Tarcza antykryzysowa to pakiet dziłań który ma zwalczyć kryzys gospodarczy warty 212 mld zł
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
18 mar 2020, 12:59

Premier Morawiecki przedstawił czym jest tarcza antykryzysowa, czyli pakiet działań który ma zwalczyć kryzys gospodarczy

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił czym będzie tarcza antykryzysowa, czyli pakiet działań, który ma wesprzeć polską gospodarkę podczas walki z pandemią koronawirusa. To 5 filarów działań o wartości 212 mld zł, które mają pomóc pracownikom i pracodawcom.

Posiedzenie Rady Gabinetowej odbyło się w nietypowych warunkach. Zorganizowano wideokonferencję, po tym jak okazało się, że minister środowiska został zarażony koronawirusem, a pozostali ministrowie zostali objęci kwarantanną. Celem pakietu jest ochrona przedsiębiorców oraz miejsc pracy. Przedstawiony plan gospodarczy ma obejmować 5 filarów:

  • Filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy - przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria, będą mogli liczyć na pokrycie 40% wynagrodzeń pracowników;
  • Filar dla przedsiębiorców – mikropożyczki;
  • Filar ochrony zdrowia - 7,5 mld zł na wsparcie służby zdrowia;
  • Filar wzmocnienia systemu finansowego;
  • Filar inwestycji publicznych – budowa funduszu o wysokości 30 mld zł.

Zobacz także: Koronawirus może wywołać w Polsce kryzys gospodarczy - oto co rząd może zrobić, aby temu zapobiec

Gospodarcza specustawa

Podczas dzisiejszej wideokonferencji rządu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, zaprezentowano plan, który nazwano „Gospodarczą i społeczną tarczą antykryzysową dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2”. Ma on zmniejszyć negatywne skutki związane z epidemią koronawirusa. Jak podkreślił Andrzej Duda podczas oficjalnej konferencji, pakiet antykryzysowy jest w głównej mierze przeznaczony dla małych przedsiębiorstw, ponieważ oni znajdują się obecnie w najgorszej sytuacji.

Szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego wynosi 212 mld zł. Pakiety ustaw mają być gotowe do końca tygodnia.

Ochrona pracowników

Pierwszy filar ma na celu ochronę pracowników i ich miejsc pracy. Dlatego dla przedsiębiorców, którzy spełnią określone wymogi, zostanie zaproponowana możliwość pokrywania przez państwo 40% wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. Drugie 40% wynagrodzenia będzie pokryte przez przedsiębiorcę. Natomiast pozostałe 20% będzie pokryte przez pracownika. Realnie to oznacza spadek wynagrodzenia w firmach, które z tego rozwiązania skorzystają. 

Jak podkreślił premier Morawiecki, to pomoże zabezpieczyć nawet kilka milionów osób na rynku pracy. Jeżeli chodzi o samozatrudnienie, umowy zlecenia, umowy o dzieło to rząd planuje wprowadzić bufor, który będzie amortyzował straty tych usług i zleceń.

W planach jest również przedłużenie zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8 r.ż., w przypadku wydłużenia terminu zamknięcia placówek szkolnych.

Zobacz także: Specustawa o koronawirusie poprawiona przez Senat. Pensje pracowników zagrożonych COVID-19 pokryje ZUS

Filar dla przedsiębiorców

W przypadku drugiego filaru przeznaczonego dla przedsiębiorców rząd zapewni gwarancje kredytowe, płynność oraz mikropożyczki do wysokości 5 tys. zł. Pomoc będzie dostępna dzięki Polskiemu Funduszowi Rozwoju czy Banku Gospodarstwa Krajowego. Więcej szczegółów odnośnie tego obszaru ma zaprezentować wkrótce Paweł Borys, prezes PFR.

„Chcemy, aby przedsiębiorstwa mogły odbudować później swój portfel zamówień” - podkreślał Mateusz Morawiecki podczas konferencji.

7,5 mld zł na ochronę zdrowia

W pakiecie antykryzysowym również uwzględniono ochronę zdrowia. Rząd chce przeznaczyć 7,5 mld zł na jednoimienne szpitale zakaźne i materiały ochronne, które pozwolą zwalczyć epidemię koronawirusa.

„To filar, który jest potrzebny na unowocześnienie naszej infrastruktury medycznej” - powiedział premier.

Zapewnienie bezpieczeństwa finansowego

Rząd podejmuje bliską współpracę z Narodowym Bankiem Polskim, proponując pakiet płynnościowy, który ma służyć jako ochrona dla środków depozytowych. Premier zapewnił, że nie zabraknie pieniędzy w bankomatach i bankach. Ten obszar został wsparty również przez NBP, które już w poniedziałek zapowiedziało pierwszy w historii polski program luzowania ilościowego QE.

„Czwarty filar ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszych środków, depozytów, lokat, płatności, wpłat i wypłat - funkcjonowania całego systemu finansowego” - zapewnił premier Morawiecki.

Filar inwestycji publicznych

Premier Mateusz Morawiecki mówił o zbudowaniu funduszu o wysokości minimum 30 mld zł, który będzie używany na cele wzmocnienia wydatków m.in. cyfryzację czy transformację energetyczną. Państwo ma zamiar inwestować i to dużo, aby pobudzić gospodarkę oraz rynek pracy.

„Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali” - podsumował premier.

Druga specustawa dotycząca koronawirusa

Przypomnijmy, że to już druga specustawa w ciągu ostatnich dni związana z epidemią koronawirusa. Pierwsza z nich weszła w życie 8 marca i wprowadziła kilka obowiązków dla pracodawców i pracowników, a dla służb nowe uprawnienia. Większość firm obecnie pracuje zdalnie, a rodzice dzieci mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego ze względu na zamknięte placówki edukacyjne.

Jednak ta specustawa jest kością niezgody między senatorami. Opozycja od początku zapowiadała, że konieczne jest wprowadzenie poprawek, które jeszcze w zeszłym tygodniu przedstawiła podczas posiedzenia. Jednak senatorowie Prawa i Sprawiedliwości są im przeciwni.

Poprawki do specustawy zakładają m.in. kontrolowanie pracy zdalnej, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 15 r.ż. oraz rekompensata dla przedsiębiorców, którzy wskutek działań władz publicznych w związku z epidemią COVID-19 poniosą szkodę.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 246 zarażeń koronawirusem, w tym 5 zgonów.

Zobacz także: Rząd mobilizuje siły przeciw koronawirusowi. Co specustawa o przeciwdziałaniu COVID-19 oznacza dla pracowników i pracodawców?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.