Inflacja to cichy zabójca oszczędności. Jak z nią wygrać na spadającym rynku, radzi Saxo Bank
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 maj 2022, 18:10

Inflacja to cichy zabójca oszczędności. Jak z nią wygrać na spadającym rynku, radzi Saxo Bank

Ostatnia koniunktura rynkowa nie zachęca do inwestowania. Z drugiej strony mamy dynamiczną inflacje, która jest cichym zabójcą gotówki i tradycyjne odkładanie „do skarpetki” nie jest efektywne.

W Polsce cichy zabójca w ostatnim roku zabrał nam już ponad 12%. Jak ocenił prezes NBP Adam Glapiński, Rada Polityki Pieniężnej będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyższanie stóp procentowych w kolejnych miesiącach, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży. W USA inflacja w kwietniu wyniosła 8,3%, a średnia inflacji w Europie wynosi 7,5%. To bardzo dużo, szczególnie, że cel inflacyjny banków centralnych wynosi około 2%. Co roku za tą samą wartość możemy kupić mniej, a przyszłe perspektywy rynkowe w pandemii, wojnie nie są kolorowe. Inwestowanie to jeden ze sposobów ochrony siły nabywczej oszczędzonego kapitału, ale wysoka zmienność nie wygląda obecnie ciekawie.
 

saxo inflacja 2

Bieżąca projekcja inflacji i PKB (opublikowana 11 marca 2022 r.). Źródło: Narodowy Bank Polski


Na giełdach króluje czerwień. Akcje spółek od kilku tygodni osuwają się w dół, a indeks S&P500 jest na krawędzi rynku niedźwiedzia. Chociaż na rynkach ustępuje pandemiczne i wojenne napięcie, tak wciąż panuje duża nerwowość i każda informacja może wywołać lawinę, którą znamy z 2009 roku.
 

saxo inflacja 1

Aktualizacja mapy indeksu S&P500 na bieżąco

Zobacz także: Małpia ospa zaniepokoiła prezydenta USA! Pierwsza spółka ogłasza pracę nad szczepionką, a kurs jej akcji szaleje


Peter Garnry, dyrektor ds. strategii oraz Ole Hansen, ekspert ds. rynków towarowych z Saxo Banku podzielili się swoimi przemyśleniami jak w tym ciężkim rynkowym okresie inwestować aby ochronić swoje oszczędności przed inflacją.
 

peter-garnry-ole-hansen-saxo-bank

Obligacje powiązane z inflacją

„Jeśli chcesz spróbować ochronić swoje oszczędności przed inflacją, możesz rozważyć inwestowanie w obligacje indeksowane wskaźnikiem inflacji. Krótko mówiąc, jeśli zainwestujesz np. w ETF (Exchange Traded Fund) inwestujący w obligacje indeksowane inflacją, uzyskasz ekspozycję na obligacje, których kapitał będzie powiększany o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oznacza to, że wartość instrumentu wzrośnie, jeśli wzrośnie inflacja. Oczywiście, istnieje ryzyko, że jeśli inflacja spadnie, wartość instrumentu również, a wyższe stopy procentowe będą miały negatywny wpływ na obligacje chronione przed inflacją" - mówi Garnry.

Zobacz także: Inflacja zbliża się do 8%, więc obligacje indeksowane inflacją stają się coraz ciekawszym pomysłem na inwestowanie

Surowce

„Innym sposobem na potencjalną walkę z inflacją może być inwestowanie w szerokie produkty towarowe. Ponieważ towary są najbardziej podstawowym składnikiem wszystkiego, co produkujemy, ich cena ma stosunkowo silny związek z inflacją. Na przykład, wszystko - od budowy domu, nowego samochodu po tak potrzebną ekologiczną transformację - będzie wymagało dużej ilości metali przemysłowych, od aluminium i miedzi po lit i nikiel. Ich ceny prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie pomimo ryzyka spowolnienia gospodarczego" - mówi Hansen.

Zobacz także: Susza, wojna i strach sprawiają, że ceny pszenicy szaleją na giełdzie

Złoto

„Złoto jest uważane za bezpieczną przystań w inwestowaniu. Oznacza to, że jest to aktywo, do którego warto zaglądać, gdy nadchodzą trudne czasy. Historycznie złoto ma stosunkowo silny związek z inflacją i jest powszechnie uważane za jedno z lepszych zabezpieczeń przed utratą siły nabywczej. Dawniej trudno było inwestować w złoto, ponieważ trzeba było je kupić, ale dziś istnieją produkty oparte na złocie, którymi można handlować w Internecie. Musisz jednak być świadomy, jaki rodzaj produktu wybierasz, i upewnić się, że rozumiesz jego działanie, w tym ryzyko, zanim w niego wejdziesz" - mówi Hansen.

Zobacz także: Złoto spełniło swoją rolę w czasie wojny w Ukrainie i zachowało się jak bezpieczna przystań – przekonują analitycy Incrementum

Chroń swoje portfolio poprzez dywersyfikację

Oprócz pomysłów na to, w co inwestować, Garnry proponuje także inne alternatywy. „Jest to bardzo trudny okres dla inwestowania, więc trzeba się upewnić, że ryzyko jest pod kontrolą. Rynki są obecnie szalone, więc trzeba być ostrożnym. Ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobnie nadszedł czas, aby ponownie przeanalizować tzw. alokację aktywów. Oznacza to mieszankę aktywów inwestycyjnych, takich jak akcje, obligacje itp., ponieważ być może nadszedł czas, aby przenieść część środków z akcji do innych instrumentów" - mówi Garnry.

Wszystkie wyżej wymienione aktywa inwestycyjne są dostępne na platformie SaxoGo.

Zobacz także: W trakcie kryzysu energetycznego wygranymi będą spółki energetyczne - wskazuje Saxo Bank

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.