Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

GUS podał dane o szacunkowym odczycie inflacji w kwietniu. CPI lekko w górę

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r.

Od jesieni 2023 r. obserwujemy w Polsce wyczekany, jednocyfrowy poziom inflacji. Według wstępnych danych GUS w kwietniu inflacja CPI ukształtowała się na poziomie 2,4%. Prognozy wskazują, że od celu będziemy odchodzić, a wskaźnik CPI na najbliższe dwa lata wyniesie około 5%.

Zobacz także: Według oficjalnych danych GUS marcowa inflacja jest w celu. Nie możemy jednak świętować

Wzrost płac w marcu, inflacja nie utrzyma się w celu

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu wskaźnik CPI wyniósł 2,4%. Główny odczyt za marzec pokazywał 2,0%, mamy więc nieznaczny wzrost. 

szacunkowy odczyt inflacji kwiecień

Źródło: GUS

Należy pamiętać, że różne projekcje wskazują jednak, że poziom CPI w ciągu najbliższych dwóch lat wyniesie około 5%.

Potwierdza to wzrost płac, który w marcu wyniósł 12% r/r. Przy takim wzroście płac nie będzie można utrzymać inflacji w celu. Można również oczekiwać, że wzrost plac nieco zwolni.

Wpływ na wzrost inflacji będą mieć również likwidowane tarcze antyinflacyjne. Już od kwietnia stawka VAT na żywność wróciła do poziomu 5%. Od drugiej połowy roku możemy się spodziewać wzrostu cen energii i gazu.

„Po drugie w połowie roku przestaną działać tarcze antyinflacyjne odpowiadające za ceny energii i gazu. Ale nie wiemy, jak będzie to schodzenie przeprowadzane. My możemy nadal operować tylko scenariuszami kształtowania się inflacji.” – mówił podczas konferencji NBP Adam Glapiński.

Warto pamiętać, że majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 8-9 maja, z kolei konferencja prezesa Adama Glapińskiego najpewniej będzie miała miejsce w piątek 10 maja.

Zobacz także: Krytyka wokół programu kredyt NaStart rośnie. Analitycy Pekao zwracają uwagę na pozytywne efekty programu dofinansowania

Udostępnij