Stopy procentowe w Polsce znowu wzrosną. Prognozy ekonomistów przed posiedzeniem RPP
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 cze 2022, 08:00

Stopy procentowe w Polsce znowu wzrosną. Prognozy ekonomistów przed posiedzeniem RPP

Ekonomiści są zgodni, że cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany na jutrzejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Pytanie jak wysoka będzie kolejna podwyżka.

Według Morgan Stanley członkowie RPP zdecydują się na podwyżkę w wysokości 50 pb, w porównaniu do 75 pb w maju. Jednak więcej głosów ekonomistów mówi o 75, a nawet 100 pb. Przy takiej podwyżce główna stopa procentowa w Polsce może przekroczyć jutro 6%. Na kolejną decyzję członków RPP wyczekują osoby posiadające kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, bo to właśnie oni najbardziej odczuwają trwający cykl podwyżek stóp procentowych. Jednak podwyżki nie wyhamują, dopóki nie ustabilizuje się sytuacja inflacyjna w kraju, a jak wiemy według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik CPI w minionym miesiącu był na poziomie 13,9%.

„Oczekujemy, że NBP zwolni tempo dalszego zacieśniania polityki pieniężnej do podwyżki o 50 pb na nadchodzącym posiedzeniu, z ryzykiem ruchu o 75 pb. Jednocześnie oczekujemy, że w komunikacie Rada przekaże, że będzie kontynuowała zacieśnianie tak długo, jak długo inflacja będzie rosła. Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku stopy procentowe osiągną szczyt na poziomie 7,00 proc. Przestrzeń do obniżek stóp 2023 r. jest niewielka” – napisano w raporcie Morgan Stanley w ubiegłym tygodniu.
 

Główna stopa procentowa w Polsce – 25 lat

stopy procentowe 25 lat

Źródło: TradingEconomics

Zobacz także: Główna stopa procentowa przekroczy 6% w czerwcu. Prognozy ekonomistów po szacunkowym odczycie inflacji

Trwa cykl podwyżek stóp procentowych

Podwyżki stóp procentowych w Polsce rozpoczęły się jesienią 2021 roku. Wtedy jeszcze nie spodziewaliśmy, że będą one tyle trwały, głównie ze względu na odczyty inflacji. Mieliśmy świadomość, że ceny w Polsce rosną, jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy, że inflacja osiągnie taki poziom. Według szacunkowych danych za maj, wskaźnik CPI był już na poziomie 13,9%, a ekonomiści są zgodni, że szczyt może zostać osiągnięty w III kwartale.

Ekonomiści zgadzają się również w kwestii kontynuacji podwyżki stóp procentowych na jutrzejszym posiedzeniu. Kwestią sporną pozostaje wysokość podwyżki. Jak już napisaliśmy powyżej, Morgan Stanley zakłada spowolnienie podwyżek, dlatego szacuje, że główna stopa procentowa nie przekroczy 6% w czerwcu. Choć nie wyklucza ewentualnej podwyżki o 75 pb. Tego poziomu spodziewają się ekonomiści mBanku, jednak podkreślają, że nie jest to pewne.

„RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Naszym zdaniem zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp o 75pb. Tu zakres niepewności jest jednak spory. Za ryzykiem w dół przemawiają ostatnie słabe sygnały płynące z indeksów PMI (zarówno globalnych jak i krajowych, które sugerują nadchodzące spowolnienie). Nie brak jednak też ryzyk w drugą stronę: wysoka inflacja (a szczyt wciąż przed nami), dobre dane o PKB za I kw., akceptacja KPO i doniesienia medialne o możliwej dalszej stymulacji fiskalnej (rewaloryzaja 500+), które na razie się nie potwierdziły” – napisali ekonomiści mBanku w poniedziałkowej notatce.
 


Oficjalne dane za inflację w maju poznamy w przyszłym tygodniu, jednak wiemy, że to ceny żywności i paliw są głównym determinantem wzrostu wskaźnika CPI. Pojawiają się również głosy, że podwyżka stóp procentowych sięgnie 100 pb m.in. od ekonomistów PKO BP. Ostatni raz taka podwyżka miała miejsce w kwietniu br.
 

Aktualny poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna 5,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej.

Konferencja Adama Glapińskiego, prezesa NBP, została zaplanowana na 9 czerwca o godz. 15.

Nowe obligacje oprocentowane o stopę referencyjną NBP

Rosnące stopy procentowe nie są korzystne dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zmienne oprocentowanie swoich kredytów. Miesięczna rata kredytu rośnie, dlatego też rząd postanowił zareagować i wprowadził oficjalny program wsparcia dla kredytobiorców hipotecznych. Obejmuje on wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku, zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców z 600 mln zł do nawet 2 mld zł oraz wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytów.

Trzeba przyznać, że rząd nie próżnuje w nowych propozycjach. Od 1 czerwca natomiast w ofercie obligacji skarbowych pojawiły się nowe rodzaje papierów dłużnych: roczne oraz 2-letnie. Najatrakcyjniejsze jest tutaj ich oprocentowanie oparte o stopę referencyjną NBP. Oznacza to, że wraz z podwyżką stóp, rośnie również oprocentowanie nowych obligacji. Oczywiście podobnie będzie w przypadku gdy nastąpi wyhamowanie zacieśniania polityki pieniężnej.
 

Zobacz także: Nowe obligacje skarbowe oprocentowane o stopę referencyjną już w sprzedaży. Oto jak będzie się zmieniać ich oprocentowanie wraz z decyzjami RPP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.