Cudzoziemcy w 2021 r. nabyli w Polsce ponad 10 tys. mieszkań. Najwięcej kupców pochodziło z Ukrainy
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
12 kwi 2022, 14:42

Cudzoziemcy w 2021 r. nabyli w Polsce ponad 10 tys. mieszkań. Najwięcej kupców pochodziło z Ukrainy

Według danych zgromadzonych przez gethome.pl, portal nieruchomościowy z ofertami na rynku wtórnym i pierwotnym, obcokrajowcy w ubiegłym roku kupili w Polsce ponad 10 tys. mieszkań.

Obywatele innych krajów żyją, pracują i wychowują swoje dzieci w naszym kraju, od kilku lat również chętniej inwestują w nieruchomości. Warto wspomnieć, że obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), by zakupić mieszkanie w strefie nadgranicznej, czyli gmin przyległych do granic Polski.

Jak podaje MSWiA, w 2021 r. ponad 504 tys. cudzoziemców dostało zezwolenie na prace w Polsce, to już imponujący wynik, ale dane za ten rok na pewno będą nieporównywalnie większe.

Coraz więcej transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców

Od 2018 roku obserwujemy zdecydowanie większe zainteresowanie własnym mieszkaniem w Polsce wśród zagranicznych klientów, którzy zakupili wtedy ponad 7 tys. mieszkań i ponad 2 tys. lokali użytkowych.

W 2021 r. na zakup mieszkania w Polsce zdecydowało się już 10 621 obcokrajowców, to aż 43% więcej niż w 2020 r. – w którym widać lekkie załamanie, spowodowane najpewniej rozpoczęciem pandemii COVID-19.
 

liczba mieszkań kupiona przez obcokrajowców


Najchętniej wybieranymi miastami pod inwestycje są największe Polskie rynki, w Warszawie w ubiegłym roku, 2 541 sprzedanych mieszkań zakupili obcokrajowcy. Widać również duże zainteresowanie stolicą małopolski (1116), Wrocławiem (1054) i Łodzią (438), która co ciekawe, wyprzedziła Poznań (295) i Gdańsk (230).
 

zakup mieszkań miasta

Zobacz także: Sprzedaż nowych mieszkań w Polsce mocno spadła w 1 kwartale 2022 roku, wynika z danych publikowanych przez deweloperów z GPW

Największe zainteresowanie jest widoczne wśród naszych wschodnich sąsiadów

Niepodważalnie od lat najchętniej kupują w Polsce obywatele Ukrainy, zaraz za nimi są nasi zachodni sąsiedzi, następnie Białorusini i Rosjanie. W połowie stawki mamy mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Chiny. Na końcu mamy południe Europy, czyli obywateli Austrii i Hiszpanii.
 

kto najchętniej kupuje w Polsce


Sąsiedzi za naszych wschodnich granic kupili w Polsce w 2021 r. ponad 5 tys. mieszkań o łącznej powierzchni 303 tys. mkw, jeśli przyjmiemy, że średnia cena za metr takiego lokalu wynosiła 10 tys. zł, to wzbogacili polską gospodarkę o ponad 3 mld zł.
 

ile mieszkań kupili wschodni sąsiedzi


Co ciekawe, według danych MSWiA, w 2020 r. resort wydał Ukraińcom 626 zezwoleń na zakup gruntów o łącznej wartości 28,3 hektarów, co znaczy, że również chętnie budują domu w naszym kraju.

Podsumowując, są to statystyki za 2021 r., odczyty za bieżący rok na pewno będą większe, głównie przez wzgląd na wojnę w Ukrainie, którą wywołała Federacja Rosyjska. Te wydarzenia zmuszają, ogromną liczę ludzi, do opuszczenia kraju pogrążonego w wojnie.

Zobacz także: Wzrost cen nieruchomości w 2022 wyhamuje. Pierwsza analiza, wyspecjalizowanego ośrodka analitycznego, stojąca w kontrze do większości ekspertów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost