Polacy coraz chętniej kupują duże mieszkania – rynek nieruchomości zaczyna się zmieniać
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
10 wrz 2021, 09:54

Rynek nieruchomości zaczyna się zmieniać. Polacy coraz chętniej kupują duże mieszkania

Rośnie popyt na mieszkania, padają rekordy wartości udzielonych kredytów hipotecznych, a my chcemy żyć i pracować w komfortowych warunkach.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce ma się bardzo dobrze, popyt stale rośnie, stopy procentowe kredytów hipotecznych są bardzo korzystne – nic tylko kupować. Pojawia się również zauważalna zmiana w potrzebach Polaków, zaczęliśmy wybierać coraz większe mieszkania.

Zobacz także: W lipcu padł rekord wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych przez banki - pierwszy raz przekroczono barierę 8 mld zł

Duże, większe, największe

Rosnące zainteresowanie mieszkaniami o dużej powierzchni jest coraz bardziej widoczne. Według danych z serwisu tabelaofert.pl, stan wyprzedań mieszkań wielkopowierzchniowych (5 pokoi) w samej Warszawie wzrósł o ponad 30 p.p. r/r.

Na ten trend zwrócił również uwagę Zbigniew Juroszek, prezes ATAL, twierdząc, że na rynku jest wiele małych mieszkań, ponieważ takie było zapotrzebowanie, ale niebawem zaczną one krążyć po rynku wtórnym. Główny akcjonariusz spółki ATAL zwracał uwagę, że pod tym względem odbiegamy od państw zachodu i prędzej czy później zacznie rosnąć popyt na większe mieszkania.

„Deweloperzy dostarczają na rynek dużo mieszkań 2 pokojowych, ponieważ rynek chciał takich lokali. Przyjdzie taki moment, że będą się sprzedawać przede wszystkim mieszkania 3-4 pokojowe, a te 2 pokojowe będą krążyć po rynku wtórnym. Trend się wyraźnie odwraca, buduje się coraz więcej większych mieszkań.” - mówi Zbigniew Juroszek, prezes spółki ATAL.

Zobacz także: „Na świecie ludzie mają po 2-3 mieszkania, jak społeczeństwo w Polsce się wzbogaci to będzie kupować więcej nieruchomości” - Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Dlaczego Polacy zaczynają się interesować większymi mieszkaniami?

Powodów zmian jest kilka, na pewno warto zwrócić uwagę na utrzymujące się niskie stopy procentowe, które kuszą osoby myślące o zakupie nieruchomości. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że w Polsce nadal uważamy, że inwestycje we własną nieruchomość to najlepsza forma inwestycji.

W trakcie trwania lockdownu wypłynął kolejny powód dla którego decydujemy się na zakup większego mieszkania, mianowicie potrzeba nauki i pracy zdalnej, potrzeba przestrzeni w której każdy znajdzie miejsce dla siebie i spokojnie będzie mógł wypełniać swoje obowiązki. Coraz więcej Polaków może już sobie pozwolić i myśli o zakupie mieszkania uwzględniającego potrzeby mieszkaniowe całej rodziny lub z myślą o przyszłości.

O zmianie sposobu myślenia w kwestii pracy zdalnej pisaliśmy TUTAJ. Według analityków Goldman Sachs, zdalny oraz hybrydowy model pracy zmienił trendy w nieruchomościach. Twierdzą oni, że praca zdalna zostanie z nami na stałe, a odejście od powierzchni biurowych odwiedzie nas od małych mieszkań lub wyprowadzi na przedmieścia.

Zobacz także: Ponad 60 proc. Polaków nigdy nie inwestowało, a jeżeli już to głównie w nieruchomości

Według wielu ekspertów trend ma się utrzymać, a deweloperzy coraz chętniej będą brali pod uwagę takie rozwiązania w planowanych budowach.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.