Roczny WIBOR przebił barierę 7%. Przeciętna rata kredytu hipotecznego na 30 lat wzrosła od września o 107%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 cze 2022, 08:02

Roczny WIBOR przebił barierę 7%. Przeciętna rata kredytu hipotecznego na 30 lat wzrosła od września o 107%

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku rata kredytu hipotecznego na 300 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, opiewała na około 1 165 zł. W oparciu o obecny WIBOR 6M ta sama rata wynosi około 107% więcej, i sięga 2 414 zł.

Za nami majowy szacunek inflacji CPI, który wyniósł rekordowe od ponad 20 lat, 13,9%. Dzisiaj poznamy nową stopę referencyjną tuż po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), przypomnijmy, że obecnie główna stopa wynosi 5,25%. Kolejnym rekordem na przestrzeni wielu lat, jest aktualna stawka WIBOR 6M, wynosząca 6,94%. WIBOR1Y natomiast już przebił barierę 7% i znajduje się na najwyższym poziomie od 2004 roku i dalej rośnie.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki powodują duże zmiany i stanowią realne wyzwania dla wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy posiadają długi. Dotkliwie odczuwają to posiadacze zwłaszcza kredytów mieszkaniowych, bo cykliczna aktualizacja rat kredytu przez bank w ich przypadku może wywołać szok i stanowi duże wyzwanie.
 

WIBOR 1Y

WIBOR1Y

Raty kredytów niezmiennie rosną

8 czerwca RPP podejmie decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych, na dzień dzisiejszy wynosi ona 5,25%, a ekonomiści przewidują podwyżkę na poziomie 75-100 pb. Dzisiejszy WIBOR 6M, do którego zazwyczaj są indeksowane raty kredytów, wynosi 6,94%, a średnia marża banku około 2%. Zatem przeprowadźmy koleją symulację wzrostu rat kredytów.

Na potrzebę naszej kalkulacji przyjmijmy, że we wrześniu 2021 r. udzielono nam kredytu hipotecznego na 30 lat na kwotę 300 tys. zł, przy stawce WIBOR 6M wynoszącej 0,25%, marża banku wynosiła około 2%, to dawało nam oprocentowanie na poziomie 2,25% i ratę miesięczną oscylującą wokół 1 165 zł.

Dziś stawka WIBOR 6M wynosi 6,94%, dodajemy do tego średnią marżę, około 2% i mamy oprocentowanie, które wynosi 8,94%. W zależności od banku, rodzaju umowy od września rata wzrosła nam mocno, ponad 100% i wynosi 2 414 zł.
 

Symulacja raty kredytu o wartości 300 tys. zł na 30 lat za pomocą kalkulatora KNF

symulacja raty kredytów 30 lat

Zobacz także: Rusza program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, ale limity cen mieszkań w programie mocno odbiegają od realiów rynkowych

Cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany

Ekonomiści i analitycy przewidują, że cykl podwyżek nie tylko będzie kontynuowany, ale również nadchodząca Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o podwyżce od 75 do 100 pb., w wyniku czego stopa procentowa wyniesie ponad 6%

Jak podał sam prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) na zeszłomiesięcznej konferencji „Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe i będziemy to robić nadal, aż będziemy mieć pewność, że sytuacja jest opanowana. To dobra wiadomość dla tych, którzy interesują się stanem gospodarki Polski.” To tylko może nas utwierdzić w przekonaniu, że jutro Rada zdecyduje o kolejnej podwyżce, należy jedynie zaczekać, aby dowiedzieć się jak wysokiej.

Pozytywnym światełkiem w tunelu jest to, że różnice pomiędzy WIBOR1Y, 6M i 3M zaczynają się znacząco zmniejszać. To oznacza, że rynek powoli szuka szczytu stóp procentowych. Na ten moment wydaje się, że może próbować go znaleźć w okolicy nieco ponad 7%.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce znowu wzrosną. Prognozy ekonomistów przed posiedzeniem RPP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.