Lepsza zdolność kredytowa w programie Bezpieczny kredyt 2%. KNF informuje o nowelizacji Rekomendacji S
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o przyjęciu nowelizacji w sprawie Rekomendacji S, która dotyczy zarządzania kredytami hipotecznymi. Zmiany dotyczą programu rządowego Bezpieczny kredyt 2%.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała o jednogłośnym przyjęciu nowelizacji Rekomendacji S, zmiany dotyczą finansowania w ramach programu bezpieczny kredyt, który wchodzi w życie od lipca br. Zmiany powinny być dostosowane przez odpowiednie instytucje finansowe do 1 lipca 2024 r.
Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 19 czerwca 2023 r. jednogłośnie przyjęła nowelizację Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie
— Urząd KNF (@uknf) June 19, 2023
Szczegóły w komunikacie #KNF: https://t.co/KOsnK8H1yt pic.twitter.com/JfRBOKel11
Zobacz także: Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie. W maju Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyszedł na plus
Nowelizacja jednogłośnie przyjęta
KNF poinformowała o jednogłośnym przyjęciu nowelizacji Rekomendacji S. Przypomnijmy, że jest to zbiór zasad stanowiący wytyczne dla dobrych praktyk w zakresie kredytów hipotecznych. Do zaleceń rekomendacji powinny się stosować wszystkie banki objęte przepisami prawa w Polsce.
Celem wprowadzonych zmian było rozszerzenie rekomendacji na kredyty mieszkaniowe objęte programem rządowym Bezpieczny kredyt.
„[…] Celem tych zmian było rozszerzenie rozwiązań Rekomendacji S na kredyty mieszkaniowe z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, w szczególności wskazanie, że w zakresie wynikającym z wyżej wymienionej ustawy odstępuje się od zasady rekomendowania bankom żądania wkładu własnego oraz niekredytowania pełnej wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia. Przyjęto też zasadę, że także w przypadku gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wartość wskaźnika LtV nie powinna przekraczać w momencie uruchomienia kredytu poziomu 100% i wprowadzono rozwiązania dotyczące dodatkowego zabezpieczenia analogiczne do już obowiązujących w niniejszej Rekomendacji” – czytamy w Uchwale nr 242/2023 Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 19 czerwca 2023 r.
Komisja zdecydowała się na obniżenie bufora, który stosuje się w wyliczaniu zdolności kredytowej, do 2,5 p.p. przy kredytach ze stałą stopą procentową. W przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową nie wprowadzono zmian.
„W przypadku kredytu zabezpieczonego hipotecznie udzielanego w ramach realizacji programu rządowego zakładającego dopłaty do oprocentowania kredytu, bank określa wysokość bufora stopy procentowej na poziomie przewyższającym wysokość tego bufora dla kredytu oprocentowanego okresowo stałą stopą procentową o długości tenoru stałej stopy równej okresowi, dla którego przewidziano w programie rządowym dopłaty do oprocentowania kredytu” – napisano w uchwale.
Zobacz także: Wyższy podatek PCC dla „hurtowego zakupu mieszkań” i zwolnienie przy zakupie pierwszego mieszkania
Już od lipca kredyt 2% na pierwsze mieszkanie
Decyzja KNF jest szczególnie ważna dla osób, które czekają na wejście w życie programu Bezpieczny kredyt 2%. Na początku czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą systemu dopłat do kredytu mieszkaniowego przez 10 lat, co potwierdza, że z początkiem lipca br. będzie można się ubiegać o preferencyjny kredyt hipoteczny.
Program skierowany jest do osób do 45. roku życia na zakup pierwszego mieszkania, domu lub działki. W przypadku starania się o kredyt przez małżeństwo, co najmniej jeden z małżonków musi spełniać warunki.
Co ważne, w 2023 r. jak powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju, nie będzie limitów, limity finansowe pojawią się dopiero od 2024 r. wraz z wejściem nowej ustawy budżetowej.
Więcej na ten temat pisaliśmy już na Strefie Inwestorów.