Warren Buffett o kryptowalucie Bitcoin: nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 paź 2017, 11:00

Warren Buffett o kryptowalucie Bitcoin: nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu

Nie można ocenić ile jest warty Bitcoin, bo to jest aktywo, które nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu – stwierdził Warren Buffett podczas cyklicznego spotkania ze studentami z całego świata.

Wszyscy ekscytują się tym, co dzieje się w ostatnim czasie z cenami kryptowalut, w tym Bitcoina. W dodatku Wall Street również zaczyna kierować swoją uwagę na rynek walut wirtualnych, co nakręca tę spiralę – przyznał Warren Buffett, najsłynniejszy inwestor świata, podczas spotkania z młodymi ludźmi z całego świata, które odbyło się w piątek 20 października w Omaha (Nebraska, USA).

Relację ze spotkania zamieścił portal ValueWalk.

Problem w tym, że Buffett, zwany wyrocznią z Omaha, jest sceptyczny co do walut wirtualnych jako aktywa inwestycyjnego.

Kryptowaluty nie mają wewnętrznej wartości

Nie można ocenić ile jest warty Bitcoin, bo to jest aktywo, które nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu – zauważył Warren Buffett.

Buffett ostrzegł przed uczestniczeniem w ICO (Initial Coin Offering) – czyli emisjach tokenów, dokonywanych przez małe firmy a nawet osoby prywatne.

Nie jestem w stanie powiedzieć, jak bardzo urośnie cena Bitcoina czy innych kryptowalut. Nikt nie jest w stanie. Ale jest to prawdziwa, najprawdziwsza bańka spekulacyjna – zaznaczył Buffett.

A wiadomo, co w końcu dzieje się z bańkami spekulacyjnymi: pękają z hukiem...

Warto zwrócić uwagę, że na Twitterze od kwietnia tego roku działa fałszywe konto Warrena Buffetta (@ORACLEofETH), na którym ktoś – podszywając się pod wyrocznię z Omaha – nagania na kupno kryptowalut.

Prawdziwe konto Warrena Buffetta ma adres @WarrenBuffett. Najsłynniejszy inwestor nie korzysta z niego zbyt często, co widać po dacie ostatniego wpisu.

Pojazdy autonomiczne to melodia odległej przyszłości

Podczas spotkania ze studentami Warren Buffett wypowiedział się na wiele innych ciekawych tematów dotyczących nowych technologii. Na przykład zabrał głos w kwestii pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Temat został wywołany wtedy, gdy ktoś z sali zapytał o jedną z ostatnich inwestycji Berkshire Hathaway – spółka Buffetta kupiła kontrolny pakiet akcji firmy Pilot Flying J, która ma największą sieć zajazdów i moteli dla kierowców ciężarówek w USA.

Spółka Pilot Flying J ma bardzo mocne fundamenty. Nie obawiam się o konkurencję ze strony pojazdów elektrycznych i autonomicznych, przynajmniej w najbliższych latach. Oczywiście, następuje powolne odchodzenie od silników diesla na rzecz elektrycznych, ale ta rewolucja jeszcze potrwa. Jeśli chodzi o pojazdy bez kierowców, to nie sądzę, by przed 2030 rokiem miały większy udział w rynku nowych aut, niż 10%. Nie sądzę też, aby ludziom podobały się wielkie 18-kołowe ciężarówki jeżdżące bez kierowców. Pojazdy autonomiczne wyprą tradycyjne tylko wtedy, gdy będą naprawde bezpieczne, a do tego daleka droga – stwierdził Buffett.

Buffett wierzy natomiast w spółki z branży energii odnawialnej. Berkshire Hathawayma w tej chwili ulokowane około 16-17 mld USD w spółkach wiatrowych i solarnych.

Świat idzie w kierunku energii odnawialnej. Na przykład stan Iowa powinien stać się samowystarczalny pod względem energetycznym w ciągu kilku najbliższych lat. Dni kopalni w USA są policzone – uważa Buffett.

Bądź kreatywny i rób to, co lubisz

Jak zwykle podczas spotkania z Buffettem padło pytanie o to, jak to możliwe, że w wieku 87 lat, mając 80 mld USD na koncie, nie myśli o przejściu na emeryturę.

Po prostu trzeba być entuzjastą tego, co się robi. Radzę zawsze młodym ludziom: szukajcie takiej pracy, którą chcielibyście wykonywać, gdybyście nie musieli koniecznie pracować – odpowiedział Buffett.

Miliarder z Omaha podkreślił też, że ważne w życiu jest posiadanie odpowiedniego charakteru i temperamentu oraz zbudowanie sieci relacji z wartościowymi ludźmi, których się lubi.

Grupa zgranych przyjaciół to jest dużo warte aktywo. Poza tym, aby odnieść sukces, także w inwestowaniu, ważniejszy od inteligencji czy pracowitości jest odpowiedni charakter. Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad sobą, to nie odniesiesz sukcesu – stwierdził Buffett.

Zamiast podsumowania – oddajmy jeszcze na chwilę głos Buffettowi. Jaka jest jego recepta na szczęśliwe życie? „Bądź kreatywny i rób to, co lubisz, oraz otaczaj się ludźmi, których lubisz” – odpowiada wyrocznia z Omaha.


 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.