Wakacje kredytowe: oto co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 lip 2022, 07:31

Wakacje kredytowe wchodzą w życie w tym tygodniu. Co powinieneś wiedzieć zanim złożysz wniosek

29 lipca zainteresowani kredytobiorcy będą mogli złożyć wniosek do banku, aby skorzystać z wakacji kredytowych. Kto i na jakich zasadach może to zrobić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. 

Wakacje kredytowe „zwolnią” kredytobiorcę ze spłaty 8 rat, a dokładniej: nie będą oni musieli ich płacić przez 2 miesiące, zarówno w III jak i IV kwartale br. oraz po miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Kto chce zdążyć już z sierpniową ratą, w szczególności, jeżeli jego spłata ma miejsce na początku miesiąca, musi złożyć wniosek do banku jak najszybciej. Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe została podpisana w czwartek 14 lipca, a w życie wchodzi po 14 dniach. Wnioski będzie można składać od 29 lipca br.

Tak naprawdę kredytobiorca nie musi ubiegać się o wakacje kredytowe, ponieważ bank nie może odrzucić wniosku. Możliwość zwolnienia ze spłaty rat przysługuje z mocy prawa. Wystarczy spełnić odpowiednia kryteria, a jak już kilkukrotnie pisaliśmy, nie ma ich wielu. Kredytobiorcy przysługują wakacje kredytowe na jeden kredyt, który został zaciągnięty w polskiej walucie przed 1 lipca 2022 roku. Kredyt musi dotyczyć nieruchomości, w której mieszkamy, nie może to być mieszkanie wynajmowane. I to by było na tyle, nie ma żadnego kryterium dochodowego, o które tak apelował Związek Banków Polskich.

Wniosek, w zależności od banku, w którym mamy kredyt, będzie można złożyć online lub stacjonarnie w placówce.
 

Zobacz także: Nadpłata kapitału podczas wakacji kredytowych może skrócić okres spłaty kredytu o kilka lat

Wakacje kredytowe w trybie przyspieszonym

Najpierw rząd zaoferował tarcze covidowe, następnie antyinflacyjne, teraz rządzący za priorytet postawili kredytobiorców. Wprowadzenie wakacji kredytowych to nie tylko odpowiedź na rosnącą inflację, ale wiążący się z tym cykl podwyżek stóp procentowych, który trwa w Polsce od października 2021 roku. Aktualnie główna stopa jest na poziomie 6,50%. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia nie tylko z rosnącymi stopami procentowymi, ale również stawkami WIBOR. Te dwa czynniki podniosły drastycznie wysokość rat kredytów hipotecznych.

Ważnym aspektem są w tym przypadku kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. To właśnie na nie decydowali się kredytobiorcy w 2020 roku, kiedy stopa referencyjna była na poziomie 0,10%. Wtedy większość nie zastanawiała się jak będą wyglądać raty kredytu, w przypadku gdy Narodowy Bank Polski powróci do podwyższania stóp procentowych. A to, że powróci było pewne.

Z pomocą kredytobiorcom przychodzą wakacje kredytowe. Oto najważniejsze informacje, które należy wiedzieć przed złożeniem wniosku:

 1. Wakacje kredytowe przysługują kredytobiorcom, którzy mają kredyt w złotówkach. Nie dotyczy kredytów walutowych.
   
 2. Umowa kredytowa musi być zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
   
 3. Wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt.
   
 4. Kredyt musi dotyczyć nieruchomości, w której zaspokajamy własne potrzeby mieszkaniowe. Nie dotyczy nieruchomości wynajmowanej.
   
 5. Wakacje kredytowe obejmują zarówno kredyty ze stałym jak i zmiennym oprocentowaniem.
   
 6. Zawieszeniu płatności podlega część kapitałowa oraz raty odsetkowe. Nie dotyczy opłat ubezpieczeniowych.
   
 7. Okres kredytowania wydłuża się o okres zawieszenia spłaty kredytu.
   
 8. Bank nie może odmówić udzielenia wakacji kredytowych, jeżeli spełniamy wszystkie warunki. Wynika to z mocy prawa.

Tak naprawdę wakacje kredytowe zostały wprowadzone w trybie przyspieszonym. Od zapowiedzi pomocy wsparcia kredytobiorcom minęły dopiero kilkanaście tygodni, a ustawa już wchodzi w życie. Co ciekawe, nie była to ustawa zaprojektowana konkretnie pod kredytobiorców. Nowe przepisy zostały dodane już do wcześniejszej ustawy… o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Dlatego też przepisy wprowadzające wakacje kredytowe nie wprowadzają zbyt wielu kryteriów. Według Związku Banków Polskich jednym, który był potrzebny, to kryterium dochodowe. Jednak nie zostało ono uznane. Na ten moment banki szacują swoje straty przy partycypacji kredytobiorców na poziomie od 50 do 90%. Ekonomiści prognozują natomiast, że koszt wakacji kredytowych może przekroczyć 20 mld zł.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Tutaj raczej kredytobiorca nie będzie miał większych problemów. Wniosek będzie można złożyć online bądź osobiście w placówce. Z racji tego, że ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od podpisania przez prezydenta RP, to pierwsze wnioski będzie można złożyć 29 lipca. Na poniższym przykładzie mBanku, serwis ma zostać uruchomiony jeszcze w godzinach przedpołudniowych.

Wniosek nie wiąże się z podpisaniem umowy do aneksu ani nie zostanie pobrana żadna dodatkowa opłata za jego złożenie. Ważne, aby został on złożony przed datą płatności sierpniowej raty, aby skorzystać z 2 miesięcy zawieszenia spłaty w III kwartale br. W przypadku mBanku wniosek może być złożony w dniu spłaty raty, do godz. 19:00. Wtedy nie zostanie ona pobrana.
 

mbank

Źródło: mBank

Najważniejsza kwestia: zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać wedle własnego uznania. I w tym miejscu warto zastanowić się nad nadpłatą kredytu, co pozwoli na skrócenie okresu spłaty bądź zmniejszenie wysokości rat. Wybór zależy od kredytobiorcy.

Zobacz także: Największe banki w Polsce oszacowały koszty wakacji kredytowych, przy 50-60% partycypacji. Straty będą miliardowe i zostaną rozpoznane już w 3 kwartale

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.