Egzotyczne kontrakty terminowe – firma z USA chce wprowadzić kontrakty na marihuanę

Firma z USA chce wprowadzić kontrakty terminowe na marihuanę. Poznaj najbardziej egzotyczne instrumenty finansowe na świecie

Niedługo mogą się pojawić kontrakty terminowe na marihuanę. Co ciekawe, na giełdach całego świata istnieje sporo egzotycznych instrumentów finansowych tego typu. Są m.in. kontrakty na łososia czy na zmianę zjawisk pogodowych. Jeśli plan firmy New Leaf Data Services wypali, inwestorzy już niedługo będą mogli obstawiać zmianę ceny marihuany i konopii indyjskich. Rozmawia ona z jedną z dużych giełd o uruchomieniu kontraktów terminowych na gandzię.

Indeks cenowy marihuany już istnieje

- Rok 2019 może być przełomowy dla tych inwestorów, których interesuje inwestowanie w marihuanę. Ciężko pracujemy nad tym, by otrzymali nowe ciekawe opcje inwestycyjne – stwierdził Jonathan Rubin, prezes New Leaf Data Services, w rozmowie z serwisem Bloomberg.

New Leaf Data Services od kilku lat zbiera dane o zmianach cen marihuany i konopii. Od pewnego czasu liczy nawet indeksy cenowe, zarówno dla rynku kanadyjskiego, jak i amerykańskiego.
 

1. Notowania Canada Cannabis Spot Index

cannabis


Jak zwracają uwagę niektórzy specjaliści od kontraktów terminowych, to nie będzie proste, by kontrakt na marihuanę okazał się przydatnym instrumentem inwestycyjnym. Główny problem może wystąpić w zakresie płynności handlu. Tym niemniej pojawienie się kontraktów na gandzię będzie niezwykle ciekawym momentem w historii rynków kapitałowych.

Zobacz także: GPW rozpocznie publikację trzech nowych indeksów dywidendowych. Komu się one przydadzą?

Można zarabiać na soku pomarańczowym, łososiu i... huraganach

Kontrakty na marihuanę czy konopie nie byłyby pierwszymi egzotycznymi instrumentami tego typu. Trzeba pamiętać, że pierwsze kontrakty terminowe pojawiły się w starożytnej Mezopotamii (na zboża), więc tradycja instrumentów tego rodzaju na artykuły spożywcze jest bardzo długa i bogata.

Dziś, przeglądając ofertę giełd towarowych z całego świata, można się naprawdę zdziwić, ile mniej czy bardziej egzotycznych opcji inwestycyjnych jest dostępnych. Począwszy od kontraktów na mleko, trzcinę cukrową, sok pomarańczowy czy soję, poprzez kontrakty na krowy, wieprze, owoce morza, łososia a skończywszy na kontraktach na drewno czy ceny energii elektrycznej, a nawet zmienność.

2. Notowania OSLO Seafood Index

oslo


3. Notowania indeksów Nasdaq Salmon (na łososie w przedziałach wagowych kg)

nasdaq salmon


Mało tego, na chicagowskiej giełdzie dostępne są kontrakty na zjawiska pogodowe. Można zawrzeć zakład, czy temperatura w danym regionie świata wzrośnie, czy spadnie, czy spadnie śnieg, albo czy w USA w tym sezonie pojawią się niszczycielskie huragany. Takie instrumenty mogą być rodzajem zabezpieczenia dla wielkich gospodarstw rolnych i firm działających w branży spożywczej.

Istnieją również kontrakty na ceny przewozów morskich. Instrument ten nazywa się Forward Freight Agreements (FFA) i jest dostępny na londyńskiej Baltic Exchange. Pozwala on zabezpieczać się przedsiębiorcom przed nadmiernym wzrostem kosztów transportu towarów.

Jak widać, globalny rynek finansowy daje wielkie możliwości inwestycyjne. Problem w tym, że wiele z tych kontraktów jest dostępnych tylko dla inwestorów instytucjonalnych, dysponujących sporą kwotą na wejściu.

Źródła wykresów: 1. Cannabis Benchmarks, 2. Oslo Boerse, 3. Nasdaq

Zobacz także: GPW planuje wprowadzić kontrakty terminowe na indeks WIG.Games

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.