Ponad 60 proc. Polaków nigdy nie inwestowało, a jeżeli już to gównie w nieruchomości
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
31 sie 2021, 09:00

Ponad 60 proc. Polaków nigdy nie inwestowało, a jeżeli już to głównie w nieruchomości

Lokaty bankowe już nie są dla nas atrakcyjne jako forma przechowywania oszczędności, ponieważ stopy procentowe są zbyt niskie. Jeżeli już inwestujemy to brane pod uwagę są głównie inwestycje w nieruchomości.

Jak niedawno pisaliśmy, lokaty bankowe odchodzą do lamusa, według danych NBP ( stan na lipiec 2021 r.) od początku roku Polacy wypłacili z lokat bankowych 172 mld zł. Teraz oszczędnościom Polaków możemy się przyjrzeć w raporcie „Assay Index – Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w górę. Wysoki poziom wskaźnika CPI może utrzymać się do końca roku

Co i jak oszczędzamy?

Na umiejętność tworzenia oszczędności mają wpływ cechy osobowościowe jak również możliwości psychologiczne, oczywiście takie możliwości skupiają się wokół możliwości finansowych. Według badania przeprowadzonego przez Assay Group, aż 44% nie posiada żadnych oszczędności, zdeklarowana większość to osoby w wieku 55-64 lat, mieszkający w miastach do 20 tys. mieszkańców, które nie posiadają wyższego wykształcenia. Kolejną dominującą grupą są osoby których zarobki nie przekraczają 2 tys netto miesięcznie.
 

czy posiadany oszczędności

Źródło: Raport „Assay Index Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”

56% z nas posiada jakąkolwiek poduszkę finansową, lecz ponad połowa oszczędzających w tej poduszce ma mniej niż 30 tys. zł. Z badania wynika, że statystyczny oszczędzający Kowalski to osoba która ciężko pracuje na te oszczędności, ale nie potrafi ich pomnożyć, głównie z braku wiedzy na ten temat. Aż 61% badanych, nie miał nigdy żadnej styczności z inwestowaniem, tutaj największe grupy to osoby nieposiadające dochodu (81%) oraz mieszkańcy wsi (67%).

Zobacz także: Banki centralne na świecie zaczęły podnosić stopy procentowe, NBP jest od tego daleki

Jak już wspomnieliśmy 56% społeczeństwa posiada oszczędności w wysokości około 30 tys. zł, są to głównie gotówka (co czwarty Polak trzyma pieniądze w domu), konto bankowe oraz lokaty. Według badania, najwyższe oszczędności mają mężczyźni i osoby w przedziale wiekowym 45-54 lata. Najmniejsze oszczędności posiadają osoby w wieku 18-24 lata. Ponadto warto zwrócić uwagę, że tylko 18% oszczędzających posiada środki wyższe niż 30 tys. Natomiast jedyne 6% osób posiadających oszczędności (3% Polaków), może się pochwalić kwotą powyżej 100 tys. zł.
 

jakie oszczędnosci posiadaja polacy

Źródło: Raport „Assay Index Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków” 

Tylko 8% Polaków ma oszczędności pozwalające przeżyć ponad rok bez stałego dochodu

Raport Assay Index pokazuje jasno, że około 53% które posiadają oszczędności, uważa, że nie starczyłyby one na dłużej niż pół roku. Jednak wśród osób najlepiej zabezpieczonych finansowo, którym oszczędności spokojnie pozwolą przeżyć ponad rok, 22% to mężczyźni, wśród tych osób jest również 24% osób najlepszym wykształceniem, o dochodach przekraczających 5 tys. zł.
 

jak dłuzo przezyjemy na oszczednosciach

Źródło: Raport „Assay Index Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”

Badanie potwierdza również smutną prawdę o tym, ze duża cześć z nas nigdy nie miała nic wspólnego z inwestycjami, przeważają tutaj osoby o najniższych dochodach i mieszkańcy wsi. Natomiast większość oszczędzających (25%) robiła to tylko na podstawowym poziomie (lokaty, obligacje, oszczędności na kontach). Ci nieco bardziej doświadczeni (14%) zadeklarowali, że lokowali środki samodzielnie luz przy wsparciu doradcy. Tutaj znowu obraz statystycznego inwestora to mężczyzna, w średnim lub starszym wieku, mieszkaniec wielkiego miasta, o najwyższych zarobkach.
 

doświadczenia inwestycyjne

Źródło: Raport „Assay Index Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”

Instrumenty finansowania aktywnego – najpopularniejsze są akcje

produkty inwestycyjne

Źródło: Raport „Assay Index Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”

Wśród najpopularniejszych produktów inwestycyjnych na prowadzenie wyraźnie wychodzą akcje (13%), tuż za nimi plasują się fundusze inwestycyjne (12%), potem kolejno obligacje skarbowe (9%), polisy inwestycyjne (7%), obligacje korporacyjne (4%) oraz alternatywne spółki inwestycyjne (3%).

Zobacz także: Inflacja szaleje! W co inwestować, aby się przed nią chronić - wyjaśniają analitycy

Najpopularniejszą formą inwestycji wciąż są nieruchomości

Według Polaków wciąż najkorzystniejszą formą lokowania pieniędzy są nieruchomości (58%), zaraz za nieruchomościami znajdują się złoto i metale szlachetne (33%), z wynikiem 18% procent plasują się dzieła sztuki. Natomiast najmniejszym zainteresowaniem cieszą się startupy (4%), fundusze inwestycyjne (9%), kamienie szlachetne i handel walutami ex aequo (10%), pośrodku lądują kryptowaluty z wynikiem (13%).

Alternatywne sposoby inwestowania – tylko 14% z nas o tym słyszało

Jak się okazuje odpowiedzi na „Co to są alternatywne sposoby inwestowania?”, są bardzo różne. Według (41%) z nas to kryptowaluty, 14% Polaków uważa, że to metale szlachetne, następnie Forex, startupy, kamienie szlachetne, sztuka i wino.
 

co to alternatywne sposoby inwestowania

Źródło: Raport „Assay Index Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”

W oparciu o to badanie Grupa Assay stworzyła *„wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków” który wyniósł w Polsce 33, np. w Skandynawii ten wskaźnik wynosi 70. Mimo niewielkiego doświadczenia, Polacy rysują się jako otwarci i chętni do podjęcia inwestycji (nawet na poziomie dwukrotnie wyższym, niż poczucie realnych możliwości).

*w skali od 0 do 100 (gdzie 100 uzyskuje osoba, którą można nazwać „najbardziej gotową inwestycyjnie”)

Zobacz także: Polacy dalej wypłacają pieniądze z lokat i rachunków. Trwa najszybszy odpływ pieniędzy w historii sektora bankowego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.