W sierpniu w Polsce budowało się o 6% więcej mieszkań niż w ubiegłym roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 wrz 2021, 13:51

W sierpniu w Polsce budowało się o 6% więcej mieszkań niż w ubiegłym roku

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do sierpnia br. oddano do użytku ponad 142 tys. mieszkań, a pod koniec sierpnia w budowie było o 6% więcej niż w ubiegłym roku.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w tym roku do sierpnia oddano łącznie ponad 142 tys. mieszkań, to o 4,1% więcej niż w ub.r. W tym zestawieniu deweloperzy oddali o 6,6% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2020 r. Natomiast inwestorzy oddali do użytkowania o 22,6% więcej mieszkań niż rok wcześniej.

Powierzchni mieszkaniowej w okresie do sierpnia br. przybyło o 11,0% więcej niż w ub.r., to daje nam 13,5 mln m2.

mieszkania oddane do uztyku

Zobacz także: W lipcu padł rekord wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych przez banki - pierwszy raz przekroczono barierę 8 mld zł

Pozwolenia i rozpoczęte budowy

W analizowanym okresie wydano 227,4 tys. pozwoleń lub zgłoszeń budowy, czyli o 34,9% więcej niż w ub.r. Najwięcej pozwoleń wydano deweloperom oraz inwestorom indywidualnym.

pozwolenia i projekty budowa mieszkan

W br. rozpoczęto budowę ponad 194 tys. mieszkań, to o 37,8% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Tutaj ponownie deweloperzy rozpoczęli najwięcej budów mieszkań,

mieszkania w których rozpoczęto budowę

Najwięcej rozpoczętych budów, wydanych pozwoleń, zgłoszeń projektów oraz mieszkań oddanych do użytku, odnotowane w województwie mazowieckim, następnie na dolnym śląsku, potem kolejno w województwie wielkopolskim i małopolskim.

ruch budowlany województwa

Zobacz także: Rynek nieruchomości zaczyna się zmieniać. Polacy coraz chętniej kupują duże mieszkania

Źródło danych GUS

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.