Ceny mieszkań w Warszawie doganiają ceny w Moskwie, San Marino czy Madrycie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
20 sty 2022, 08:30

Ceny mieszkań w Warszawie doganiają ceny w Moskwie, San Marino czy Madrycie. Wartość nieruchomości w Europie rośnie szybciej niż czynsze

Ceny nieruchomości w Europie w ostatnich 10 latach wzrosły dużo mocniej niż czynsze z ich najmu. Ceny nieruchomości i czynsze w tym okresie w Polsce wzrosły bardziej niż średnio dla naszego kontynentu. Okazuje się, że średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie dogania już ceny w Moskwie, San Marino czy Madrycie.

 Czynsze za najem oraz ceny domów w Europie stale rosły w I i II kwartale 2021 r. Jeśli przyjrzymy się danym od 2010 r. do III kw. 2021 to czynsze wzrosły o 16%, a ceny domów aż o 39%, wynika z danych zebranych przez Eurostat.
 

House prices rents

Zobacz także: Pojawiają się głosy, że bańka na rynku nieruchomości pęka, tymczasem grupa funduszy wykłada 1 mld zł i wzywa na akcje spółki Develia

Ceny mieszkania za mkw w Warszawie wyższa niż w Atenach

Według danych zgromadzonych przez Businnes Insider, warszawska cena za metr kwadratowy w styczniu 2022 roku wynosi 11 760 zł. Zbliżone ceny możemy znaleźć w Moskwie i San Marino. Również ceny w Madrycie i Rzymie są podobne, wynosząc kolejno 11 655 zł/mkw i 14 930 zł/mkw. Jednak do tych stolic nam daleko pod względem aktywności turystycznej.

Na czele tabeli pozostaje Paryż z kwotą 57,5 zł/mkw w centrum i Luksemburg z ceną lekko ponad 39 tys. zł za metr kwadratowy.

Powiemy, że bogate kraje, stać je na takie ceny. Niekoniecznie, przeciętnego mieszkańca stolicy Francji stać bowiem na 0,3 mkw mieszkania. Natomiast przeciętnego mieszkańca stolicy Polski stać na 0,43 mkw mieszkania.

Najtrudniej jest na Malcie, bowiem średnio zarabiający mieszkaniec tego państwa-miasta może sobie pozwolić na 0,22 mkw lokalu mieszkalnego.

Ceny domów wzrosły bardziej niż czynsze w 18 państwach UE

Według danych Eurostatu, porównując III kw. 2021 roku, z analogicznym okresem w 2010 roku, ceny domów wzrosły bardziej niż czynsze w 18 krajach Unii Europejskiej.

Ceny domów najsilniej wzrosły w Estonii (+141%), następnie na Węgrzech (+118%), kolejno w Luksemburgu (+117%) i Łotwie (+106%). Z kolei spadki zarejestrowano w Grecji (-28%), również we Włoszech (-12%), na Cyprze (-6%) i Hiszpanii (-0,5%).

Natomiast jeśli spojrzymy na koszty najmu, wzrosły one w analizowanym okresie, aż w 25 krajach członkowskich Europy. Największy wzrost wystąpił w Estonii (+162%), na Litwie (+111%) oraz w Irlandii (+68%). Z kolei widoczne spadki odnotowano w Grecji (-25%) i Cyprze (-3%).
 

House_prices_rents_Q32021-02 (1)

Autorka bazowała na analizie „Rents up by 16%, house prices by 39% since 2010” Eurostat.

Zobacz także: Stawki najmu mieszkań w polskich miastach rosną i powracają do poziomu sprzed pandemii. Wzrost jest jednak wolniejszy niż raty kredytu 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.