Fotografia kolekcjonerska zyskuje na popularności. To inwestycja w sztukę dostępna dla szerszego grona odbiorców

Fotografia kolekcjonerska zyskuje na popularności. To inwestycja w sztukę dostępna dla szerszego grona odbiorców

Choć jest to mniej popularna gałąź sztuki niż malarstwo czy rzeźba, to jednak zyskuje na popularności, a próg wejścia w inwestycję często jest niższy. Fotografia kolekcjonerska, bo o niej mowa, staje się atrakcyjnym wyborem w świecie inwestycji alternatywnych.

Fotografia kolekcjonerska, która obejmuje raczej mniejszą część rynku inwestycji w sztukę, staje się coraz popularniejsza już nie tylko na zachodzie, ale również w Polsce. Jednym z powodów są niższe kwoty, jakie trzeba zainwestować, aby stać się posiadaczem dzieła. DESA Unicum, największy dom aukcyjny w Polsce w 2023 r. odnotował z tej dziedziny sztuki obrót na poziomie 1,2 mln zł. Z kolei 2022 r., który był wyjątkowo dobry dla rynku sztuki, całkowity obrót z aukcji fotografii wyniósł 2,7 mln zł. Z kolei w 2022 r. padł rekord w tym segmencie, kiedy w Nowojorskim domu aukcyjnym Christie`s sprzedano słynne zdjęcie Man Raya „Le Violon d'Ingres” za prawie 12,5 mln dolarów.

Zobacz także: Rynek inwestycyjny sztuki w Polsce wchodzi w fazę dojrzałości. Roczny obrót z aukcji sztuki wyniósł blisko 368 mln zł

Fotografia kolekcjonerska zyskuje w oczach inwestorów

Fotografia, która w zachodnim świecie kolekcjonerskim zaczęła zyskiwać na popularności dopiero w okolicach lat 70-80 XX wieku, zaczyna być wyraźniej dostrzegana w Polsce. „Wtedy to w krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych coraz częściej myślano o fotografii jako o niezależnej, atrakcyjnej kategorii kolekcjonerskiej. W miarę jak fotografia zyskiwała na popularności, a artyści eksperymentowali z różnymi technikami i stylami, aukcje fotografii organizowano coraz częściej. W 2022 roku, francuskie domy aukcyjne wygenerowały około 11% globalnego obrotu aukcyjnego w segmencie fotografii artystycznej, co stanowiło prawie dwukrotnie większy wynik niż w przypadku innych mediów artystycznych (5,9%).” – wyjaśnia Małgorzata Nitner, Dyrektor Departamentu Sprzedaży DESA Unicum.

W 2022 r. sprzedaż z fotografii przewyższyła o 20% poziom sprzed pandemii COVID-19. Trzy największe na świecie domy aukcyjne (Sotheby's, Christie's i Phillips) w 2022 r. przyniosły ze sprzedaży 74,5 mln dolarów, co było 25% wzrostem względem 2021 r. „Szczególnie zauważalny był wzrost w segmencie najwyższej półki rynku (prace sprzedane powyżej 100 000 dolarów), gdzie średnie ceny wzrosły o 49%. Do ważnych licytacji należy zaliczyć sprzedaż ikonicznego zdjęcia "Le Violon d'Ingres" Man Raya z 1924 roku na aukcji w Christie’s, za rekordową sumę 12 412 500 dolarów.” – wspomina Małgorzata Nitner.

W Polsce nie stoimy obecnie jakoś w tyle. Nasza rodzima DESA Unicum w 2023 r. ze sprzedaży fotografii kolekcjonerskiej przyniosła 1,2 mln zł. Choć najbardziej udanym rokiem jest 2022 r., który dom aukcyjny zamknął obrotem z tego segmentu na poziomie 2,7 mln zł. Ponadto warto wspomnieć, że najdrożej sprzedaną w Polsce fotografią jest „Potop” Davida LaChapelle’a, za który zapłacono 720 tys. zł w 2021 r.

Fotografia pt. Potop, David LaChapelle (1963), 2006/2012

David LaChapelle_Potop

Źródło: DESA Unicum

Ikoniczny kwiecień na rynku sztuki

Koniec kwietnia przyniósł w DESA Unicum dwie ciekawe aukcje, „Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna” oraz „Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości”, podczas których można było nabyć kadry Miltona H. Greene’a, Natalii Natalii Lach-Lachowicz czy Chrisa Niedenthala.

kwietniowe licytacje DESA

Źródło: DESA Unicum

Za 125 tys. zł kupiono odbitkę Natalii Lach-Lachowicz, osobista Marilyn Monroe kosztowała 1800 zł. Za 45 tys. zł sprzedała się fotografia Ewy Partum "Samoidentyfikacja", z kolei "Bez tytułu (Staten Island) Piotra Uklańskiego zostało wylicytowane za 42 tys. zł. Kwoty wylicytowanych fotografii zaczynają sie już od 800 zł, jasnym jest, że ta droga póki powoli zyskuje na popularności, jest jeszcze przystępna dla szerszego grona odbiorców. Być może warto z tego skorzystać. 

Zobacz także: Kryzys na rynku sztuki. Wartość 100 największych dzieł sprzedanych w 2023 roku była mniejsza niż rok wcześniej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost