Wzrost cen nieruchomości sprawia, że mieszkania z wielkiej płyty znowu wracają do łask
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 lip 2021, 11:13

Wzrost cen nieruchomości sprawia, że mieszkania z wielkiej płyty znowu wracają do łask

Tańsze od lokali deweloperskich, mniejsze, ale mają funkcjonalny rozkład i często dobrą lokalizację - przenosimy się do lat 70-80 ponieważ Polacy coraz chętniej kupują mieszkania z wielkiej płyty.

Jak podaje Metrohouse, co czwarte mieszkanie sprzedawane na ryku wtórnym w I kwartale br., to mieszkanie z wielkiej płyty. Czyli mimo ogromnej presji ładnych, nowoczesnych mieszkań deweloperskich, wielkopłytowy rodzaj mieszkalnictwa ma się dobrze. Oczywiście jest to efekt skokowego popytu na mieszkania i nieruchomości.

Niedawno pisaliśmy o tym, że w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań skoczyły w górę nawet o kilkanaście procent. Mimo rosnących cen, chętnych na zakup swojego M nie brakuje, a dodatkowo dużą częścią kupujących stanowią też fundusze inwestycyjne.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne kupują masowo mieszkania na wynajem w Polsce. Ceny lokali rosną, bo najem wciąż jest opłacalny

Dlaczego mieszkania z wielkiej płyty budzą zainteresowanie?

Często mają dobrą lokalizację, zaletą jest bliskość takich miejsc jak przedszkole, szkoła, park czy miejsca rekreacji. Niezły rozkład również przemawia na ich korzyść, szczególnie jeśli właściciel chce wynajmować mieszkanie, to wielkopłytowce mają więcej mniejszych pokoi. Cechuje je również korzystniejsza cena, niż za lokale w podobnej lokalizacji u dewelopera. Warto zauważyć, że wynajem w Polsce, mimo wciąż niskiego poziomu (tylko 4 % gospodarstw domowych jest wynajmowana), staje się coraz popularniejszy, pisaliśmy o tym, analizując raport firmy CBRE.

Zobacz także: Ludzie w panice kupują domy na całym świecie ze strachu przed dalszym wzrostem cen, donosi CNN

Wielka płyta ma swoje minusy

Jest ich sporo zarówno tych technicznych jak i estetycznych, jednak głównymi wadami budownictwa z wielkiej płyty jest brak garaży i często mocno ograniczona liczba miejsc parkingowych. Standard takich lokali jest zdecydowanie niższy, a rozkładowo brakuje powierzchni wspólnej. 

osiedle blokowisko

Chętnych inwestorów na tego typu nieruchomości nie brakuje, warto kupować takie lokale, zainwestować trochę w remont i sprzedać z zyskiem. Również młodzi ludzie chętnie kupują takie mieszania, skuszeni niską ceną oraz brakiem dodatkowych kosztów za wykończenie, ale również dobrze skomunikowaną lokalizacją.

Można im wróżyć dobrą przyszłość, obowiązujący w Polsce system mieszkalnictwa nie pozwoli na ich wyburzenie, chociaż w takim wypadku deweloperzy na pewno zacierali by ręce. Mimo tego, że inflacja jak szalona napędza ceny mieszkań, to ludzie chętnie biorą kredyty hipoteczne na ich zakup, napędzając tym samym rynek nieruchomości.

Zobacz także: Inflacja napędza ceny nieruchomości. Coraz więcej Polaków znowu w nie inwestuje i sięga po kredyty hipoteczne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.