Wykorzystajcie wakacje kredytowe do nadpłaty kredytu, radzi KNF. Spłata kapitału to obecnie minimalna część raty
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 lip 2022, 12:23

Wykorzystajcie wakacje kredytowe do nadpłaty kredytu - radzi KNF. Spłata kapitału to obecnie minimalna część raty

Wniosek o wakacje kredytowe będzie można złożyć już za 2 tygodnie. Zaoszczędzone pieniądze z rat kredytu można rozdysponować dowolnie, jednak Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaleca jego nadpłatę.

Kredytobiorcy przez chwilę będą mogli odetchnąć z ulgą. Po pierwsze, w sierpniu odbędzie się niedecyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, a to oznacza, że najbliższa ewentualna podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce dopiero we wrześniu.

Po drugie, na początku tygodnia stawki zarówno WIBOR6M jak i 1Y odnotowały spadek, co może oznaczać, że rynek widzi szansę na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce.

Po trzecie, prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe, a wniosek będzie można składać już na koniec lipca.

Dzięki tej ustawie kredytobiorcy będą mogli złożyć wniosek o zwolnienie ze spłat 8 rat kredytu hipotecznego. Okres obejmie po 2 miesiące w III i IV kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Pierwszych rat kredytu nie trzeba będzie spłacać już w sierpniu, czyli w okresie wakacyjnym. Niektórzy kredytobiorcy, którzy mocno odczuli wzrost rat kredytu, mogą chętnie skorzystać z tego faktu i przeznaczyć pieniądze na wakacyjny wyjazd. Jednak UKNF zaleca przeznaczenie środków na nadpłatę kredytu.

„Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zachęca kredytobiorców, którzy zdecydują się na skorzystanie z tego rozwiązania pomocowego, aby środki „zaoszczędzone” w trakcie „wakacji kredytowych” wykorzystać do zredukowania swojego zadłużenia - nadpłacenia kredytu hipotecznego. Skróci to okres, na jaki zaciągnięty został kredyt lub obniży wysokość przyszłych rat kredytu, czego efektem będzie zmniejszenie obciążeń budżetów domowych w przyszłości” – napisano w oficjalnym komunikacie UKNF.

Zobacz także: Polacy będą mogli pójść na wakacje kredytowe już od sierpnia. Prezydent Andrzej Duda podpisze 14 lipca ustawę

Warto nadpłacić kredyt hipoteczny

Wakacje kredytowe dają kredytobiorcom, którzy mają zaciągnięty kredyt na nieruchomość w złotówkach, chwilę wytchnienia. A dokładniej 8 miesięcy do końca 2023 roku. To oznacza, że jeżeli rata naszego kredytu wynosi obecnie 3 tys. zł to w tym czasie możemy zaoszczędzić 24 tys. zł. Jak zaleca UKNF, warto „zaoszczędzone” pieniądze przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego.

Co daje nadpłata kredytu? Może to wpłynąć na zmniejszenie wysokości rat czy też skrócenie okresu spłaty kredytu. Warto pamiętać, że jeżeli zmniejszy nam się rata kredytu, to okres spłaty pozostaje taki sam. Natomiast w przypadku skrócenia okresu spłaty, to rata kredytu pozostaje na niezmienionym poziomie. Jednak tutaj kredytobiorcy muszą być czujni, ponieważ czasem za nadpłatę kredytu będziemy zobowiązani do zapłaty ewentualnych kosztów operacyjnych. Warto skontaktować się z bankiem, w celu uzgodnienia planowanej nadpłaty kredytu.

Podczas trwania wakacji kredytowych nie musimy spłacać dodatkowych odsetek, ewentualnym obciążeniem będą składki ubezpieczeniowe. Niestety większość raty kredytu i tak stanowią… bankowe odsetki. Tak naprawdę rata kapitałowa to „kropla w morzu” spłaty.

Dlatego też nie tylko UKNF apeluje o rozsądne dysponowanie pieniędzmi z rat kredytu. Na Twitterze spotkamy się z opiniami ekonomistów czy specjalistów, aby mądrze przeznaczyć zaoszczędzoną kwotę.

Zobacz także: Kiedy spadnie inflacja? Analityk PKO BP prognozuje obniżkę cen

Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych?

Nie traktujmy wakacji kredytowych jako dosłownych wakacji. Wykorzystajmy je maksymalnie, skoro rząd daje nam taką możliwość. Wniosek o przyznanie wakacji kredytowych będzie można składać już na koniec lipca. Rat nie będziemy musieli płacić już od sierpnia, jeśli nam się uda. Dlatego nie przeznaczajmy tej kwoty od razu na wydatki, na które wcześniej nie mogliśmy sobie pozwolić, tylko pomyślmy o nadpłacie kredytu.

Wakacje kredytowe tak naprawdę nie mają żadnego kryterium. Wystarczy, aby mieć kredyt w polskiej walucie (warunek konieczny), który jest przeznaczony na nieruchomość, w której mieszkamy. To oznacza, że nie otrzymamy wakacji kredytowych, jeżeli wynajmujemy mieszkanie, na które został zaciągnięty kredyt.

Warto pamiętać, że najnowsza projekcja inflacji opublikowana przez Narodowy Bank Polski wskazuje kilka możliwych scenariuszy dla wzrostu cen w Polsce. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5% według danych GUS-u, jednak szczyt wciąż przed nami. Cykl podwyżek stóp procentowych również nie został zakończony i nie wiemy jaką decyzję podejmą członkowie RPP po wakacjach.

Zobacz także: Inflacja w czerwcu przekroczyła 15%. GUS podał oficjalne dane za miniony miesiąc

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.