuje się jeszcze wyższy od szacunków. Dane inflacyjne z ostatnich miesięcy utwierdziły nas w przekonaniu, że inflacja wcale nie jest już przejściowa.

Inflacja w Polsce – 2021 rok

inflacja w Polsce

Źródło: Trading Economics

Na wysoką inflację w Polsce reaguje zarówno RPP jak i rząd. Jeszcze we wtorek, 4 stycznia, podczas posiedzenia RPP zdecydowano o czwartej już podwyżce stóp procentowych o 50 pb. Cykl podwyżek rozpoczął się od października, kiedy podwyższono je o 40 pb. W listopadzie zdecydowano się na ruch o 75 pb, natomiast w grudniu o 50 pb. Jak spodziewają się ekonomiści i nie tylko, również członkowie RPP wspomnieli o tym, że to może nie być koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w kraju.

Rząd zareagował w znany nam już sposób z początku pandemii. Wprowadzono kolejną tarczę, tym razem antyinflacyjną. Od stycznia zniesiono akcyzę na paliwa, obniżono stawkę VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepło systemowe, a ponadto przewidziano dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych, najbardziej dotkniętym nagłym wzrostem inflacji. Ponadto, w przyszłym tygodniu rząd zamierza przedstawić tarczę antyinflacyjną 2.0, która uwzględni obniżkę VAT na paliwa do 8%.

Na koniec przypomnijmy, że NBP wstępnie podniosło prognozy inflacyjne na 2022 rok. Według nowych założeń ma ona wzrosnąć z poziomu 5,1% w 2021 roku do 7,6% w tym roku. Prognozy uwzględniają już wpływ tarczy antyinflacyjnej, jak też obniżkę VAT-u na żywność. Pierwsza projekcja roczna inflacji NBP zostanie zaprezentowana w marcu.

Zobacz także: Kolejna podwyżka stóp procentowych zatwierdzona przez RPP. To może nie być koniec tego cyklu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.