Prognozy dla stóp procentowych przed marcowym posiedzeniem RPP
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
04 mar 2024, 12:30

Prognozy dla stóp procentowych przed marcowym posiedzeniem RPP. Kluczowa będzie rezygnacja z tarcz antyinflacyjnych

Marcowe posiedzenie RPP jest bardzo ważne, a decyzja zostanie podjęta po zapoznaniu się Rady z najnowszą projekcją inflacji NBP. Czego możemy się spodziewać w tym tygodniu?

Na marzec czekało wielu, nie chodzi tylko o to, że zbliża się pierwszy dzień wiosny. Z ważnych spraw, czeka nas decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) oraz pierwsza w tym roku projekcja inflacji. Ten tydzień jest gorący w wielu częściach świata, decyzję w sprawie stóp procentowych będą podejmowane też w bankach strefy euro, w Kanadzie, uwagę przyciąga również  nadchodzące wystąpienie Jeromego Powella, szefa Fed w Kongresie. Jednak skupmy się na własnym podwórku, przedstawiciele Santander Bank twierdzą, że RPP utrzyma stopy na niezmienionym poziomie w oczekiwaniu na wzrost cen.

Jako ciekawostkę zdradzimy, że podczas styczniowego posiedzenia RPP złożono tylko dwa wnioski o zmianę stóp procentowych.

Przypomnijmy, w dniach 5-6 marca odbędzie się posiedzenie RPP, decyzja zostanie przedstawiona 6 marca, z kolei 7 marca odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zobacz także: GUS podał wstępne dane o inflacji za styczeń 2024 roku. Cel inflacyjny jest już blisko

Co z decyzją Rady

Nadchodzące dni stoją pod znakiem polityki pieniężnej, po pierwsze czekamy na decyzję RPP, którą poznamy w środę 6 marca. Co warto podkreślić, członkowie Rady decyzję podejmą już po zapoznaniu się z najnowszą projekcją inflacji NBP. To posiedzenie jest ważne, ponieważ decyzja będzie podejmowana już po uwzględnieniu perspektyw dotyczących inflacji. Wciąż nie wiadomo jednak, jaki będzie los tarcz antyinflacyjnych, czyli oczekiwana przez wszystkich projekcja została z pewnością przygotowana w otoczeniu niepewności.

Przypomnijmy, że obecnie (od października 2023 r.) główna stopa referencyjna wynosi 5,75%. W opinii ekonomistów banku Santander, to się nie zmieni. „Naszym zdaniem RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian i podtrzyma retorykę zbliżoną do tej z ostatnich miesięcy: mimo obniżenia krótkoterminowych prognoz inflacji, w dalszej części roku oczekiwane jest ożywienie wzrostu cen, co w warunkach przyspieszającej gospodarki, ciasnego rynku pracy i dość ekspansywnej polityki pieniężnej nie daje podstaw do obniżek stóp procentowych” – prognozują eksperci banku.

Centrum Analiz PKO BP zakłada podobny scenariusz, twierdząc, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie pomimo nowej, jeszcze niedostępnej dla nas, projekcji inflacji NBP.

„Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rady nie pozostawiają jednak złudzeń co do jego wyniku – oczekiwana jest stabilizacja stóp, w tym stopy referencyjnej na poziomie 5,75%. Warto jednak pamiętać, że Rada lubi zaskoczenia, inflacja kieruje się w stronę celu inflacyjnego, a ostatnie deklaracje ze strony rządu wskazują, że nie zrealizuje się scenariusz wzrostu cen energii o kilkadziesiąt procent. Prawdopodobna decyzja o braku obniżki stóp zostanie też podjęta pomimo nowej projekcji NBP, która na końcu jej horyzontu (2h26) powinna już pokazywać trwały powrót inflacji do celu. Szersze od komunikatu uzasadnienie decyzji Rady poznamy zapewne na czwartkowej konferencji prasowej Prezesa NBP A.Glapńskiego.” – czytamy w analizie banku.

Warto w tym miejscu podkreślić, że największy wpływ na inflację i stopy procentowe w Polsce będą miały decyzje dotyczące tarczy antyinflacyjnych. „Większe znaczenie dla przyszłości (zarówno inflacji jak i stóp procentowych) będą miały decyzje dotyczące tarcz antyinflacyjnych – Minister Finansów A.Domański sugerował, że w tym tygodniu mogą zapaść decyzje o wysokości stawki VAT na żywność, w marcu mamy też poznać więcej szczegółów na temat rozwiązań MKiŚ dotyczących cen nośników energii na 2h24.” – dodają w analizie ekonomiści PKO BP.

Prognoza specjalistów mBanku nie odstaje od wcześniejszych i obstawiają, że poziom stóp procentowych w marcu się nie zmieni. „Najważniejszym punktem w kraju jest oczywiście decyzja RPP, gdzie wraz z publikacją komunikatu poznamy zręby marcowej projekcji. Nasze i rynkowe oczekiwania stawiają na stopy bez zmian.” – możemy przeczytać w analizie mBanku.

Oczekiwania rynkowe są jasne, co więcej stabilny poziom wskaźników WIBOR również możne podpowiadać, że nie możemy oczekiwać zmian poziomu stóp procentowych.

Przypomnijmy jeszcze, że według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) poziom inflacji CPI w styczniu 2024 roku wyniósł 3,9%. Oficjalne dane za styczeń i luty br. poznamy 15 marca.

Decyzję Rady poznamy w środę 6 marca, a więcej na ten temat powie z pewnością Adam Glapiński prezes NBP dzień później.

Zobacz także: „W imieniu pracowników NBP i jako prezes NBP podkreślam, że będę współpracować z nowym rządem” – mówi Adam Glapiński na konferencji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.