Kolejna podwyżka stóp procentowych w czerwcu. Prognozy ekonomistów po szacunkowym odczycie inflacji
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 maj 2022, 13:40

Główna stopa procentowa przekroczy 6% w czerwcu. Prognozy ekonomistów po szacunkowym odczycie inflacji

Inflacja sięgnęła 13,9% w maju, według szacunkowych danych GUS. Po tak wysokim odczycie możemy spodziewać się kolejnej wysokiej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu.

Tempo wzrostu inflacji z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższe, choć szacunkowy odczyt 13,9% za maj nie zaskoczył ekonomistów. Wpływ miały nie tylko ceny żywności, a ceny nośników energii oraz paliwa. Jak już wielokrotnie zapowiadali ekonomiści, szczyt inflacji wciąż przed nami. Ich zdaniem ma on nastąpić w III kwartale, czyli w okresie wakacyjnym dla Polaków.

Jednak nim szczyt inflacji nastąpi, to przed nami posiedzenie RPP. Zostało ono zaplanowane na środę 8 czerwca, a dzisiejszy szacunkowy odczyt wpłynie bezpośrednio na decyzję, którą podejmą członkowie. Spodziewana jest kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych, a szacowane wartości to 75 lub 100 pb. Aktualna stopa referencyjna NBP wynosi 5,25%, a podwyżka na takim poziomie będzie oznaczała nawet przekroczenie 6%. Nie jest to oczywiście dobra wiadomość dla kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem, choć przypomnimy, że przewidziano już dla nich pomoc w pierwszej kolejności w postaci wakacji kredytowych.

Zobacz także: Inflacja w Polsce wyniosła w maju prawie 14%. GUS podał szacunkowe dane

Mamy problem inflacyjny

Szacunkowy wynik inflacji za maj nie okazał się zaskoczeniem dla ekonomistów. Wskaźnik CPI już od kwietnia jest na najwyższym poziomie od 1998 roku, a teraz sięga on 14%. W walce z rosnącą inflacją miały pomóc tarcze antyinflacyjne wprowadzone na początku roku, obejmujące obniżkę VAT na ceny żywności czy zdjęcie akcyzy z paliwa. Obowiązywanie tarcz zostało ostatnio przedłużone do 31 lipca br., a mimo to w maju za wzrost cen odpowiadały głównie właśnie paliwa oraz nośniki energii.

wzrost cen gus

Źródło: GUS

Problemem staje się również inflacja bazowa. Ekonomiści są zgodni, że wskaźnik ten znowu przyspiesza, a w maju może przekroczyć poziom 8%, z 7,5% odnotowanych w kwietniu.

Jak ocenia Urszula Kryńska z PKO BP dla PAP Biznes, wzrost inflacji bazowej może niepokoić członków RPP. „To co się dzieje z inflacją bazową może niepokoić RPP - w danych za kwiecień wszystkie jej miary były najwyższe w historii. Mamy duży szok energetyczny, szok w cenach żywności i on siłą rzeczy przekłada się na inne elementy koszyka. Nie wiadomo ile jest tu czynników dostosowań, a ile silnej presji inflacyjnej w gospodarce, ale ta presja na pewno istnieje. RPP będzie na pewno kontynuowała podwyżki stóp proc. - na najbliższym posiedzeniu spodziewamy się podwyżki o co najmniej 75 pb”.

Zobacz także: Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce przekroczyło 6.5%, a liczba czynnych umów kredytowych wynosi ponad 2.5 mln, wynika z danych ZBP

Czas na podwyżkę stóp procentowych

Tak wysoka inflacja, nie widziana od końca lat 90. oznacza kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych. Takie stanowisko podtrzymywał prezes NBP, Adam Glapiński. Na konferencji po majowym posiedzeniu RPP podkreślił, że cykl podwyżek stóp procentowych będzie trwać, dopóki nie ustabilizuje się sytuacja.

Aktualnie stopa referencyjna jest na poziomie 5,25%, a już za kilka dni może przekroczyć 6%. Taki poziom może ucieszyć jedynie obligatariuszy, którzy będą zainteresowani kupnem nowych papierów dłużnych oferowanych przez Ministerstwo Finansów. Mowa o rocznych i 2-letnich oprocentowanych o stopę referencyjną NBP.

Zobacz także: Rusza sprzedaż obligacji skarbowych oprocentowanych o stopę referencyjną NBP. Nowy instrument oszczędnościowy dostępny od jutra

Ekonomiści szacują, że czerwcowa podwyżka będzie na poziomie 75-100 pb. W maju wyniosła ona 75 pb, natomiast w kwietniu 100 pb. Zapewne dzień po posiedzeniu RPP możemy liczyć na konferencję Adama Glapińskiego, a jeszcze w lipcu NBP opublikuje kolejny raport o inflacji z najnowszymi prognozami do 2024 roku.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost