Główna stopa procentowa przekroczy 6% w czerwcu. Prognozy ekonomistów po szacunkowym odczycie inflacji
Inflacja sięgnęła 13,9% w maju, według szacunkowych danych GUS. Po tak wysokim odczycie możemy spodziewać się kolejnej wysokiej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu.
Tempo wzrostu inflacji z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższe, choć szacunkowy odczyt 13,9% za maj nie zaskoczył ekonomistów. Wpływ miały nie tylko ceny żywności, a ceny nośników energii oraz paliwa. Jak już wielokrotnie zapowiadali ekonomiści, szczyt inflacji wciąż przed nami. Ich zdaniem ma on nastąpić w III kwartale, czyli w okresie wakacyjnym dla Polaków.
Inflacja CPI (flash) w maju wzrosła z 12,4% do 13,9%. Żywność nisko, tak jak miało być (+1,3% m/m), bardzo wysoko energia (+3,4%), paliwa (+5% m/m). Inflacja bazowa przyspieszyła z 7,7% do 8,5%. Naszą niską prognozę pogrążyły nośniki energii. pic.twitter.com/AN9OOWsdJG
— mBank Research (@mbank_research) May 31, 2022
Jednak nim szczyt inflacji nastąpi, to przed nami posiedzenie RPP. Zostało ono zaplanowane na środę 8 czerwca, a dzisiejszy szacunkowy odczyt wpłynie bezpośrednio na decyzję, którą podejmą członkowie. Spodziewana jest kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych, a szacowane wartości to 75 lub 100 pb. Aktualna stopa referencyjna NBP wynosi 5,25%, a podwyżka na takim poziomie będzie oznaczała nawet przekroczenie 6%. Nie jest to oczywiście dobra wiadomość dla kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem, choć przypomnimy, że przewidziano już dla nich pomoc w pierwszej kolejności w postaci wakacji kredytowych.
Zobacz także: Inflacja w Polsce wyniosła w maju prawie 14%. GUS podał szacunkowe dane
Mamy problem inflacyjny
Szacunkowy wynik inflacji za maj nie okazał się zaskoczeniem dla ekonomistów. Wskaźnik CPI już od kwietnia jest na najwyższym poziomie od 1998 roku, a teraz sięga on 14%. W walce z rosnącą inflacją miały pomóc tarcze antyinflacyjne wprowadzone na początku roku, obejmujące obniżkę VAT na ceny żywności czy zdjęcie akcyzy z paliwa. Obowiązywanie tarcz zostało ostatnio przedłużone do 31 lipca br., a mimo to w maju za wzrost cen odpowiadały głównie właśnie paliwa oraz nośniki energii.
Źródło: GUS
Problemem staje się również inflacja bazowa. Ekonomiści są zgodni, że wskaźnik ten znowu przyspiesza, a w maju może przekroczyć poziom 8%, z 7,5% odnotowanych w kwietniu.
Dane o #inflacja pokazują niestety piąty miesiąc z rzędu wzrostu inflacji bazowej ponad 1%m/m (tym razem 1,2-1,3%), w ujęciu r/r bazowa już 8,7%r/r. To bardzo niepokojący sygnał, inflacja zewnętrzna wkrótce trochę osłabnie, zostaje ta groźniejsza, wewnętrzna... https://t.co/Pk7uJlSH0z pic.twitter.com/LUNDDwX0EF
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) May 31, 2022
Jak ocenia Urszula Kryńska z PKO BP dla PAP Biznes, wzrost inflacji bazowej może niepokoić członków RPP. „To co się dzieje z inflacją bazową może niepokoić RPP - w danych za kwiecień wszystkie jej miary były najwyższe w historii. Mamy duży szok energetyczny, szok w cenach żywności i on siłą rzeczy przekłada się na inne elementy koszyka. Nie wiadomo ile jest tu czynników dostosowań, a ile silnej presji inflacyjnej w gospodarce, ale ta presja na pewno istnieje. RPP będzie na pewno kontynuowała podwyżki stóp proc. - na najbliższym posiedzeniu spodziewamy się podwyżki o co najmniej 75 pb”.
Zobacz także: Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce przekroczyło 6.5%, a liczba czynnych umów kredytowych wynosi ponad 2.5 mln, wynika z danych ZBP
Czas na podwyżkę stóp procentowych
Tak wysoka inflacja, nie widziana od końca lat 90. oznacza kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych. Takie stanowisko podtrzymywał prezes NBP, Adam Glapiński. Na konferencji po majowym posiedzeniu RPP podkreślił, że cykl podwyżek stóp procentowych będzie trwać, dopóki nie ustabilizuje się sytuacja.
Aktualnie stopa referencyjna jest na poziomie 5,25%, a już za kilka dni może przekroczyć 6%. Taki poziom może ucieszyć jedynie obligatariuszy, którzy będą zainteresowani kupnem nowych papierów dłużnych oferowanych przez Ministerstwo Finansów. Mowa o rocznych i 2-letnich oprocentowanych o stopę referencyjną NBP.
Zobacz także: Rusza sprzedaż obligacji skarbowych oprocentowanych o stopę referencyjną NBP. Nowy instrument oszczędnościowy dostępny od jutra
Ekonomiści szacują, że czerwcowa podwyżka będzie na poziomie 75-100 pb. W maju wyniosła ona 75 pb, natomiast w kwietniu 100 pb. Zapewne dzień po posiedzeniu RPP możemy liczyć na konferencję Adama Glapińskiego, a jeszcze w lipcu NBP opublikuje kolejny raport o inflacji z najnowszymi prognozami do 2024 roku.
Inflacja CPI w maju wzrosła do 13,9% r/r z 12,4% r/r w kwietniu (przedział prognoz rynkowych: 12,9-14,2%; PKO: 14,0%). Największy wkład do wzrostu inflacji miały ceny żywności i paliw. To jeszcze nie jest szczyt. RPP może zareagować kolejną, dużą podwyżką stóp (75-100pb).
— PKO Research (@PKO_Research) May 31, 2022