Wynajem mieszkania w Europie jest coraz powrzechniejszy. W Polsce to tylko 4 proc nieuchomości.
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 cze 2021, 07:23

Wynajem mieszkania w Europie jest coraz powszechniejszy. W Polsce to tylko 4 proc. gospodarstw domowych

Jak wykazuje raport firmy deweloperskiej CBRE „European Multifamily Housing Report”, w ciągu minionej dekady wzrosła z 26 do 31 proc. liczba Europejczyków zamieszkujących w wynajmowanych lokalach, w Polsce jesteśmy pod tym względem daleko w tyle.

Od prywatnych i instytucjonalnych właścicieli w Polsce wynajmuje swoje mieszkanie tylko 4 proc. gospodarstw domowych. To przepaść w porównaniu z wielkością rynku jaki szacowała firma CBRE dotyczącym reszty Europy. Wynik ten uświadamia nam jak mały jest wciąż sektor mieszkań na wynajem w Polsce.

„Sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące np. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców”  – wskazuje Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.
 

market size cbre

Zobacz także: Ludzie w panice kupują domy na całym świecie ze strachu przed dalszym wzrostem cen, donosi CNN

W Polsce wolimy mieszkać na swoim

Tylko 4 proc. gospodarstw domowych zamieszkuje lokale wynajmowane, 7 proc. korzysta z innych form zamieszkania, a kolejne 4 proc. korzysta z mieszkań socjalnych. Natomiast aż 84 proc. z nas mieszka już „na swoim”.
 

eurostat poland

To zgoła odmienna struktura, niż ta którą reprezentuje Europa Zachodnia. Można również zauważyć duży udział mieszkań czynszowych, to sposób na złagodzenie problemu dostępności mieszkań, szczególnie, że tajemnicą nie są ogromne ceny mieszkań, które rosną dynamicznie.

Zobacz także: Inflacja napędza ceny nieruchomości. Coraz więcej Polaków znowu w nie inwestuje i sięga po kredyty hipoteczne

Warszawa na czele

Jak potwierdza raport CBRE, największe możliwości inwestorskie daje Warszawa, przeciętny roczny czynsz mieszkania klasy wyższej to 996 zł za jeden metr kwadratowy.
 

eurostat warsaw poland


Stolica dolnego śląska, Wrocław uplasował się na drugim miejscu, tam za rok mieszkania trzeba zapłacić 876 zł/mkw. Kolejne w Polsce jest Trójmiasto, gdzie średni roczny koszt najmu to 804 za jeden metr kwadratowy.

Czego możemy się spodziewać?

Według raportu CBRE możemy spodziewać się zmian, Polscy oraz zagraniczni inwestorzy coraz chętniej inwestują w rynek mieszkaniowy. Rosnące ceny doprowadzają do tego, że kupujemy coraz mniejsze mieszkania. Należy również podkreślić, że rynek najmu wspiera mobilność jaka prezentuje młode pokolenie.

- Najemcy najczęściej postrzegają taką formę zamieszkiwania jako tymczasową opcję - mówi Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.

Zobacz także: Amerykanie wolą teraz inwestować w nieruchomości niż akcje i złoto, zwłaszcza na długi termin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.