Najem krótkoterminowy zakazany przez ustawę o stanie zagrożenia epidemicznego
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
20 mar 2020, 07:03

Kolejny cios w rynek nieruchomości. Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego zakazała najmu krótkoterminowego

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego obowiązuje zakaz najmu krótkoterminowego.

Epidemia koronawirusa uderzyła w rynek wynajmu nieruchomości. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, który trwa od kilku dni, wprowadził zakaz „prowadzenia obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”. Jest to tymczasowe ograniczenie, jednak na razie nie podano daty ustania zakazu.
 

zakaz najmu

Zobacz także: Airbnb przez koronawirusa zezwoli na anulowanie rezerwacji bez opłat i kar. To cios w rynek mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Cios w najem krótkoterminowy

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadził wiele zakazów m.in. zamknięte galerie handlowe, ale również tymczasowe ograniczenia związane z wynajmem nieruchomości. Mowa o najmie krótkoterminowym, który jest oferowany najczęściej podróżującym na takich portalach jak Airbnb czy Booking.

Polityka Airbnb oraz Bookingu zaczęła zakładać zwrot całości kosztów w przypadku wynajmu mieszkania, nawet jeżeli wybrano ofertę bezzwrotną. To ogromny cios zarówno dla portali nieruchomości, jak i właścicieli mieszkań.

Oczywiście, turyści przyjęli taką politykę z radością, ponieważ nie poniosą strat w związku z planowanym wyjazdem. Jak ostatnio pisaliśmy, w trudnej sytuacji znajdują się Ci, którzy kupowali mieszkania na wynajem na kredyt, gdyż z już zaplanowanych przychodów, które pochodzą z rezerwacji jeszcze przed pandemią, mogą nie otrzymać nic.

Polityka Airbnb dotyczy okresu od 14 marca do 14 kwietnia, ale w przypadku dalszego rozwoju epidemii koronawirusa może być jeszcze przedłużona.
 

Wynajem mieszkań na… kwarantannę

W związku z wprowadzeniem zakazu, najemcy szukają różnych rozwiązań… Tym samym w sieci od kilku dni pojawiają się oferty mieszkań na kwarantannę. Osoby objęte takim nadzorem nie mogą wychodzić z domu i kontaktować się z innymi. Czy to jest okazja do zarobku? Dla niektórych tak.

Jednak już portale tj. olx.pl zdecydowały się na usuwanie podobnych ofert.

W takim razie jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Polski rząd próbuje zaoferować korzystne rozwiązania, aby na rynku pracy w krótkim czasie nie zwiększała się liczba osób bezrobotnych. W związku z ogłoszeniem pakietu antykryzysowego, zostanie wprowadzona możliwość wzięcia pożyczki dla przedsiębiorców.

Jednak jak na razie pozostaje czekać, aż sytuacja się z pandemią koronawirusa się uspokoi. Dlatego #zostanwdomu.

Zobacz także: Premier Morawiecki przedstawił czym jest tarcza antykryzysowa, czyli pakiet działań który ma zwalczyć kryzys gospodarczy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.