Kolejne podatki Sasina. Minister planuje daninę transakcyjną, zwiększony podatek od nieruchomości
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 paź 2022, 12:18

Kolejne podatki Sasina. Minister planuje daninę transakcyjną, zwiększony podatek od nieruchomości oraz quasi podatek od przychodów z budynków

Kolejny dzień przynosi kolejną propozycję ministra Jacka Sasina. Tym razem minister proponuje daninę transakcyjną, quasi-podatek od przychodów z budynków oraz zwiększoną stawkę podatku od nieruchomości.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w resorcie aktywów państwowych, ma powstać nowy fundusz celowy, ma on odpowiadać za walkę ze skrajnym ubóstwem mieszkaniowym. Fundusz środki finansowe ma pozyskać z trzech nowych podatków, które zostaną nałożone na osoby prawne posiadające od pięciu mieszkań na wynajem.

Pierwsze komentarze na Tweety już się pojawiają. 
 

Nowe podatki ministra Sasina

Minister Jacek Sasin planuje wprowadzić trzy nowe podatki, daniny publiczne, które mają za zadanie obciążyć fundusze masowo kupujące mieszkania, ale czy na pewno tylko owe fundusze?

Prawda może się okazać zgoła inna i może, znacząco uderzyć w „Kowalskiego” podbijając ceny mieszkań i stawki najmu.

Według doniesień podatek ma zostać nałożony na osoby prawne, które posiadają pod wynajem od pięciu mieszkań w górę. Dodatkowo podatek miałby być nałożony na nowe transakcje.

Rozwiązanie proponowane przez zespół Jacka Sasina to danina transakcyjna, quasi-podatek od przychodów z posiadanych budynków i wyższą stawkę podatku od nieruchomości.

Fundusz Sasina miałby dzięki temu osiągnąć dochód od 100 do 150 mln zł rocznie. Środki miałby być przeznaczone na wsparcie najbiedniejszych rodzin, które żyją w złych warunkach.

Podobna danina obowiązuje np. w Irlandii, tam stawka wynosi 10% i dotyczy 10 nieruchomości zakupionych w ciągu 10 miesięcy.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński: „interesy” deweloperów bezpośrednio wpłynęły na niepowodzenie programu Mieszkanie Plus

Pomysły ministra

To nie pierwszy pomysł Sasina, kilka dni temu minister poinformował o wprowadzeniu podatku od nadmiarowych zysków. Podatek ma objąć firmy zatrudniające od 250 osób.

Stawka proponowanego podatku ma wynieść 50% od nadmiarowych zysków za 2022 r. „Danina Sasina” ma objąć nie tylko spółki energetyczne i Skarbu Państwa, jak wcześniej sądzono, ale również prywatne firmy.
 

Zobacz także: Podatek od nadmiarowych zysków ma objąć wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób, szczególnie uderzy w niektóre banki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.