Inflacja w Polsce wyniosła w maju 13,9% - szacunkowe dane GUS
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 maj 2022, 10:04

Inflacja w Polsce wyniosła w maju prawie 14%. GUS podał szacunkowe dane

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w maju wyniosła 13,9%. Oficjalne dane poznamy 15 czerwca.

Za nami kolejny miesiąc, w którym odnotowujemy dwucyfrowy poziom wskaźnika CPI, mimo obowiązujących tarcz antyinflacyjnych. Ich celem miała być obniżka cen żywności czy paliw, jednak portfele Polaków mocno odczuwają wzrost cen. W kwietniu, według oficjalnych danych GUS-u, inflacja była na poziomie 12,4%, czyli najwyższym od 24 lat. Zgodnie z szacunkiem za maj, wskaźnik CPI wyniósł 13,9%.

„Przed nami kolejne spotkanie z inflacją: we wtorek poznamy wstępne dane o CPI za maj, które mogą przesądzić o skali podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu RPP 8 czerwca. Nasza prognoza CPI to 14% r/r i 1,7% m/m, czyli kolejny solidny wzrost cen, wynikający nie tylko z drożejącej energii i żywności, ale też inflacji bazowej (która wg nas mogła przekroczyć 8% r/r)” – napisali ekonomiści Santander Bank Polska.

Ekonomiści spodziewają się szczytu inflacji w III kwartale, co niestety wiążę się z okresem wakacyjnym. Według członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Przemysława Litwiniuka, szczyt inflacji może sięgnąć nawet 20%. Kolejne, wysokie odczyty inflacji będą się bezpośrednio wiązać z podwyżką stóp procentowych. Obecnie referencyjna stopa procentowa wynosi 5,25%, a kolejne posiedzenie RPP już 8 czerwca.

inflacja w maju

Zobacz także: Szczyt inflacji wciąż przed nami. Najnowsze prognozy dla wskaźnika CPI w Polsce po kwietniowym odczycie

Inflacja będzie wciąż rosła

Wyhamowanie wzrostu cen nie nastąpi tak szybko, jak mogliśmy spodziewać się kilka miesięcy temu, jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Przywrócenie inflacji do poziomu wyznaczonego przez NBP, czyli 2,5%, miało nastąpić m.in. dzięki tarczom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd na początku roku. Teraz jesteśmy w momencie, w którym musimy oferować kolejne programy pomocowe, głównie dla kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem. Jest to właśnie wynik rosnącej inflacji, a co za tym idzie wyższych stóp procentowych.

Zgodnie z szacunkiem GUS-u, inflacja wyniosła w maju 13,9%. Ostatnio publikowane dane często rozmijają się z konsensusem przygotowywanym przez ekonomistów. Jednak teraz większość jest ze sobą zgodna, że szczyt nastąpi w III kwartale. „(…) Kierunek jest prosty - w górę. Pytaniem pozostaje jednak skala wzrostu inflacji. Nie będzie to jeszcze jej szczyt, ten widzimy w III kw.” - napisali ekonomiści mBanku.

Jaka jest odpowiedź rządu na rosnącą inflację? Nowa oferta obligacji skarbowych. Od 1 czerwca zostaną wprowadzone nowe papiery dłużne. Pierwsze z nich to roczne, które będą oferować zmienne oprocentowanie oparte o stopę referencyjną NBP. Aktualnie jest ona na poziomie 5,25% i będzie ona aktualizowana co miesiąc w przypadku oprocentowania obligacji. Drugi instrument natomiast to 2-letnie obligacje, które otrzymają dodatkową marżę ponad stopę referencyjną.

Warto zaznaczyć, że problem rosnącej inflacji nie występuje tylko w Polsce. To problem globalny, dla przykładu w USA inflacja w kwietniu wyniosła 8,3%, a średnia inflacji w Europie wynosi obecnie 7,5%.

Zobacz także: Inflacja to cichy zabójca oszczędności. Jak z nią wygrać na spadającym rynku, radzi Saxo Bank

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.