W marcu na lokaty wpłacono 5,3 mld zł więcej niż w lutym, to już kolejny miesiąc w którym odnotowujemy wzrost wpłat na depozyty
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
18 maj 2022, 07:23

W marcu na lokaty wpłacono 5,3 mld zł więcej, niż w lutym. Kolejny miesiąc wzrostu wpłat na depozyty

Według marcowych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) na lokaty terminowe wpłacono około 5,3 mld zł więcej, niż w lutym tego roku.

Zgodnie z danymi NBP za marzec, klienci banków wpłacili na depozyty około 5,3 mld zł więcej, niż miesiąc wcześniej. Podskoczyły również stawki procentowe oferowane przez banki, pisaliśmy o tym na Strefie Inwestorów.

Klienci banków coraz chętniej korzystają z kont oszczędnościowych

Coraz śmielej rosnące stawki oprocentowania lokat, ale również dynamiczny wzrost inflacji, zachęca klientów do wpłacania oszczędności na depozyty bankowe. Dane NBP pokazują, że to już 7 miesiąc z rzędu, kiedy bank centralny odnotował wyższą sumę wpłat, niż we wcześniej analizowanym okresie.

Jednak warto tutaj zaznaczyć, że nominalnie najwyższy wzrost można przypisać lokatom jedno i trzymiesięcznym. W lutym wpłaty na lokaty trzymiesięczne wyniosły niecałe 12 mld zł, w marcu było to już o 2,35 mld zł więcej, czyli 14,2 mld zł. W przypadku jednomiesięcznych depozytów sytuacja klarowała się podobnie, gdzie wzrost wpłat w lutym wyniósł 2,26 mld zł.

Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się lokaty na okres powyżej 3 miesięcy do 6, w tym wypadku wzrost wpłat wyniósł 1,68 mld zł. Najgorzej wypadły lokaty 12 miesięczne, które zaliczyły spadek z 1,63 do 0,86 mld zł.

Marcowa suma wpłat na depozyty terminowe wyniosła ponad 32 mld zł. Przypomnijmy, że ostatni raz taki wynik odnotowano w kwietniu 2020 r.

Zobacz także: Banki zaczynają podnosić oprocentowanie lokat. Pierwsza oferta na 5% w skali roku

Oprocentowanie lokat w bankach wzrosło

Z kolei średnie oprocentowanie nowych lokat w marcu br. wyniosło 1,50%, czyli stawka wzrosła od lutego o około 0,31 pp. Z podobnego średniego oprocentowania mogliśmy skorzystać w maju 2019 r., wtedy średnia stawka wynosiła 1,52%.

oprocentowanie nowych depozytów

Największy wzrost średniego oprocentowania odnotowano na lokatach dłuższych, niż 12 miesięcy, bowiem wyniosła w marcu 2,37% r/r, gdzie jeszcze w lutym plasowała się na poziomie 1,07%.

W przypadku miesięcznych depozytów był to wzrost o 0,63% m/m i 0,90% r/r. A na lokatach od 1 do 3 miesięcy NBP odnotowało wzrost z 1,01 do 1,50% w skali roku. Wzrost widzimy również na lokatach od 3 do 6 miesięcy, z 1,50 do 1,72% r/r. Inaczej sytuacja prezentowała się sytuacja depozytów od 6 do 12 miesięcy, tutaj mamy lekki spadek oprocentowania, z 1,89 do 1,85% rok rocznie.

Zobacz także: Adam Glapiński: RPP od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe i będzie to robić nadal

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.