Decyzja RPP bez zaskoczenia. Kluczowe będzie posiedzenie w marcu, po publikacji projekcji inflacji przez NBP
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 lut 2023, 14:56

Decyzja RPP bez zaskoczenia. Kluczowe będzie posiedzenie w marcu, po publikacji projekcji inflacji przez NBP

Podczas drugiego w tym roku posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej utrzymano stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Takiej decyzji oczekiwał rynek.

Dzisiejsza decyzja podjęta przez członków RPP nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Taki scenariusz zapowiadał przecież prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. Po wstrzymaniu cyklu podwyżek stóp procentowych wskazywał, że Rada oczekuje obecnie na najnowszą projekcję inflacji, która zostanie opublikowana na początku marca. Dlatego też w przyszłym miesiącu, oprócz decyzji w sprawie stóp procentowych, możemy spodziewać się informacji, czy cykl podwyżek stóp procentowych zostanie oficjalnie zakończony.

„Już od dawna rynek nie był tak pewny decyzji RPP jak w lutym 2023 roku (…). Ciekawsze będzie za to spotkanie RPP w marcu. Wtedy to przed posiedzeniem, Rada zapozna się z przygotowaną przez analityków NBP projekcją dotyczącą inflacji i PKB. Na marcowym posiedzeniu będzie także już wiadomo jak szybko drożały towary i usługi konsumpcyjne na początku 2023 roku, czyli jaka była inflacja. Wstępne dane na ten temat, czyli szybki szacunek inflacji za styczeń GUS publikuje w połowie lutego” – wskazują analitycy HRE Investments.

Aktualny poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Oprocentowanie lokat w bankach zaczęło spadać po raz pierwszy od 15 miesięcy. Decyzje RPP mogą utrzymać ten trend

Stopy procentowe bez zmian

Już w ubiegłym tygodniu rozpoczął się cykl posiedzeń banków centralnych. Fed zdecydował o podwyżce stóp procentowych o 25 pb, Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny podjęli decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 50 pb, natomiast Narodowy Bank Czeski pozostawił stopy bez zmian. W tym tygodniu RPP dołącza do tego ostatniego i już 5. miesiąc z rzędu nie decyduje się na żaden ruch podczas posiedzenia.

Dzisiejsza decyzja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Prezes NBP podczas swoich wystąpień podkreślał, że dla dalszego kształtowania się stóp procentowych w Polsce kluczowa będzie projekcja inflacji zaprezentowana w marcu. Również szacowany skok inflacji zarówno w styczniu jak i lutym nie przestraszył członków RPP. Zgodnie z prognozami ekonomistów jest on chwilowy, a od marca wskaźnik CPI ponownie zacznie spadać.

„Początek 2023 r. przyniesie jeszcze przyspieszenie inflacji związane z wygaszeniem większości składowych Tarczy Antyinflacyjnej. Inflacja byłaby też jeszcze wyższa gdyby nie „zamrożenie” taryf energetycznych (prąd, gaz) dla gospodarstw domowych. W naszej opinii inflacja w styczniu wzrośnie do 17,2% r/r, a jej szczyt w tym cyklu przypadnie na luty w okolicach bliskich 19% ze względu na niską bazę odniesienia z roku ubiegłego. W kolejnych miesiącach inflacja będzie się już obniżać, przez większą część roku pozostanie dwucyfrowa, ale na koniec roku może spaść nawet poniżej 8% r/r.” - skomentował dla Strefy Inwestorów ekonomista Banku Pekao, Kamil Łuczkowski.

Teraz kluczowym pytaniem jest kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych w Polsce. Zdania w tej kwestii są podzielone, pierwsze obniżki mogą mieć miejsce pod koniec 2023 roku lub w I kwartale 2024 roku.

Zobacz także: Obligacje skarbowe zaliczyły mocny spadek sprzedaży. Oferta Ministerstwa Finansów przestała być atrakcyjna

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost