Obligacje skarbowe oprocentowane o stopę referencyjną NBP. Rusza sprzedaż nowego instrumentu, który daje 5,25% w skali roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 maj 2022, 08:30

Rusza sprzedaż obligacji skarbowych oprocentowanych o stopę referencyjną NBP. Nowy instrument oszczędnościowy dostępny od jutra

Od 1 czerwca w ofercie obligacji Skarbu Państwa pojawią się nowe papiery dłużne, które będą oprocentowane o stopę referencyjną NBP. Aktualnie wynosi ona 5,25%.

Ministerstwo Finansów postanowiło odpowiedzieć na rosnącą inflację w Polsce. Aby uatrakcyjnić ofertę obligacji skarbowych, w tym roku trzykrotnie zdecydowano się podwyższyć oprocentowanie. Ponadto w marcu obligatariusze mogli zakupić 12-miesięczne papiery dłużne premiowe, co oznacza, że każdy kto zdecydował się na ich zakup ma szansę wygrać dodatkowe pieniądze w ramach oferowanych premii. Natomiast od jutra pojawią się dwa nowe rodzaje obligacji państwowych, które mają zachęcić Polaków do bezpiecznego inwestowania swoich oszczędności.

„W czerwcu do stałej oferty wprowadzimy dwie nowe obligacje: roczną i dwuletnią o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP. Obligacja roczna będzie nowym instrumentem oszczędzania stanowiącym bezpośrednią referencję dla lokat bankowych. Nowa obligacja dwuletnia zastąpi dotychczas sprzedawaną obligację o tym samym okresie zapadalności i stałym oprocentowaniu” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje oprocentowane o stopę referencyjną NBP. Nowy instrument będzie dostępny od czerwca

Nowe obligacje skarbowe alternatywą dla depozytów

Inflacja za kwiecień wyniosła 12,4%. Szacunkowe dane za maj zostaną opublikowane jeszcze dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), jednak możemy spodziewać się, że szczyt inflacji zostanie osiągnięty już niebawem. Ekonomiści prognozują, że nastąpi to jeszcze w III kwartale. Wzrost cen w Polsce oznacza również wzrost stóp procentowych. Jesienią 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych, a aktualna stopa referencyjna wynosi 5,25%. Następne posiedzenie RPP zostało zaplanowane na 8 czerwca i wtedy może dojść do kolejnej podwyżki.

Odpowiedzią na wzrost cen w Polsce były m.in. tarcze antyinflacyjne, które zostały przedłużone do 31 lipca br. Teraz Polakom zostaną zaoferowane nowe rodzaje obligacji, a ich celem jest uatrakcyjnienie oszczędzania. Dlatego papiery dłużne będą oprocentowane o stopę referencyjną NBP i będzie ona aktualizowana co miesiąc, zależnie od decyzji RPP.

„Obligacje, które dołączyły do dotychczasowej oferty wyglądają kusząco. Ich oprocentowanie powinno w najbliższych miesiącach rosnąć – wraz ze spodziewanymi podwyżkami stóp procentowych. Przewidywania odnośnie ich zmian, to oczywiście tylko prognoza. Może się więc okazać, że np. ostatnie trochę gorsze dane z gospodarki zostaną przezwyciężone i RPP podniesie stopy procentowe wyżej niż spodziewa się dziś rynek. Może być jednak też odwrotnie - może się okazać, że cykl szybkich podwyżek stóp procentowych, których jesteśmy świadkami skutecznie ograniczy inflację oraz presję płaconą i podstawowa stopa procentowa nie przekroczy poziomu 7%” - napisał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Tak będzie prezentować się oferta obligacji skarbowych od 1 czerwca:

  • obligacje 3-miesięczne: 1,50%,
  • obligacje roczne: 5,25 % w skali roku, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych: stopa referencyjna NBP + 0,00%,
  • obligacje 2-letnie: 5,50 % w skali roku, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych: stopa referencyjna NBP + 0,25%,
  • obligacje 3-letnie: 3,10%,
  • obligacje 4-letnie indeksowane inflacją: 3,30% + marża 1,00%,
  • obligacje 10-letnie indeksowane inflacją: 3,70% + marża 1,25%,
  • obligacje rodzinne 6-letnie indeksowane inflacją: 3,50% + marża 1,50%,
  • obligacje rodzinne 12-letnie indeksowane inflacją: 4,00% + marża 1,75%.

Ministerstwo Finansów próbując już wcześniej uatrakcyjnić ofertę, podniosło trzykrotnie oprocentowanie papierów dłużnych. Mimo to w kwietniu odnotowano spadek sprzedaży obligacji oszczędnościowych, był to drugi najniższy wynik od stycznia 2021 roku.

sprzedaż obligacji kwiecień

Źródło: Ministerstwo Finansów

Banki podnoszą oprocentowanie lokat

Ostatnio pisaliśmy, że według danych NBP za marzec, Polacy wpłacili na lokaty o 5,3 mld zł więcej, niż w lutym. Wpływ na taki wynik ma podnoszenie oprocentowania lokat przez banki, co zachęca klientów do większych wpłat. Największym zainteresowaniem cieszą się lokaty krótkoterminowe, do 3 miesięcy.

Warto zauważyć, że średnie oprocentowanie nowych lokat w marcu 2022 roku wyniosło 1,50%. To oznacza wzrost stawki około 0,31 pp m/m. Podobne oprocentowanie dla klientów było dostępne w maju 2019 roku, jeszcze przed pandemią, kiedy średnia stawka wynosiła 1,52%.

Zobacz także: W marcu na lokaty wpłacono 5,3 mld zł więcej, niż w lutym. Kolejny miesiąc wzrostu wpłat na depozyty

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.