Rząd chce wesprzeć zarówno kredytobiorców, jak i budownictwo społeczne
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
07 lut 2024, 14:37

Nie będzie miliona mieszkań, ale rząd chce wesprzeć zarówno kredytobiorców, jak i budownictwo społeczne

Nie będzie miliona mieszkań, minister rozwoju i technologii oświadczył, że nie powtórzy założeń wyborczych Trzeciej Drogi. Podkreślił jednak, że rząd będzie wspierał budownictwo społeczne.

Podczas programu TVP Info „Gość Poranka” Krzysztof Hetman opowiedział o nowym programie kredytowym, ale wspomniał również, że nie zamierza powtarzać obietnicy wyborczej klubu Trzecia Droga, dotyczącej budowy miliona mieszkań. Minister zwrócił jednak uwagę na to, że budownictwo społeczne jest ważne, a rząd będzie je wspierać.

Minister Hetman powiedział, że teraz rząd skupia się na trzech ważnych częściach całej układanki. „Przede wszystkim podaż, bo z tym mamy największy problem i w tej chwili takie prace w ministerstwie trwają. Po drugie to budownictwo społeczne i (po trzecie) program, który będzie wspierał kredytobiorców” – tłumaczył w programie.

Zobacz także: Bezpieczny Kredyt 2% zaciągnięto prawie 67 tys. razy na łączną kwotę prawie 30 mld zł

Trzy elementy układanki

Minister resortu rozwoju w ostatnich dniach wypowiedział się na temat budownictwa w Polsce oraz wspomniał o nowym programie dla kredytobiorców. Stanowczo odrzucił założenia wyborcze Trzeciej Drogi, dotyczące budowy miliona mieszkań w ciągu jednej kadencji. Jednak wyraźnie powiedział, że rząd chce angażować się w budownictwo społeczne.

Krzysztof Hetman powiedział również, że nowy program będzie skierowany przede wszystkim w stronę rodzin.

„Stopa oprocentowania będzie uzależniona od liczby dzieci, żeby zminimalizować skok cen, wprowadzone będą limity dochodowe, ale to jest tylko element całego oddziaływania na rynek budownictwa i mieszkalnictwa. Będziemy realizować budownictwo społeczne i musimy oddziaływać na rynek podaży, bo z nim mamy największy problem” – powiedział.

Minister jest również przekonany, że założenia nowego programu nie doprowadzą do tak drastycznego wzrostu cen mieszkań. Więcej o pracach rządu nad nowym programem pisaliśmy już na Strefie Inwestorów.

Jak skwitował szef resortu, rząd uwzględni potrzeby zarówno chcących kupić własne mieszkanie, jak i również osoby, które chcą korzystać z budownictwa społecznego.

Zobacz także: Mieszkanie na start zastąpi Bezpieczny kredyt 2%. Minister przedstawił warunki nowego programu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.