Lokata w banku nie pozwala ochronić oszczędności przed inflacją
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
26 lip 2021, 07:00

Lokaty w banku nie pozwalają skutecznie chronić oszczędności przed inflacją, dlatego Polacy od początku roku wypłacili z nich 172 mld zł

Inflacja w Polsce - wg najnowszych prognoz NBP - ma w III kwartale 2021 roku opiewać na około 3%. Lokaty bankowe przed nią nie ochronią.

Dziś należałoby założyć depozyt oprocentowany na ponad 3,7%, aby po potrąceniu podatku od zysków kapitałowych zarobić na lokacie. Problem w tym, że takich lokat w ofercie bankowej... nie ma.

Nic dziwnego, że Polacy wycofują pieniądze z lokat. 172 mld zł - tyle Polacy trzymali na lokatach bankowych jeszcze w czerwcu br. Dla porównania, rok temu gospodarstwa domowe miały na lokatach 252 mld zł, różnica to 80 mld zł.

Oszczędzamy, ale nie na lokatach

W ciągu ostatniego roku na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych przybyło 138 mld zł. Według danych NBP jest to tempo nie notowane nigdy wcześniej. Niestety, oprocentowania lokat są tak niskie (obecnie to 2-3%), że ci, którzy mają lokaty, je likwidują, a ci, którzy ich nie mają, nie są nimi zainteresowani. Obecnie przeciętny zysk z rocznej lokaty bankowej, po opodatkowaniu, jest symboliczny.

zysk roczny lokata na 10 tys

Zobacz także: Inflacja w Polsce w czerwcu nieco spadła, ale i tak pozostaje wysoka. GUS podaje oficjalne dane

Chcesz zarobić, musisz szukać

HRE Investments stworzyło ranking najlepszych lokat oraz rachunków oszczędnościowych. Można na rynku znaleźć lokaty oferujące zysk do 3% w skali roku. Oczywiście, oferty takie są objęte dodatkowymi warunkami, więc wciąż można ochronić się przed inflacją, jeśli uda się spełnić owe warunki.

Dużo większy wybór pojawia się przy lokatach oprocentowanych na 0,5-1,5% - tutaj znajdą się już oferty, z których mogą skorzystać również dotychczasowi klienci. W ramach takiego oprocentowania możemy zaangażować do 400 tys. zł. Można wyciągnąć wniosek, że niższe oprocentowanie to niższe wymagania.

Oczywiście, oferty należy przeglądać dokładnie, ponieważ zdarzają się również takie, które w ramach wysokich depozytów oferują najniższe odsetki.

Inflacja nieco spadła, ale nikogo nie oszczędza

Niedawno pisaliśmy o najnowszych danych GUS na temat inflacji, które w czerwcu nieco spadła, ale pozostaje wysoka.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, inflacja w czerwcu wyniosła 4,4%, czyli względem maja br. spadła o 0,3 pkt. proc. Wzrost cen ustał, a według prognoz GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ma zacząć spadać w kolejnych miesiącach.

Niestety według danych HRE Investments lokaty to nie jest dobry sposób na walkę z inflacją. Ale radzimy sobie, szukamy oszczędności przede wszystkim w nieruchomościach - pisaliśmy o tym w Strefie Inwestorów. Mimo że ceny mieszkań wydają się rosnąć wraz z inflacją, nie brakuje chętnych na taką formę lokowania kapitału.

Zobacz także: Stagflacja to koszmar ekonomistów, rządzących i inwestorów. Czy naprawdę zagraża gospodarce?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.