ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów ze zmiennym oprocentowaniem i przechodzi na WIRON
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 gru 2022, 11:16

ING Bank Śląski jako pierwszy zawiesza sprzedaż kredytów w oparciu o zmienne oprocentowanie i przechodzi na stawkę WIRON

ING Bank Śląski rezygnuje z kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem przynajmniej do połowy przyszłego roku. Później dostępne mają być hipoteki oparte o nowy indeks WIRON.

Jak podał ING Bank Śląski we wczorajszym komunikacie, zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Taka sytuacja ma potrwać do połowy 2023 roku.

„ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte o indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W tym czasie bank będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym” – poinformował w komunikacie ING Bank Śląski.

Zobacz także: Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w listopadzie w dół o 65% w relacji rok do roku

ING rezygnuje z indeksu WIBOR

ING Bank Śląski od 17 grudnia br. wstrzymuje udzielanie kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że bank nie będzie już sprzedawał kredytów hipotecznych opartych o stawkę WIBOR. Taka sytuacja ma potrwać do połowy 2023 r. kiedy bank wprowadzi zmienne oprocentowanie dla hipotek oparte o nowy indeks WIRON.

„Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON” – napisał bank w komunikacie.

W tym okresie przejściowym bank będzie oferował nowe produkty ze stałym oprocentowaniem od 13 grudnia br.

Bank podał, że realizuje już założenia zastąpienia indeksu WIBOR przez WIRON opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

„Zgodnie z tym dokumentem w przypadku istniejącego portfela detalicznych produktów hipotecznych opartego o WIBOR jego konwersja na nowy wskaźnik nastąpi w 2025 roku. Wówczas w klauzulach odsetkowych zastosowany będzie WIRON powiększony o spread korygujący określony w planowanym rozporządzeniu Ministra Finansów, które wprowadzi nowy wskaźnik referencyjny do umów kredytowych” – wyjaśnił ING Bank Śląski w komunikacie.

WIRON już dostępny dla nowych klientów

Od 2 grudnia br. polskie banki mogą wprowadzić do oferty kredyty oparte o indeks WIRON, równolegle do kredytów WIBOR-owych.

Administratorem nowego indeksu jest GPW Benchmark. WIRON ma być głównym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej stosowanym np. w przypadku udzielania kredytów, ale również dla papierów dłużnych.

Na tę chwilę oprocentowanie kredytów jest regulowane zależnie od wybranego WIBORU, czyli trzy lub sześciomiesięcznego. Z kolei WIRON ma być wskaźnikiem jednodniowym, czyli kredytobiorca pozna ostateczną wysokość raty w dniu jej spłaty.

Przy obecnej sytuacji rynku zmiana ta wydaje się korzystna. Jednak w momencie, w którym Narodowy Bank Polski (NBP) rozpocznie cykl obniżek, stawka będzie przyjmować wyższe wartości, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Jednak do tego momentu zostało jeszcze trochę czasu. Według road mapy wskaźnik ma zostać zrealizowany do końca 2024 roku, a WIBOR zostanie całkowicie usunięty w 2025 roku.

Jak powiedział dla PAP Biznes analityk Łukasz Jańczak, w ślad za ING Bankiem mogą pójść kolejne podmioty. 

„To pierwszy bank, który zdecydował się na taki krok, możliwe, że inne banki też tak zrobią, ale trudno to ocenić. Być może banki widzą jakieś ryzyka w tym przejściowym okresie" – Łukasz Jańczak.

Zobacz także: Recesji w Polsce nie będzie, jesteśmy na szybkiej drodze, aby stać się krajem wysoko zamożnym – Adam Glapiński podczas konferencji NBP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.