Kup złoto i przygotuj się na wielki krach finansowy – radzi Egon von Greyerz
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 sty 2022, 07:34

Kup złoto i przygotuj się na wielki krach finansowy – radzi Egon von Greyerz

„Złoto jest jednym z najlepszych aktywów, albo i może najlepszym, do zabezpieczania majątku. W dodatku jest obecnie niedowartościowane” – mówi Egon von Greyerz z Matterhorn Asset Management.

„Bitcoin nie stanie się cyfrowym złotem, za 50 lat go już nie będzie” – stwierdził Egon von Greyerz będąc gościem podcastu Stansberry Investor Hour.

Egon von Greyerz jest założycielem Matterhorn Asset Management (MAM). Przez 17 lat był wiceprezesem Dixons Group, pracował także jako bankier inwestycyjny w Genewie. Zasłynął tym, że w 2002 roku, gdy złoto było po 300 USD za uncję, zalecił klientom MAM włożenie połowy majątku w fizyczny kruszec, który postrzegał wtedy jako mocno niedowartościowany.

Zabezpieczają majątek złotem, nie bitcoinem

Von Greyerz twierdzi, że większość ludzi - także fachowców, typu inwestorzy czy ekonomiści - nie rozumie ryzyka. Obecnie jest ono bardzo duże. „De facto jesteśmy w sytuacji, w której większość państw na świecie jest bankrutami, bo drukują na potęgę pieniądze i pożyczają na potęgę, by funkcjonować operacyjnie. Mimo to, wielu ludzi z branży finansowej kupuje dług bankrutów, wiedząc, że on zostanie spłacony dzięki drukowi pieniądza bez pokrycia” – wskazuje założyciel Matterhorn Asset Management. „Jakby tego było mało, ceny nieruchomości na całym świecie są znacznie przewartościowane. Na wielu rynkach widać bańkę. One nie mogą być zabezpieczeniem kapitału” – dodaje.

Dlatego, według niego, jedynym rozsądnym wyborem – jeśli inwestor szuka aktywa zabezpieczającego majątek – jest złoto. „Ten kruszec jest jednym z najlepszych aktywów, albo i może najlepszym, do zabezpieczania majątku. W dodatku jest obecnie niedowartościowany. Zastrzegam, że nie uważam się za tzw. gold buga. Staram się patrzeć na rynek inwestycyjny trzeźwym okiem i naprawdę nie widzę wielu aktywów, które tak dobrze jak złoto zabezpieczałyby majątek. Podkreślam, że chodzi o zabezpieczenie majątku. Jeśli chce się go dynamicznie zwiększać, to złoto nie jest już takim dobrym wyborem” – mówi von Greyerz.

Założyciel Matterhorn Asset Management nawołuje do kupowania złota fizycznego właśnie teraz. Dlaczego? Bo według niego nadchodzi wielki kryzys finansowy, który przerodzi się w wielki kryzys majątkowy. „To może być większy kryzys, niż ten z roku 2008. Jedynym sposobem, by spokojnie i bez nerw go przetrwać, jest schronienie się w złocie fizycznym” – uważa.

A bitcoin? Jest wielu, którzy uważają, że ta najstarsza kryptowaluta może zastąpić złoto, może stać się cyfrowym złotem. Ale von Greyerz nie patrzy na BTC tak optymistycznie. „Owszem, mnóstwo ludzi zrobiło duże majątki na bitcoinie, bo on w ostatnich latach rósł dynamicznie na wycenie. I gratuluję im, i nie odmawiam im sukcesu. Ale uważam, że kiedyś inwestowanie w BTC skończy się źle, bo na nim rośnie bańka. Sądzę, że za 50 lat już nie będzie bitcoina. On nie stanie się cyfrowym złotem. Owszem, wyobrażam sobie, że jego cena może dojść nawet w okolice 1 mln USD za kilka czy kilkanaście lat, ale on nie przetrwa próby czasu. Albo uporają się z nim banki centralne, które już za chwilę wprowadzą do obiegu swoje cyfrowe waluty, albo nie przetrwa jako technologia” – stwierdził von Greyerz.

Zobacz także: Zaczął się giełdowy krach, którego nie powstrzyma nawet Fed - ostrzega słynny inwestor Jeremy Grantham

Złoto przyczajone przed posiedzeniem Fed

A co się dzieje na rynku złota? Patrząc na wykres można stwierdzić, że notowania XAU/USD od półtora roku tkwią w męczącej konsolidacji, ale w ostatnich miesiącach tworzą coraz wyższe dołki i szczyty, niejako zbierając się do wybicia z niej górą. Wydaje się, że poziom 1 680 USD za uncję okazał się bardzo mocnym wsparciem.
 

Notowania XAU/USD – 5 lat

Notowania XAU USD

Źródło: TradingView

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Daniel Kostecki stwierdził niedawno na Twitterze, że złoto porusza się ładnie w ramach kanału wzrostowego.

Otavio Costa z Crescat Capital oczyma wyobraźni już widzi wyjście kursu złota z klina.

Katalizatorem do wyjścia kursu złota z męczącej konsolidacji może być dzisiejsze posiedzenie FOMC, a konkretniej – słowa szefa Fed Jerome’a Powell’a po posiedzeniu. Wszyscy spodziewają się, że Powell zapowie start cyklu podwyżek stóp na marzec br., ale być może sprawi on niespodziankę, przesuwając rozpoczęcie cyklu. W każdym razie analitycy są niemal zgodni, że złoto w latach 2018-2020 wyceniło wystrzał inflacji z ostatnich kwartałów, a teraz czeka na nowe impulsy. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich miesiącach złoto nie reagowało już negatywnie na zapowiedzi podwyższenia kosztu pieniądza w USA.

Swoją drogą należy pamiętać, że złoto zazwyczaj zachowuje się słabo pół roku przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp w USA, a sam start cyklu oznacza nadejście trendu wzrostowego na złocie.

Zachowanie złota wobec startu cyklu podwyżek stóp w USA

Zachowanie złota wobec podwyżek stóp USA

Źródło: T. Gessner, Exeria.com

Zobacz także: Kryptowaluty i bitcoin przeżywają prawdziwy krach. Oto co prognozują eksperci w kwestii dalszych notowań cryptos

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.