Deweloperzy rzucili się do budowy mieszkań, których ceny rosną w całej Polsce
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
07 lip 2021, 09:22

Deweloperzy rzucili się do budowy mieszkań, które drożeją i są traktowane przez inwestorów jak lokata – wynika z danych NBP

Według danych GUS w I kwartale br. rozpoczęto budowę 40 130 lokali z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. To oznacza aż 26-procentowy wzrost względem analogicznego kwartału ubiegłego roku.

Na polskim rynku nieruchomości deweloperzy rzucili się do budowy mieszkań, notując w I kwartale br. wzrost rozpoczętych budów o 26% r/r. Jak możemy dowiedzieć się z raportu NBP, dotyczącego sytuacji na rynku mieszkaniowym i komercyjnym w I kwartale tego roku, podobne wzrosty raportują również deweloperzy notowani na GPW - zwiększa się wartość ich projektów w trakcie realizacji względem analogicznego I kwartału 2020 r.
 

wskaźnik budowy polska

Deweloperzy są w dobrej sytuacji po pandemii

Najświeższe dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania w I kwartale 2021 zmniejszyła się o 4%, po 35-procentowym wzroście, jaki zaliczyła w I kwartale 2020 roku.

W analizowanym kwartale dużą rolę odgrywał kapitał własny deweloperów, którego udział wzrósł znacząco w skali roku. Przez ten okres za niższą wartość rentowności działalności deweloperskich odpowiadały opóźnienia administracyjne oraz rosnące koszty budowy, wywołane pandemią COVID-19. Znaczna poprawa rentowności spółek zaczęła się pokazywać już w IV kwartale 2020 roku.
 

rentownosc deweloperów GPW


Analiza danych NBP za I kwartał 2021 roku wskazuje na dobrą sytuację zdecydowanej większości deweloperów. To skutkuje wzrostem aktywności deweloperów na rynku budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz także: „Rynek nieruchomości po pandemii jest bardzo mocno rozgrzany, ale nie we wszystkich kategoriach” - rozmowa z Bartoszem Kazimierczukiem, prezesem Tower Investments

Mieszkania drożeją, inwestorzy traktują je jak lokatę

Dane za I kwartał 2021 pokazują wyraźny wzrost aktywności na rynku mieszkaniowym. Wzrost cen mieszkań jest rejestrowany w niemal wszystkich najważniejszych miastach.
 

Dynamika cen mkw. mieszkania w analizowanych miastach


Kwartalna sprzedaż kontraktów na budowę powierzchni mieszkaniowej wzrosła o 19,5 tys. względem poprzedniego kwartału. Tutaj wyraźnie widać, że inwestorzy nadal traktują nieruchomości jako najbezpieczniejszą lokatę kapitału. Natomiast podaż niesprzedanych kontraktów zmniejszyła się około 5,9 tys. lokali względem poprzedniego kwartału. Warto dodać, ze w I kw. br. odnotowano historycznie najwyższą liczbę mieszkań oddanych do użytku, jest to wzrost aż 7,4% r/r.

Wysokie obecnie stopy zwrotu - notowane z realizacji projektów mieszkaniowych - oraz wyraźny i utrzymujący się popyt inwestorów przyczyniły się do wzmożonego występowania deweloperów o kolejne pozwolenia na budowę. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że ta zwiększona liczba wniosków o pozwolenie na budowę wynika również z opóźnień realizacji wniosków w ubiegłym roku - nie tylko ze względu na pandemię, ale również tych gromadzonych przed zmianą regulacji dotyczących efektywności energetycznej budynków.

W ostatnim czasie sporo pisaliśmy o dużym zainteresowaniu rynkiem mieszkaniowym tak samo wśród inwestorów jak również osób prywatnych, sytuacja chwilowo się bardzo napędza, rosnące ceny mieszkań będą napędzały inflację, a ta będzie generowała potrzebę zabezpieczania kapitału, takie błędne koło.

Zobacz także: Wzrost cen nieruchomości sprawia, że mieszkania z wielkiej płyty znowu wracają do łask

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost