Złoto spełniło swoją rolę w czasie wojny w Ukrainie i zachowało się jak bezpieczna przystań – przekonują analitycy Incrementum
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 mar 2022, 08:00

Złoto spełniło swoją rolę w czasie wojny w Ukrainie i zachowało się jak bezpieczna przystań – przekonują analitycy Incrementum

Relatywna siła złota w stosunku do S&P500 wciąż jest niska, ale zdaje się „uklepywać dno” – przekonują analitycy Incrementum w „Preview Chartbook IGWT 2022”.

Niepewne czasy znacznie wzmocniły złoto w relacji do amerykańskich akcji – przekonują eksperci firmy inwestycyjnej Incrementum w „Preview Chartbook IGWT 2022”. Legendarny już coroczny raport o złocie „In Gold We Trust Report 2022” zostanie opublikowany 24 maja.

Postanowiliśmy zaprezentować najważniejsze, najciekawsze wykresy z chartbooka.

Zakończył się 40-letni okres dezinflacyjny

Zacznijmy od tych wykresów ogólnych, makroekonomicznych. Potem przejdziemy do wykresów dotyczących złota.

Eksperci Incrementum zwracają uwagę, że prawdopodobnie zakończył się 40-letni okres dezinflacyjny. Symbolicznym punktem zwrotnym, bardzo kontrariańskim, była pamiętna okładka „Bloomberg Businessweek” z kwietnia 2019 r.

koniec dezinflacji

is inflation dead

Mimo że mamy niemal wszędzie wysoką inflację, to nastroje są deflacyjne. O ironio, ludzie spodziewają się wciąż spadku cen…

deflacyjny mindset

Inna ciekawostka jest taka, że Fed jest relatywnie jastrzębi, jeśli porównujemy go ze szwajcarskim czy japońskim bankiem centralnym.

fed relatywnie jastrzębi

W każdym razie, Fed zaczął cykl podwyżek stóp. A co się dzieje, gdy go kończy? Ano akcje amerykańskie zaczynają tanieć, a po chwili pojawia się recesja w USA…

cykle

Analitycy Incrementum zachęcają do akumulowania złota. Ostrzegają przed akcjami. Zwracają uwagę, że generalnie surowce zaczynają zachowywać się relatywnie lepiej od akcji i to może być dopiero początek wieloletniego trendu.

commodities stocks

Poza tym, jak przypominają, to jest mit, że akcje chronią kapitał przed inflacją. W okresie 1973-80 nie podołały temu zadaniu.

akcje cpi

Zobacz także: Kup złoto i przygotuj się na wielki krach finansowy – radzi Egon von Greyerz

Złoto zachowało się jak bezpieczna przystań

Teraz zerknijmy na kilka wykresów odnoszących się bezpośrednio do złota. Analitycy Incrementum zwrócili uwagę, że w 2022 roku – w dobie wojny w Europie – złoto po raz kolejny zachowało się jak „bezpieczna przystań”, rosnąc po 2-10% w zależności od tego, w jakiej walucie wyceniamy.

gold safe haven

Niepewne czasy znacznie wzmocniły złoto w relacji do amerykańskich akcji – wskazują analitycy Incrementum. Wartość aktywów „złotych” funduszy ETF zwiększyła się znacznie w 2022 roku w relacji do wartości amerykańskich akcji.

gold vs us

Wskazali także, że relatywna siła złota w stosunku do S&P500 wciąż jest niska, ale zdaje się „uklepywać dno”, jak to się mówi w żargonie inwestycyjnym.

gold spx

Analitycy Incrementum przypomnieli także, że w długim terminie siła nabywcza złota rośnie, a spada siła nabywcza fiat money, czyli walut papierowych (fiducjarnych). Walutą, która najwolniej traci swoją siłę nabywczą wyrażoną w uncjach złota, jest frank szwajcarski.

siła nabywcza

A jaka jest prognoza Incrementum dla złota? Długoterminowa jest bardzo dobra. Model Incrementum przewiduje, że w 2030 roku uncja złota będzie – z największym prawdopodobieństwem – warta między 3 000 USD a 5 000 USD. Szczyt ważony prawdopodobieństwem wynosi 4 821 USD w 2030 roku, co daje 149% potencjału do wzrostu z dzisiejszych poziomów (okolice 1 935 USD).

gld 2030

Zobacz także: Srebro może być obecnie wielką okazją inwestycyjną

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.