Najem mieszkań powrócił do normalności po pandemii - stawki zaczynają rosnąć
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
19 sie 2021, 08:30

Najem mieszkań powrócił do normalności po pandemii - stawki zaczynają rosnąć

Dobrą wiadomością dla wynajmujących może być to, że stawki najmu nieco wzrosły, ale są również złe wieści.

Nie tak dawno podsumowaliśmy II kw. br. na rynku najmu mieszkań, a już analizujemy sierpień. Wychodzi na to, że zaczyna się utrzymywać względna normalność. Jak podaje raport Expandera i Rentier.io, stawki najmu mieszkań, z miesiąca na miesiąc, rosną.

W porównaniu z lutym 2020 r. najwyższe spadki cen najmu zanotowały takie miasta, jak Częstochowa (-9%), ale również w stolicy odnotowaliśmy spadek (-7%), oraz w Krakowie (-6%). Skoczyły natomiast ceny w nieco mniejszych miastach, jak Łódź (+9%), Szczecin (+8%) oraz ex aequo (+7%) w Toruniu i Sosnowcu.
 

Koszty najmu – lipiec 2021 r.

koszty najmu lipiec 2021

Zobacz także: W Polsce w 2020 roku oddano do użytku 5,79 mieszkania na 1 000 obywateli - najwięcej w Europie

Mieszkania nie wynajmują się tak dobrze, jak przed pandemią, ale widać poprawę

Wciąż nie widać takiego zainteresowania rynkiem najmu mieszkań, jak przed pandemią COVID-19. Ale jest znacznie lepiej, niż w 2020 roku, ponieważ nie notuje się już tak długich okresów pustostanów, jakie były widoczne w II połowie ub.r.

Wydaje się, że wynajmujący mogą spać spokojnie, ale nic bardziej mylnego. Na horyzoncie widać zmiany w ramach tzw. Polskiego Ładu...

Polski Ład, czyli co zabierają wynajmującym zmiany podatkowe

Od przyszłego roku mają zostać wprowadzone rozliczne zmiany podatkowe w naszym kraju, część z nich będzie obejmowała osoby wynajmujące nieruchomości. Dokładnie chodzi brak możliwości wliczania amortyzacji mieszkań do kosztów uzyskania przychodów.

Kolejna zmiana, jaką chce wprowadzić polski rząd, jest taka, że dochód z wynajmu mieszkań będzie można rozliczać tylko przez ryczałt. Stawki prezentują się następująco: 8,5% od przychodu oraz 12,5% od nadwyżki ponad 100 tys. zł. Z opodatkowania będzie można odliczyć jedynie media, które najemca opłaca samodzielnie.

Warto zwrócić tutaj uwagę również na to, że zmiany te mogą odbić się na najemcach, ponieważ w niektórych miastach takie podatki mogą podnieść koszty najmu. Właściciele będą musieli opłacić wyższe podatki, więc będą chcieli wyrównać sobie kosztu od najemców. W mniejszych miastach może się to okazać problematyczne, ale w dużych miastach, gdzie dodatkowo popyt jest wysoki, nie powinno robić to różnicy.

Zobacz także: Polski Ład - zmiany w podatkach. Rząd proponuje wyższy drugi próg podatkowy, podniesienie wolnej kwoty od podatku

Może warto zastanowić się nad własnym M2?

W wielu miastach rata kredytu hipotecznego jest niższa, niż miesięczny koszt najmu. Raport Expandera porównuje stawki dla mieszkań o powierzchni 40 m2, według tych danych zakup własnego mieszkania najbardziej opłaca się w Szczecinie, gdzie różnica między ratą a najmem wynosi 392 zł. Podobne stawki są w Sosnowcu, Katowicach i Łodzi. Kraków pozostaje jedynym miastem w którym najem (1667 zł.) jest tańszy od miesięcznej raty kredytu (1755 zł.), tutaj różnica wynosi -88 zł.
 

Porównanie kosztów najmu i raty kredytu

porównanie kosztów

Zobacz także: „Na świecie ludzie mają po 2-3 mieszkania, jak społeczeństwo w Polsce się wzbogaci to będzie kupować więcej nieruchomości” - Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.