Budowlanka hamuje! Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych przez deweloperów w 2022 roku spadła o 22% - wynika z danych GUS
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 maj 2022, 08:00

Budowlanka mocno zwalnia. Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych przez deweloperów w 2022 roku spadła o 22% - wynika z danych GUS

W pierwszych 4 miesiącach 2022 r. spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych budów. Z kolei wzrosła dynamika mieszkań oddanych do użytku. W analizowanym okresie deweloperzy rozpoczęli budowę 42,8 tys. mieszkań, to aż 22,6% mniej niż rok wcześniej.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku oddano więcej mieszkań niż rok wcześniej, jednak spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów. Te wyniki potwierdzają, coraz częściej powtarzane, zahamowanie rynku budowlanego mieszkań w Polsce.

Oddano do użytku 2% więcej mieszkań, niż przed rokiem

Według wstępnych danych GUS, o początku roku do kwietnia oddano do użytkowania ponad 73 tys. mieszkań, co jest 2% większym wynikiem, niż w analogicznym okresie ub.r. Za największą liczbę oddanych mieszkań odpowiadają deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni, którzy oddali kolejno 40,6 tys. mieszkań i 31,6 tys. mieszkań, w przypadku inwestorów indywidualnych to aż 10% więcej niż rok wcześniej.

Łączna powierzchnia oddanych mieszkań wyniosła 7,1 mln mkw, to aż 4,1% więcej niż w tym samym okresie 2021 r. Z kolei średnia powierzchnia oddanego mieszkania wyniosła 97 mkw.

Mieszkania oddane do użytkowania

mieszkania oddane do użytku 1-4 2022

Źródło: GUS

Ponad 5% mniej wydanych pozwoleń na budowę

O 5,5% mniej wydanych pozwoleń lub zgłoszeń na budowę zostało wydanych od stycznia do kwietnia tego roku, czyli 105,6 tys. względem 102,5 tys. w analogicznym okresie 2021 r.

Najwięcej pozwoleń zostało wydanych deweloperom, ponieważ ponad 70 tys., jednak r/r jest to spadek o 4,6%. 33,4 tys., ze spadkiem na poziomie 10,6% otrzymali inwestorzy indywidualni.

„Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,1% ogółu mieszkań.” – czytamy w raporcie GUS.

Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym

pozwolenia na budowę 1-4 2022

Źródło: GUS

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną szybciej, niż pensje Polaków. W Warszawie zapłacimy za mieszkanie już nawet 16% więcej, niż przed rokiem

Deweloperzy rozpoczęli ponad 22% mniej budów niż przed rokiem

W analizowanym okresie deweloperzy rozpoczęli budowę 42,8 tys. mieszkań, to aż 22,6% mniej niż rok wcześniej. Z kolei inwestorzy indywidualni odpowiadają za 29,6 tys. rozpoczętych budów mieszkań, ale również ze spadkiem, w tym przypadku na poziomie 10,5% r/r. Pozostałe formy budownictwa odpowiadają za budowę 1 045 mieszkań, gdzie jeszcze rok temu było to 1 609 lokali.

Rozpoczęte budowy mieszkań

rozpoczęte budowy mieszkań 1-4 2022

Źródło: GUS

Według szacunków GUS, z końcem kwietnia w budowie pozostawało 871,3 tys. lokali mieszkalnych, co jest wynikiem prawie 3% większym niż rok wcześniej.

Ruch budownictwa w obszarze budownictwa mieszkaniowego

ruch budowanictwa

Źródło: GUS

Zaskoczeniem nie jest, że największe wartości dla mieszkań oddanych do użytku, lokali których budowę rozpoczęto oraz tych, na których budowę wydano pozwolenie, odnotowano na Mazowszu, gdzie szczególnie wybija się liczba wydanych pozwoleń na budowę (17,7 tys.). Kolejne wysokie wartości zostały odnotowane w Wielkopolsce oraz województwie małopolskim i śląskim, tutaj również największe notowania mają wdane pozwolenia na budowę mieszkania.

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego według województw

ruch budowlany wojedzództwa 1-4 2022

Źródło: GUS

Zobacz także: Kwietniowe oferty najmu mieszkania w niektórych miastach wzrosły nawet o 15% m/m

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.