Londyn ma problem. Ceny nieruchomości przez Brexit mogą mocno spaść
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 sty 2019, 07:17

Nieruchomości w Londynie mocno potanieją. Wszystko przez Brexit. Tamtejsze fundusze już realizują odpisy aktywów

Fundusze inwestycyjne dokonują dużych odpisów na londyńskich nieruchomościach. Nad Tamizą coraz trudniej znaleźć kupca na dom czy mieszkanie. To przypomina, że ceny na rynku real estate nie idą w górę bez końca. Spadek cen nieruchomości w UK może nawet oznaczać początek kryzysu dla gospodarki Wielkiej Brytanii.

Ceny nieruchomości w Londynie mogą dość mocno spaść w tym roku. Pojawiają się pierwsze sygnały, że tak właśnie się stanie. Fundusz London Central Portfolio Property Fund odpisał 20% wartości swojego portfela nieruchomości położonych w samym centrum stolicy Wielkiej Brytanii. Z dokumentów wynika, że od września posiadane przez niego aktywa spadły na wycenie o 9,6%.

Brexit + podwyżka podatków = cen nieruchomości w dół

Zarządzający funduszem London Central Portfolio Property poinformowali, że podjęli taką decyzję z uwagi na splot kilku okoliczności. Chodzi o nadchodzący Brexit oraz podwyżki podatków od nieruchomości dla nierezydentów. Fundusz ma w swoim portfelu głównie mieszkania i domy warte mniej niż 1 mln GBP.

W centrum Londynu coraz trudniej sprzedać nieruchomość. Ceny wciąż są wysokie, a sprzedający podobno czekają na nabywcę średnio 12 miesięcy – podaje Bloomberg za urzędem London Land Registry. Połowa domów z dzielnicy Chelsea, które są wystawione na sprzedaż, czeka na nabywcę dłużej niż 6 miesięcy.

Zobacz także: Ceny nieruchomości są już absurdalnie wysokie. W ostatnich latach można było na nich świetnie zarobić

Nieruchomości nigdy nie drożeją w nieskończoność

Wszystko wskazuje na to, że kończy się więc złoty czas dla brytyjskiego rynku nieruchomości. Ceny domów i mieszkań na wyspach urosły średnio o około 48%. Wskazuje na to zachowanie Halifax House Price Index, który agreguje zachowanie cen domów z terenu całej Wielkiej Brytanii.
 

1. Historia notowań Halifax House Price Index

hf


Jednak na rynku londyńskim widać wyraźnie ochłodzenie już od początku 2016 roku. Czyżby smart money spodziewały się Brexitu? W 2019 roku być może dojdzie do poważnego tąpnięcia cen nieruchomości w stolicy UK. W dłuższym terminie przecena powinna dotknąć całe Wyspy Brytyjskie.
 

2. Indeksy cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii liczone przez firmę Savills

sav


No dobrze, a czemu u licha o tym piszemy – zapyta polski inwestor. Rzeczywiście, zapewne on, tak jak 99,999% czytelników Strefy Inwestorów nie ma nieruchomości w Wielkiej Brytanii, ani tym bardziej w jej stolicy. Piszemy o tym ku przestrodze, by przypomnieć, że ceny nieruchomości nigdy nie rosną w nieskończoność. Polacy o tym nie wiedzą, bo na polskim rynku – odkąd mamy gospodarkę rynkową – nie doszło do poważnej przeceny domów i mieszkań. Wręcz przeciwnie – ceny domów i mieszkań w naszym kraju, a szczególnie na rynku warszawskim, stale pną się w górę (poza okresem lekkiego spadku cen w latach 2008-13).
 

3. Ceny mieszkań w Polsce – 7 największych i 10 najmniejszych miast z bazy NBP

pl

Źródła grafik: 1. TradingEconomics, 2. Savills, 3. mBank

Zobacz także: 4 sposoby jak inwestować w nieruchomości i... nie kupić ani jednej z nich

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost