Już drugi bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Zmiany wejdą w życie od 14 stycznia
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
11 sty 2023, 12:48

Już drugi bank zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Zmiany wejdą w życie od połowy stycznia

Z dniem 14 stycznia BNP Paribas zawiesza sprzedaż kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem. Wcześniej, jeszcze w grudniu, na taki krok zdecydował się ING Bank Śląski.

Od 14 stycznia BNP Paribas zdecydował się zawiesić sprzedaż kredytów ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR – poinformował bank w komunikacie. To już drugi bank, który zdecydował się na taki krok, bowiem 17 grudnia 2022 r. sprzedaż hipotek ze zmiennym oprocentowaniem zawiesił ING Bank Śląski.

Zobacz także: WIBOR najniżej od wakacji. Rynek już nie wierzy w podwyżki stóp procentowych RPP

BNP zawiesza sprzedaż kredytów ze zmiennym oprocentowaniem

Od 14 stycznia BNP Paribas wstrzymuje sprzedaż kredytów mieszkaniowych ze zmiennym oprocentowaniem. Jak podał bank w komunikacie, decyzja jest bezpośrednio związana z realizacją zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczących zastąpienia wskaźnika WIBOR, wskaźnikiem WIRON.

„Decyzja banku o czasowym wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem związana jest z realizacją zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących procesu zastępowania wskaźnika referencyjnego WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Aktualnie Bank BNP Paribas intensywnie pracuje nad dostosowaniem procedur oraz systemów informatycznych do wdrożenia nowej oferty uwzględniającej kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu oparte o wskaźnik WIRON. Bank będzie informował o zmianach na bieżąco” – czytamy w komunikacie na stronie banku.

Jednocześnie bank zaznaczył, że w ofercie pozostają kredyty mieszkaniowe z okresowo stałym oprocentowaniem.

„W marcu 2022 r. Bank BNP Paribas, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził do oferty kredyt hipoteczny z okresowo stałą stopą procentową przez 10 lat, wcześniej oferując również kredyt hipoteczny o okresowo stałym oprocentowaniu przez 5 lat. Od czerwca 2022 r. bank kieruje swoją ofertę kredytów hipotecznych w pierwszej kolejności do obecnych Klientów, oferując im szereg rozwiązań wspierających obsługę ich potrzeb i zobowiązań finansowych.” – napisał bank w komunikacie.

Pierwszy ze zmiennego oprocentowania zrezygnował ING Bank Śląski

W grudniu o wstrzymaniu sprzedaży hipotek ze zmiennym oprocentowaniem poinformował ING Bank Śląski. Sytuacja ma potrwać do połowy tego roku, wtedy bank wprowadzi zmienne oprocentowanie dla kredytów mieszkaniowych oparte o nowy wskaźnik WIRON. Bank dodał, że prowadzi już prace nad zmianą indeksów.

„Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON” – napisał bank w komunikacie.

Zobacz także: ING Bank Śląski jako pierwszy zawiesza sprzedaż kredytów w oparciu o zmienne oprocentowanie i przechodzi na stawkę WIRON

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.