Kredyty mieszkaniowe - w lipcu padł historyczny rekord, banki po raz pierwszy pożyczył 8 mld zł
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 sie 2021, 08:59

W lipcu padł rekord wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych przez banki - pierwszy raz przekroczono barierę 8 mld zł

Pierwszy raz w historii miesięczna akcja kredytowa w obszarze kredytów mieszkaniowych przekroczyła 8 mld zł. To nie wszystko, warto zaznaczyć że lipiec jest już piątym miesiącem kiedy miesięczna wartość akcji kredytowej przekracza 7,5 mld zł.

Porównując lipiec r/r widać duże wzrosty wartości kredytów (aż 70,1%) oraz udzielonych kredytów (44,8%). Te wysokie liczby to nic innego jak odzwierciedlenie popytu na kredyty mieszkaniowe z poprzednich miesięcy.
 

miesieczna sprzedaż kredytów mieszkaniowych

Źródło: Newsletter kredytowy BIK
 

Rekordowy lipiec

W lipcu wartość zaciągniętych kredytów mieszkaniowych przekroczyła 8 mld zł, udzielonych zostało ponad 24 tys. kredytów. Taki wynik, to efekt popytu na kredyty mieszkaniowe z poprzednich miesięcy (ilości złożonych wniosków). Można by pomyśleć, że spory wzrost r/r nie jest niczym dziwnym ze względu na pandemię. Ale kiedy porównamy lipiec br. z lipcem 2019 również wychodzi nam wzrost o wartości ponad 30%. W lipcu padł niezaprzeczalny rekord, ale od kilku miesięcy te wartości są bardzo wysokie, od początku roku udzielono ponad 150 tys. kredytów hipotecznych o wartości 50 mld zł.

Zobacz także: W Polsce w 2020 roku oddano do użytku 5,79 mieszkania na 1 000 obywateli - najwięcej w Europie

Czas sprzyja kredytom

Bez mrugnięcia okiem sięgamy po wyższe kredyty, ponieważ ceny mieszkań rosną i to już od dłuższego czasu. Chętniej również sięgamy po większe mieszkania o wyższym standardzie wykończenia, co również wpływa na wnioskowaną wielkość kwoty kredytu. Ponadto warto zaznaczyć jak duże znaczenie mają tutaj obecne stopy procentowe, które od ponad roku utrzymują się na niemal zerowym poziomie. To zwiększa możliwości kredytobiorcy. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym kredytom są rosnące wynagrodzenia, według danych HRE Investments, trzyosobowea rodzina zarabiąjąca dwie średnie krajowe może już zaciągnąć kredyt mieszkaniowy o wartości ponad 700 tys zł.
 

mediana rodzina sredni kredyt

Źródło: HRA Investment
 

Zobacz także: Wzrost cen nieruchomości sprawia, że mieszkania z wielkiej płyty znowu wracają do łask

Jednak należy zachować czujność

Sytuacja w której wartość stóp procentowych wpływa pozytywnie na kredyt hipoteczny, może się odwrócić. W Polsce większość banków udziela kredytów hipotecznych na tzw. zmiennej stopie, tutaj podwyżka ceny pieniądza spowoduje wzrost raty kredytu. O podwyżce stóp procentowych mówi się od jakiegoś czasu, ale ekonomiści przestrzegają, że do tej podwyżki w końcu dojdzie.
 

zmiany rat kredytów

Źródło: HRA Investments
 

Zobacz także: Inflacja napędza ceny nieruchomości. Coraz więcej Polaków znowu w nie inwestuje i sięga po kredyty hipoteczne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.