Ceny nieruchomości wciąż rosną, a na rynku mieszkaniowym utrzymuje się duża aktywność - wynika z danych NBP
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
18 paź 2021, 10:33

Ceny nieruchomości wciąż rosną, a na rynku mieszkaniowym utrzymuje się duża aktywność transakcyjna - wynika z danych NBP

Według raportu NBP „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2021 r.”, nadal utrzymywała się wysoka aktywność na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

II kwartał 2021 r. to również okres w którym kolejny raz oddano rekordową liczbę mieszkań, ale jest to efekt aktywności deweloperów w ostatnich latach. Wzrosły nie tylko ceny mieszkań, ale również materiały budowlane oraz robocizna. Duży popyt wśród deweloperów przyczynił się również do kolejnego wzrostu cen gruntów.

Zobacz także: Deweloperzy budują na potęgę. W trakcie budowy jest 250 tys. mieszkań - najwięcej w historii

Duże wzrosty zwłaszcza w Krakowie, Gdańsku i Gdyni

W II kwartale br. zarejestrowano wzrosty cen na rynku pierwotnym,w stosunku kwartał do kwartału. Szczególnie wyraźnie są one w Krakowie (6,2%) oraz w Gdańsku i Gdyni gdzie ceny wzrosły po 4,7%. Rosnące ceny mieszkań mieszkań deweloperskich, generują większy popyt na rynku wtórnym, szczególnie cen ofertowych oraz transakcyjnych.

dynamika kwartał do kwartału

Jak wspomina NBP w swoim raporcie, dynamika stawek najmu utrzymuje się.

„Dynamika średnich, transakcyjnych stawek najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) utrzymała się na poziomie poprzedniego kwartału we wszystkich grupach miast (por. wykres 15). Pomimo znacznego spadku przychodów z wynajmu nie obserwowano wystawiania masowo lokali na sprzedaż2. Inwestorzy nadal poszukiwali w nieruchomościach bezpieczeństwa dla lokowanego kapitału, a w mniejszym stopniu oczekiwali atrakcyjnej stopy zwrotu. Mimo wzrostu zainteresowania najmem, w dużych miastach nadal utrzymuje się wysoka podaż ofert mieszkań na rynkach najmu długoterminowego, w tym nabywanych w celach inwestycyjnych. Może to sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości.” - możemy przeczytać w raporcie NBP o sytuacji na rynku mieszkaniowym w II kwartale br.

wykres 15 średnie stawki transakcji

I pomimo tego, że według NBP poziom opłacalności najmu spadł, inwestorzy nadal wybierają ten rodzaj inwestycji względem lokat bankowych, czy obligacji skarbowych.

Sprzedaż kontraktów na budowę nieznacznie wzrosła

56 liczba kontraktów na budowę

Jak możemy odczytać z wykresu, sprzedaż kontraktów na budowę wzrosła na 6 największych polskich rynkach pierwotnych, wzrost wyniósł 19,5 tys. O około 10 tys. zmniejszyła się podaż niesprzedanych kontraktów na budowę i pod koniec II kwartału wyniosła 37,8 tys. O 0,9 tys. spadła także liczba kontraktów na mieszkania „gotowe do zamieszkania”.

Zmniejszył się również czas sprzedaży kontraktów na budowę mieszkań, jak wynika z raportu NBP, to wskazuje na stabilizację podaży względem popytu.

Zobacz także: W sierpniu w Polsce budowało się o 6% więcej mieszkań niż w ubiegłym roku

Jeśli chodzi o udzielone kredyty mieszkaniowe, to ten rok był rekordowy, pisaliśmy o tym jakiś czas temu. Potwierdzają to dane NBP, według nich, wartość nowych kredytów hipotecznych w II kwartale wyniosła 22,2 mld zł i była wyższa względem ubiegłego rok o około 9,2 mld zł, czyli 71%. Jest to wynik złagodzenia kryteriów udzielanych kredytów.

Kolejnym rekordem jest ilość mieszkań oddanych do użytku, bowiem jest to ponad 52 tys. mieszkań, czyli niecałe 10% więcej w skali r/r. Warto tutaj zaznaczyć, że oddawano głównie mieszkania na sprzedaż i wynajem (57%) i na wynajem (40%).

Równie historycznym wynikiem jest ilość rozpoczętych budów, rozpoczęto ich 70% więcej względem analogicznego kwartału w 2020 r.

oddane i ropoczęte budowy

Źródło grafik: Raport NBP „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2021 r.”

Zobacz także: W Polsce w 2020 roku oddano do użytku 5,79 mieszkania na 1 000 obywateli - najwięcej w Europie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.