Polacy likwidują lokaty i wypłacają pieniądze. Banki przeżywają największy odpływ środków w historii
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
01 lip 2021, 11:30

Polacy dalej wypłacają pieniądze z lokat i rachunków. Trwa najszybszy odpływ pieniędzy w historii sektora bankowego

Polacy w ciągu roku wycofali z lokat w bankach ponad 100 mld zł. Jak podaje HRE, to najszybszy odpływ pieniędzy w historii banków, który wciąż trwa - choć dynamika zaczyna zwalniać.

Tylko w maju br. łącznie z lokat i rachunków wycofano niecałe 6 mld zł, jako jeden z głównych powodów HRE wskazuje spadek oprocentowania lokat.

Jako kolejne przyczyny odpływu pieniędzy z banków podaje się skłonność klientów do trzymania gotówki, zakup złota, nieruchomości albo inwestycje w znacznie lepiej oprocentowane obligacje skarbowe.
 

depozyty

Spadek sald bankowego w maju

Jak potwierdza HRE, saldo rachunków bieżących w maju tego roku spadło o 147 mln zł, to niewiele wobec 836 mld zł, które wciąż znajdują się na rachunkach bankowych – zaskoczenie jest jednak spore, ponieważ taki odpływ nie był notowany od dawna.

Zauważono również, że tempo odpływu spada, na początku pandemii co miesiąc spadało około 4-5 proc. na tą chwilę znika co miesiąc około 3 proc. kapitału.

Zobacz także: Złoto może spokojnie podrożeć o ponad 150% w 9 lat – prognozuje firma Incrementum

Mizerne już oprocentowania mogą jeszcze spaść

Przecietny-zysk-z-rocznej-lokaty-bankowej


HRE w swoim comiesięcznym rankingu informuje o najlepszych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. W najnowszym ich rankingu w Banku Nest oraz Santander poszło w górę maksymalne oprocentowanie. W drugą stronę poszedł mBank korygując oprocentowanie w dół.

Zobacz także: Szybki szacunek wskazuje, że inflacja w czerwcu przekraczała 4%. Wskaźnik CPI powoli jednak spada

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.