Holandia wprowadzi zakaz inwestowania w mieszkania dużym inwestorom
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 paź 2021, 07:35

Holandia wprowadzi zakaz kupowania mieszkań w celach inwestycyjnych - kontrowersyjne prawo wejdzie w życie od stycznia w Amsterdamie

W Holandii zostanie wprowadzony zakaz kupowania mieszkań i domów na cele inwestycyjne. Z czym wiążą się takie zmiany oraz z czego wynikają?

Z dniem 1 stycznia 2022 r. ustawodawca holenderski chce zabronić deweloperom kupowania mieszkań w celach inwestycyjnych. Ma to zapewnić bezpieczeństwo i dostępność mieszkań dla Holendrów, którzy będą chcieli w nich mieszkać.

Tajemnicą nie jest, że setki tysięcy mieszkańców znajduje się na listach oczekujących na mieszkanie, a w ciągu ostatnich 10 lat liczba bezdomnych podwoiła się. Niedawno w Amsterdamie miał miejsce protest: tysiące mieszkańców tego miasta wyszło na ulice z transparentami „Domy dla ludzi, nie dla zysku” czy „Ten transparent jest tak mały, jak moja szansa na mieszkanie”. To pierwszy tak duży protest przeciwko kryzysowi mieszkaniowemu w Holandii od lat.

protest holandia

Źródło: PAP/EPA/Koen van Weel

Zobacz także: Deweloperzy rzucili się do budowy mieszkań, które drożeją i są traktowane przez inwestorów jak lokata – wynika z danych NBP

Zakaz wstępu dla dewelopera

Ustawa pozwala gminom zabronić kupowania domów na wynajem przez deweloperów, których oskarża się o sztuczne podnoszenie cen nieruchomości, przez co są one poza zasięgiem przeciętnego kupującego. Pomysł ustawy ma zapewnić bezpieczeństwo i więcej możliwości zakupu przeciętnemu nabywcy.

Warto tutaj zaznaczyć, że 34% nieruchomości mieszkalnych sprzedanych w ubiegłym roku jest w rękach deweloperów, a spośród 8 mln domów w Holandii, prawie 700 tys. jest wynajmowana przez inwestorów.

Rotterdam, Haga, Eindhoven i Haarlem opowiadają się za wprowadzeniem ograniczeń już w 2022 roku, Amsterdam oraz Utrecht również są za, ale nie określiły się czasowo.

Zobacz także: W Polsce w 2020 roku oddano do użytku 5,79 mieszkania na 1 000 obywateli - najwięcej w Europie

Ochrona mieszkań w największych miastach Holandii

Jak informuje NOS (Nederlandse Omroep Stichting), największe miasta w Holandii są zachwycone zbliżającą się zmianą prawną.

Władze Amsterdamu, potwierdziły NOS, że postarają się ochronić jak największą ilość domów, podobnie jak Utrecht. Haga zaznacza, że ochroną chcieliby objąć dzielnice Laakkwartier i Rustenburg Oostbroek. Z kolei Rotterdam wskazuje na Carnisse

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne kupują masowo mieszkania na wynajem w Polsce. Ceny lokali rosną, bo najem wciąż jest opłacalny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost