Holandia wprowadzi zakaz inwestowania w mieszkania dużym inwestorom
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 paź 2021, 07:35

Holandia wprowadzi zakaz kupowania mieszkań w celach inwestycyjnych - kontrowersyjne prawo wejdzie w życie od stycznia w Amsterdamie

W Holandii zostanie wprowadzony zakaz kupowania mieszkań i domów na cele inwestycyjne. Z czym wiążą się takie zmiany oraz z czego wynikają?

Z dniem 1 stycznia 2022 r. ustawodawca holenderski chce zabronić deweloperom kupowania mieszkań w celach inwestycyjnych. Ma to zapewnić bezpieczeństwo i dostępność mieszkań dla Holendrów, którzy będą chcieli w nich mieszkać.

Tajemnicą nie jest, że setki tysięcy mieszkańców znajduje się na listach oczekujących na mieszkanie, a w ciągu ostatnich 10 lat liczba bezdomnych podwoiła się. Niedawno w Amsterdamie miał miejsce protest: tysiące mieszkańców tego miasta wyszło na ulice z transparentami „Domy dla ludzi, nie dla zysku” czy „Ten transparent jest tak mały, jak moja szansa na mieszkanie”. To pierwszy tak duży protest przeciwko kryzysowi mieszkaniowemu w Holandii od lat.

protest holandia

Źródło: PAP/EPA/Koen van Weel

Zobacz także: Deweloperzy rzucili się do budowy mieszkań, które drożeją i są traktowane przez inwestorów jak lokata – wynika z danych NBP

Zakaz wstępu dla dewelopera

Ustawa pozwala gminom zabronić kupowania domów na wynajem przez deweloperów, których oskarża się o sztuczne podnoszenie cen nieruchomości, przez co są one poza zasięgiem przeciętnego kupującego. Pomysł ustawy ma zapewnić bezpieczeństwo i więcej możliwości zakupu przeciętnemu nabywcy.

Warto tutaj zaznaczyć, że 34% nieruchomości mieszkalnych sprzedanych w ubiegłym roku jest w rękach deweloperów, a spośród 8 mln domów w Holandii, prawie 700 tys. jest wynajmowana przez inwestorów.

Rotterdam, Haga, Eindhoven i Haarlem opowiadają się za wprowadzeniem ograniczeń już w 2022 roku, Amsterdam oraz Utrecht również są za, ale nie określiły się czasowo.

Zobacz także: W Polsce w 2020 roku oddano do użytku 5,79 mieszkania na 1 000 obywateli - najwięcej w Europie

Ochrona mieszkań w największych miastach Holandii

Jak informuje NOS (Nederlandse Omroep Stichting), największe miasta w Holandii są zachwycone zbliżającą się zmianą prawną.

Władze Amsterdamu, potwierdziły NOS, że postarają się ochronić jak największą ilość domów, podobnie jak Utrecht. Haga zaznacza, że ochroną chcieliby objąć dzielnice Laakkwartier i Rustenburg Oostbroek. Z kolei Rotterdam wskazuje na Carnisse

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne kupują masowo mieszkania na wynajem w Polsce. Ceny lokali rosną, bo najem wciąż jest opłacalny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.