Wynajem mieszkania w Europie jest coraz powrzechniejszy. W Polsce to tylko 4 proc nieuchomości.
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 cze 2021, 07:23

Wynajem mieszkania w Europie jest coraz powszechniejszy. W Polsce to tylko 4 proc. gospodarstw domowych

Jak wykazuje raport firmy deweloperskiej CBRE „European Multifamily Housing Report”, w ciągu minionej dekady wzrosła z 26 do 31 proc. liczba Europejczyków zamieszkujących w wynajmowanych lokalach, w Polsce jesteśmy pod tym względem daleko w tyle.

Od prywatnych i instytucjonalnych właścicieli w Polsce wynajmuje swoje mieszkanie tylko 4 proc. gospodarstw domowych. To przepaść w porównaniu z wielkością rynku jaki szacowała firma CBRE dotyczącym reszty Europy. Wynik ten uświadamia nam jak mały jest wciąż sektor mieszkań na wynajem w Polsce.

„Sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące np. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców”  – wskazuje Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.
 

market size cbre

Zobacz także: Ludzie w panice kupują domy na całym świecie ze strachu przed dalszym wzrostem cen, donosi CNN

W Polsce wolimy mieszkać na swoim

Tylko 4 proc. gospodarstw domowych zamieszkuje lokale wynajmowane, 7 proc. korzysta z innych form zamieszkania, a kolejne 4 proc. korzysta z mieszkań socjalnych. Natomiast aż 84 proc. z nas mieszka już „na swoim”.
 

eurostat poland

To zgoła odmienna struktura, niż ta którą reprezentuje Europa Zachodnia. Można również zauważyć duży udział mieszkań czynszowych, to sposób na złagodzenie problemu dostępności mieszkań, szczególnie, że tajemnicą nie są ogromne ceny mieszkań, które rosną dynamicznie.

Zobacz także: Inflacja napędza ceny nieruchomości. Coraz więcej Polaków znowu w nie inwestuje i sięga po kredyty hipoteczne

Warszawa na czele

Jak potwierdza raport CBRE, największe możliwości inwestorskie daje Warszawa, przeciętny roczny czynsz mieszkania klasy wyższej to 996 zł za jeden metr kwadratowy.
 

eurostat warsaw poland


Stolica dolnego śląska, Wrocław uplasował się na drugim miejscu, tam za rok mieszkania trzeba zapłacić 876 zł/mkw. Kolejne w Polsce jest Trójmiasto, gdzie średni roczny koszt najmu to 804 za jeden metr kwadratowy.

Czego możemy się spodziewać?

Według raportu CBRE możemy spodziewać się zmian, Polscy oraz zagraniczni inwestorzy coraz chętniej inwestują w rynek mieszkaniowy. Rosnące ceny doprowadzają do tego, że kupujemy coraz mniejsze mieszkania. Należy również podkreślić, że rynek najmu wspiera mobilność jaka prezentuje młode pokolenie.

- Najemcy najczęściej postrzegają taką formę zamieszkiwania jako tymczasową opcję - mówi Marcin Jański, szef sektora inwestycji alternatywnych w CBRE.

Zobacz także: Amerykanie wolą teraz inwestować w nieruchomości niż akcje i złoto, zwłaszcza na długi termin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost