Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce przekroczyło 6.5%, a liczba czynnych umów kredytowych przekracza 2,5 mln, wynika z danych ZBP
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
31 maj 2022, 07:37

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce przekroczyło 6.5%, a liczba czynnych umów kredytowych wynosi ponad 2.5 mln, wynika z danych ZBP

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce przekroczyło 6.5%, a liczba czynnych umów kredytowych przekracza 2,5 mln. Odnotowana nieznaczny spadek czynnych kredytów hipotecznych, o obecnej sytuacji na rynku finansowania nieruchomości poinformował Związku Banków Polskich (ZBP).

Według pięćdziesiątej edycji raportu AMRON-SARFiN wydanego przez Związek Banków Polskich (ZBP), zmienia się sytuacja na rynku nieruchomości. Przed Polskim rynkiem nieruchomości pojawiły się duże wyzwania, bowiem wpływ ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, staje się coraz wyraźniejszy. Przyjazd naszych gości z Ukrainy, podniósł już np. koszty najmu. Skutki wydarzeń za naszą wschodnią granicą, będziemy jeszcze odczuwać przez kolejne kwartały.

Wyraźny spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi

Liczba czynnych umów o hipotekę w I kw. wyniosła ponad 2,5 mln, to mniej o 0,8% w porównaniu do stanu z IV kwartału 2021 r. Spadła również liczba nowo udzielonych kredytów, konkretnie o 25,27%, z kolei wartość nowych kredytów obniżyła się o niecałe 25%. 
 

czynne kredyty hipoteczne

wartość i liczba nowych kredytów


Warto przypomnieć, że spadła również liczba rozpoczętych budów, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, aż o 21,7%. Mniejsze liczby odnotowano również w przypadku uzyskanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania.

„Do zmian skali popytu na rynku mieszkaniowym przygotowują się również deweloperzy. W pierwszym kwartale bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 31 675 mieszkań, a więc aż o 17,40% mniej niż w IV kwartale 2021 roku oraz o 21,07% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali pozwolenia w I kwartale 2022 roku spadła o 4,70%. Największy spadek odnotowano w kategorii mieszkań oddanych do użytkowania. W okresie styczeń – marzec było ich aż o 33,95% mniej niż w kwartale poprzednim” – mówi dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

Zobacz także: Budowlanka mocno zwalnia. Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych przez deweloperów w 2022 roku spadła o 22% - wynika z danych GUS

Banki obniżyły marże w reakcji na spadek zainteresowania hipotekami

Zgodnie z danymi zebranymi przez Centrum AMRON, średnia marża ofertowa kredytu mieszkaniowego, na przykładzie finansowania na 300 tys. zł, przy poziomie LtV 75%, udzielonego na okres 25 lat, wyniosła 2,01%, w porównaniu do końcówki 2021 r. obniżyła się o 0,15 p.p. Z kolei w porównaniu do I kw. 2021, marża obniżyła się średnio o 0,2 p.p. Powodem takich decyzji banków, jest widoczny spadek zainteresowania finansowaniem kredytowym.

Jeśli spojrzymy na oprocentowania kredytów hipotecznych w I kw. to względem analogicznego okresu 2021 r. urosło o 4,36 p.p., natomiast w porównaniu do IV kw. odnotowano wzrost o 2,08 p.p.
 

rednia marża kredytu hipotecznego

rednie oprocentowanie kredytu hipotecznego

Dalszy wzrost ceny transakcyjnej mieszkań, ale dynamika spada

Wciąż odnotowywany jest wzrost średniej ceny transakcyjnej 1 mkw powierzchni mieszkania, chociaż dynamika jest zauważalne mniejsza niż w poprzednich kwartałach. W analizowanym okresie największy wzrost cen odnotowano w Warszawie, o 2,7%, gdzie średnia cena transakcyjna w stolicy w I kw. wyniosła 11 382 zł/mkw. Z największych Polskich rynków, tylko w Gdańsku odnotowano obniżenie ceny transakcyjnej, o 0,44%.

W porównaniu do I kw. 2021 roku, ceny najbardziej urosły w Poznaniu (13,71%), Warszawie (12,99%) i Krakowie (12,81%). Najmniejszy wzrost przydał w Gdańsku i wyniósł 8,36%.
 

rednie ceny transakcyjne 1 mkw


Jak przewidują analitycy z Centrum AMRON, ceny transakcyjne w kolejnych kwartałach mogą nadal rosnąć, ale zgodnie z aktualną dynamiką, wolniej niż w latach 2018 – 2021. Wpłyną na to większe koszty materiałów budowlanych, co wynika z rosnącej inflacji oraz ograniczonymi łańcuchami dostaw.

„Sektor bankowy po raz kolejny znalazł się między młotem a kowadłem. Z jednej strony Rada Polityki Pieniężnej przez 8 kolejnych miesięcy podejmuje decyzje o podwyżkach stóp procentowych NBP. Skutkuje to wzrostem wskaźnika WIBOR, co z kolei przekłada się na coraz droższą obsługę kredytów hipotecznych. Z drugiej strony nie tylko rząd, ale również partie opozycyjne zrzucają winę za wzrost kosztu obsługi kredytu na banki i bez jakichkolwiek zahamowań, jak z rękawa sypią propozycjami rozwiązań, które mają ulżyć kredytobiorcom w spłacie kredytu” – komentuje dr Jacek Furga.

Można tutaj wspomnieć również o rosnących stawkach najmu mieszkań, na co bezpośredni wpływ ma napływ uchodźców z Ukrainy. Dalsze zachowanie rynku najmu, będzie znacznie skorelowane z rozwojem sytuacji w Ukrainie.

„Raport za pierwszy kwartał 2022 roku wykazuje także wzrosty średnich czynszów najmu mieszkań we wszystkich badanych lokalizacjach. Najwyższą zmianę w porównaniu do ostatniego kwartału 2021 roku odnotowano we Wrocławiu, aż o 10,18%. Natomiast w Warszawie średni czynsz najmu mieszkania wyniósł 2 042 zł i był wyższy od notowanego kwartał wcześniej o 8,27% (156 zł).” – czytamy w raporcie.

Zobacz także: Kryzys na rynku nieruchomości największym deweloperom z GPW niestraszny. Firmy szykują hojne dywidendy i publikują dobre wyniki za Q1

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.