Rok 2021 na rynku nieruchomości był rekordowy - najwyższe ceny, liczba oddanych nowych mieszkań i udzielonych kredytów hipotecznych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
03 sty 2022, 08:00

Rok 2021 na rynku nieruchomości był rekordowy - najwyższe ceny, liczba oddanych nowych mieszkań i udzielonych kredytów hipotecznych. Czy w 2022 koniunktura się utrzyma?

Mijający rok był rekordy na rynku mieszkaniowym pod wieloma względami. Padł rekord udzielonych kredytów hipotecznych, oddanych nowych mieszkań, ale również rekordowo wysokich cen mieszkań.

Imponujących wyników możemy szukać na rynku budowlanym, kredytowym, jak również w statystykach NBP dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Ponad 230 tysięcy nowych mieszkań

Według najnowszych danych NBP w upływającym roku powstało około 230 tys. nowych mieszkań oraz domów, to najwyższy wynik od ponad 40 lat. Za 2/3 nowego budownictwa odpowiadają deweloperzy, pozostała część to prywatni inwestorzy na własne potrzeby.
 

Mieszkania oddane do użytku

Deweloperzy budują jak szaleni

Deweloperzy w 2021 roku mieli w budowie ponad 250 tys. mieszkań. To jest najwyższy wynik w historii, a zakłada się, że w kolejnych latach wynik ten może zostać pobity. Popyt również pozostaje na wysokim poziomie.

Co może wpłynąć na tę sytuację, to fundusze inwestycyjne, które dysponując miliardowymi budżetami, z łatwością przejmują całe firmy. A te od momentu przejęcia budują nieruchomości pod wynajem, co może potęgować problem niewystarczającej podaży.
 

Mieszkania w budowie

Zobacz także: Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności. W 2021 sprzedano więcej mieszkań, rozpoczęto więcej inwestycji oraz uzyskano więcej pozwoleń

Najwięcej w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

W 2021 roku banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 90 mld zł. To nie tylko o połowę więcej niż w ub.r. ale również najwięcej w historii. Pisaliśmy, że powodów jest kilka, ale najważniejszy to ostrożność banków w udzielaniu finansowania w 2020 r., przez co wiele wniosków zostało oddalonych. Wnioski odrzucone w 2020 roku zaczęły być realizowane od stycznia br., a efektem tego było uruchomienie się popytu odroczonego.

Wzrosła również wartość o jaką wnioskowano, według szacunków BIK, że w listopadzie średnia wartość wyniosła 338 tys. zł.

Na końcoworoczny spadek udzielonych kredytów oczywisty wpływ miały podwyżki stóp procentowych. W związku z zaistniałą sytuacją kredyty podrożały, natomiast spadła zdolność kredytowa.

Na dobrą sytuację na rynku kredytowym w nadchodzącym roku może wpłynąć dobra sytuacja na rynku pracy, ale również program rządowy na kredyt bez wkładu własnego. Ponadto również inflacja może skłaniać do dalszej hossy, ponieważ wciąż zakup nieruchomości jest bardzo popularną formą zabezpieczenia gotówki.

Ceny mieszkań historycznie wysokie

Według danych NBP za III kwartał najbardziej w mijającym roku wzrosły ceny mieszkań w Krakowie i Wrocławiu, gdzie stawki poszły w górę o 1200-1300 zł/mkw. Równie mocny wzrost o prawie 1000 zł/mkw. odnotowano w Zielonej Górze. Jednak w kilku miastach w ujęciu rocznym ceny mieszkań za mkw. wzrosły jedynie o około 400-600 zł, są to Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Rzeszów, ale również Warszawa.

Najmniejsze wzrost cen został odnotowany w Opolu, gdzie mieszkania zdrożały o 350 zł/mkw, ale również w Poznaniu, gdzie prawie nie odnotowano wzrostów.

Pomimo dużych cen mieszkań za mkw. w największych miastach polski, to wciąż nie osiągnęliśmy rekordów w 2007 roku.

„Wszystko dlatego, że za 100 złotych w 2007 roku można było kupić znacznie więcej niż dziś. Gdyby uwzględnić wspomniany spadek wartości pieniądza przez 14 lat, to okazałoby się, że w dużych miastach realne ceny mieszkań wciąż są o kilka procent niższe niż w 2007 roku. Gdyby tego było mało, to i zarobki rodaków są zupełnie inne niż przed laty. Ważone zatrudnieniem przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w trzecim kwartale 2007 roku można szacować na około 2879 złotych miesięcznie (brutto). W trzecim kwartale 2021 roku było to ponad dwa razy więcej (5846 złotych brutto miesięcznie).” - czytamy w analizie HRE.

Duże przychody deweloperów

Dla deweloperów ten rok był obfity. Rosnące ceny mieszkań pozwoliły podnieść przychody firm, ten rekord jest już niemal pewny. Na 7 największych rynkach w Polsce w mijającym roku deweloperzy sprzedali około 67 tys. mieszkań. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony, to będzie on o ¼ wyższy niż w ub.r.

Warto tutaj również dodać, że mieszkania sprzedawane na rynku pierwotnym były o około 15% droższe. W związku z tym tegoroczna sprzedaż deweloperów działających na największych rynkach w Polsce może być większa o około 40% w ucięciu rocznym.

„Byłby to też bez wątpienia najlepszy wynik w historii firm budujących mieszkania w Polsce” - czytamy w analizie HRE.

Autor bazował na analizie HRE „5 mieszkaniowych rekordów 2021 roku”.

Zobacz także: Rynek nieruchomości się stabilizuje, a mieszkania w 2022 roku już nie będą tak szybko drożeć - wynika z prognoz HRE Think Tank

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.