Ludzie w panice kupują nieruchomośći na całym świecie ze strachu przed wzrostem cen
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 maj 2021, 07:30

Ludzie w panice kupują domy na całym świecie ze strachu przed dalszym wzrostem cen, donosi CNN

Pandemia wywołała niemałe zamieszanie na całym świecie. Gospodarki liżą rany, wiele firm upadło, ludzie stracili pracę. Ale boom na nieruchomości - na przekór wszystkiemu - trwa.

Wielu się obawiało, a część na to liczyła - że ceny mieszkań spadną, jak w przypadku poprzednich okresów spowolnienia gospodarczego. Obawiano się, że wzrost bezrobocia, brak płynności finansowej, utrudni już zadłużonym spłatę, a tym którzy chcą kupić pierwszą nieruchomość, uzyskanie kredytu hipotecznego. Tymczasem nic takiego się nie stało. Nieruchomościowy boom nawet się rozpędził.

Ceny mieszkań idą w górę

Zamiast spadków, ceny nieruchomości poszybowały w górę na całym świecie. Niedawno pisaliśmy o tym jak to wygląda w Polsce.

Okazuje się, że jest tak nie tylko w Polsce. Cały świat przeżył najpoważniejszy kryzys od 80 lat, a ceny nieruchomości rosną - od Nowej Zelandii, przez Stany Zjednoczone, po Chiny, Niemcy i Peru. Zaczyna się mówić o panice zakupowej (FOMO) na rynku nieruchomości.

CNN wykres cen mieszkań
Źródło: CNN Business

Jak podaje CNN, wśród 37 zamożnych krajów, tworzących Central European Distribution Corporation (CECD), realne ceny nieruchomości wzrosły o prawie 7% między IV kwartałem 2019 roku, a IV kwartałem 2020 roku.

Według Everett-Allen bańka ta nie pęknie. Pożyczki są stosunkowo tanie, granice się otwierają - to zwiększy sprzedaż na rynku nieruchomości, który teraz ograniczał się do krajowych nabywców.

Zobacz także: Amerykanie wolą teraz inwestować w nieruchomości niż akcje i złoto, zwłaszcza na długi termin 

Niespodziewany efekt COVID-19

Jak wiemy COVID-19, ma wiele skutków ubocznych, w światowej gospodarce wystąpił efekt niespodziewany – wzrost cen nieruchomości. Nic dziwnego, ludzie zamknięci na wiele miesięcy w czterech ścianach rozpoczęli wyścig o przestrzeń, która oprócz przyjemnego gniazdka do życia, zacznie spełniać warunki odpowiednie do pracy zdalnej. Ci bardziej zamożni, uciekli z miast do wygodnych podmiejskich domów.

Jak podaje Office for National Statistics, ceny domów w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku wzrosły o 8,5%. Znowu według National Association of Realtors w USA liczba sprzedaży domów osiągnęła teraz najwyższy poziom od 2006 roku.

Jak możemy przeczytać w CNN Business, na przedmieściach Londynu, takich jak Bishop`s Stortford czy Winchester, nastąpił gwałtowny skok wartości nieruchomości.

„Wszystko, co ma biuro domowe w odległości godziny jazdy pociągiem od Londynu, kosztuje 10% więcej niż wartość rynkowa” - twierdzi Daniel Harrington, międzynarodowy szef rozwoju w ekskluzywnym agencie nieruchomości Fine & Country.

Widocznym trendem w dużych stolicach - jak Londyn, Paryż czy Berlin - jest sprzedaż dużych apartamentów, na rzecz dużych posiadłości podmiejskich i kupna czegoś mniejszego w centrum.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w pandemii nie zwolnił, a parki handlowe przeżywają inwestycyjny boom

Rządy chcą zapobiec przegrzaniu rynków mieszkaniowych

Rządy wielu krajów głowią się jak ostudzić szał na rynkach mieszkaniowych. W Nowej Zelandii (gdzie ceny skoczyły o 24% w ciągu ostatniego roku) rząd już stosuje szereg środków, która mają za zadanie opanować sytuację (np. likwidacja luk podatkowych, wciąż myśląc na kolejnymi rozwiązaniami).

W Polsce - jak podają najnowsze dane NBP (publikowane raz na kwartał) - ceny mieszkań nadal rosną, ale coraz wolniej. Na największym Polskim rynku - warszawskim - średnia cena wzrosła w I kwartale 2021 r. o 1,2% k/k, wobec wzrostu o 4,8% w IV kwartale 2020 r. W ujęciu rok do roku ceny w Warszawie wzrosły w I kwartale o 6,4% wobec wzrostu o 7,3% w IV kwartale 2020 r. Jeszcze przed rokiem dynamika była dwucyfrowa. Są to pierwsze sygnały, że rynek powoli zaczyna się stabilizować.

Dynamika kw./kw. cen mkw. mieszkania w analizowanych miakstach w IV kw. 2020 r.

nbp ceny mieszkan

Źródło: NBP

Warunki kredytowe w wielu krajach wciąż zachęcają do inwestycji w nieruchomości. Zahamować wzrosty cen na rynku real estate mogłoby zaostrzenie zasad udzielania kredytów hipotecznych. Innym rozwiązaniem byłoby podniesienie podatków od gruntu i transakcji.

Zobacz także: GUS potwierdza wzrost inflacji w kwietniu. Ceny w Polsce mogą rosnąć w kolejnych miesiącach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost