Deweloperzy oddali o 5% więcej mieszkań niż rok temu, oraz mają aż o 40% więcej pozwoleń na budowę
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
22 paź 2021, 07:05

Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności. Deweloperzy oddali o 5% więcej mieszkań niż rok temu i mają o 40% więcej pozwoleń na budowę

Od stycznia do września br. oddano do użytku ponad 164 tys. mieszkań. Wzrosła również liczba mieszkań z pozwoleniem na budowę oraz ilość rozpoczętych nowych budów mieszkań.

Jak podaje GUS w swojej analizie, w pierwszych 3 kwartałach tego roku, do użytku oddano o ponad 5% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ub.r. W tym deweloperzy oddali ponad 93 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni ponad trochę 63 tys. mieszkań.

Jak możemy dowiedzieć się z analizy GUS-u przeciętna średnia powierzchnia oddawanego mieszkania wynosiła 93,7 mkw. Z kolei łączna powierzchnia oddanych lokali wyniosła 15,4 mln mkw.

Mieszkania oddane do użytkowania

mieszkania oddane do użytkowania

Źródło: GUS


Zobacz także: Ceny nieruchomości wciąż rosną, a na rynku mieszkaniowym utrzymuje się duża aktywność transakcyjna - wynika z danych NBP

Wydane pozwolenia i rozpoczęte budowy

W pierwszych 3 kwartałach br. najwięcej pozwoleń na budowę wydano deweloperom, otrzymali oni ponad 157 tys. pozwoleń, czyli o niecałe 40% więcej r/r. Z kolei inwestorzy indywidualni otrzymali 94,4 tys. pozwoleń, a to wskazuje na wzrost rzędu ponad 25%. W pozostałych formach budownictwa, czyli spółdzielcze, komunalne, zakładowe, wydano 2 781 pozwoleń na budowę mieszkań.

Wśród rozpoczętych budów w analizowanych kwartałach, również deweloperzy wiodą prym z 128 tys. rozpoczętych budów, rejestrując ponad 36% wzrost względem analogicznego okresu ub.r. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli 86,6 tys. budów, natomiast w przypadku pozostałych form budownictwa rozpoczęto budowę 3 795 lokali.

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego w Polsce

ruch budowlany

Źródło: GUS
 

Najwięcej oddanych mieszkań, wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów odnotowano na Mazowszu, odpowiednio 30 tys., 39,8 tys., 45,7 tys. lokali mieszkalnych. Zaraz za województwem mazowieckim, ustawia się wielkopolska w wynikami 19,8 tys., 23,7 tys., 27 tys. Najsłabsze wyniki odnotowano w województwie opolskim, świętokrzyskim oraz lubuskim.
 

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego według województw 

ruch budowlany województwa

Źródło: GUS

Źródło danych GUS

Zobacz także: Polacy przeznaczyli rekordową ilość gotówki na zakup mieszkań, w pierwszej połowie 2021 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.