Małpia ospa zaniepokoiła prezydenta USA! Pierwsza spółka ogłasza pracę nad szczepionką, a kurs jej akcji szaleje
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
23 maj 2022, 14:11

Małpia ospa zaniepokoiła prezydenta USA! Pierwsza spółka ogłasza pracę nad szczepionką, a kurs jej akcji szaleje

Służby sanitarne całego świata zostały postawione w stan gotowości. Na horyzoncie pojawiła się małpia ospa (ang. Monkeypox). Prezydent Joe Biden powiedział w niedzielę, że jej epidemia to coś, co powinno niepokoić wszystkich. Stany Zjednoczone sprawdzają jakie szczepionki mogą być dostępne, aby chronić ludzi przed wirusem. 

Małpia ospa jest rzadką chorobą wywoływaną przez wirus należący do tej samej rodziny, co ospa wietrzna, ale zazwyczaj o mniejszym nasileniu, występujący w Afryce. Reakcja inwestorów jest błyskawiczna. W momencie gdy zanotowano pierwszy przypadek małpiej ospy w USA na horyzoncie pojawiła się spółka Emergent BioSolutions ogłaszając prace nad szczepionką.

Przypadki małpiej ospy notowane na całym świecie

Światowa Organizacja Zdrowia podała w sobotę w oświadczeniu, że ostatnie ogniska choroby odnotowano w 12 krajach, „które nie są endemiczne dla wirusa małpiej ospy" lub w krajach, w których wirus ten zwykle nie występuje. 

W Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii są prowadzone dochodzenia w sprawie niedawnego wybuchu epidemii małpiej ospy – choroba wirusowa występująca zwykle w Afryce. WHO poinformowała, że do weekendu odnotowano 92 przypadki potwierdzone laboratoryjnie oraz 28 podejrzeń zachorowań na małpią ospę, w sprawie których trwają dochodzenia. Według WHO nie odnotowano żadnych zgonów z powodu ospy małpiej.

Niemcy zgłosiły swój pierwszy przypadek wirusa w piątek, wcześniej wykryto wirusa u chorych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwecji i Włoch. Następnie przypadki potwierdzono w USA.

Osoby, u których wystąpiły objawy wirusa - w tym wysypka i gorączka - są proszone o zasięgnięcie porady lekarskiej i skontaktowanie się z każdą przychodnią przed wizytą. Jak informują służby zdrowia: osoby, u których wystąpiły objawy wirusa - w tym wysypka i gorączka - są proszone o natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Małpia ospa w większości przypadków ma łagodny przebieg

Małpia ospa występuje w rejonach Afryki Środkowej oraz Zachodniej. Po raz pierwszy wykryto wirusa u małpy w 1958 roku, a pierwszy przypadek u człowieka odnotowano w 1970 roku. W 2003 roku w USA odnotowano 81 przypadków zakażenia wśród psów preriowych, które zaraziły się od importowanych zwierząt. Największa udokumentowana pandemia tego wirusa wśród ludzi wybuchła w Nigerii w 2017 roku – 61 potwierdzonych przypadków, a ponad 75% to mężczyźni w wieku 21 – 40 lat.

Zakażenie wirusem następuję w wyniku kontaktu z zarażonym przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe lub przez oczy, nos i usta. Do przeniesienia zakażenia z człowieka na zwierzę dochodzi poprzez ugryzienie lub zadrapanie. Jak wskazują naukowcy, do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka najczęściej dochodzi drogą kropelkową, ale zwykle to wymaga długotrwałego kontaktu twarzą w twarz. Małpia ospa nie jest ogólnie uważana za chorobę przenoszoną drogą płciową, chociaż może być przekazywana podczas stosunku.

gr1

Statystyczny zapis minionej epidemii małpiej ospy w Nigerii. Dane pochodzą z International Society For Infectuious Diseases

Początkowe objawy ospy małpiej obejmują gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, obrzęki i bóle pleców. Po upływie trzech dni od wystąpienia gorączki u pacjentów zwykle pojawia się wysypka, która często zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się dalej na resztę ciała. Wysypka powoduje silne swędzenie i przechodzi kilka etapów, gdzie na końcu miejsca zaatakowane wysypką, pokrywają się strupem oraz odpadają. Infekcja trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni i zwykle ustępuje samoistnie. Obecnie nie ma sprawdzonych, bezpiecznych metod leczenia ospy małpiej, choć większość przypadków ma łagodny przebieg.

Osoby podejrzane o zakażenie wirusem mogą zostać odizolowane według procedur i monitorowane przez lekarzy.

Zobacz także: Susza, wojna i strach sprawiają, że ceny pszenicy szaleją na giełdzie

Belgia wprowadza kwarantannę

Szczepionki przeciwko ospie prawdziwej okazały się jednak w dużej mierze skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Kraje takie jak Wielka Brytania i Hiszpania oferują obecnie szczepionkę osobom, które były narażone na zakażenie, aby zmniejszyć objawy i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

W Belgii odnotowano cztery przypadki i kraj zdecydował się na wprowadzenie trzy tygodniowej obowiązkowej kwarantanny dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. Rzecznik Ministra Zdrowia Wojciech Andrusiewicz uspokaja, że służby monitorują sytuację.

Amerykańskie służby sanitarne podkreślają jednak, że nie jesteśmy na skraju poważnej epidemii, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie.

Jak opisuje The Wall Street Journal, Biden powiedział dziennikarzom, którzy towarzyszyli mu w podróży do Azji, że najważniejsze dane są zbierane na bieżąco, monitorowane. „Pracujemy nad tym intensywnie, aby dowiedzieć się, co robić i jaka szczepionka, jeśli w ogóle, może być na to dostępna. Jest to o tyle niepokojące, że gdyby się rozprzestrzenił, miałoby to poważne konsekwencje" – mówił Biden.

Giełda już szuka rozwiązania

Możemy z tego wnioskować, że nie będzie powtórki z 2020 roku. Reakcja inwestorów jest natomiast błyskawiczna. W momencie jak zarejestrowano pierwszy przypadek małpiej ospy w USA, spółka Emergent BioSolutions ogłosiło pracę nad szczepionką, która może pomóc w zapobieganiu zarażenia się małpią ospą. W środę w Stanach Zjednoczonych potwierdzono przypadek ospy małpiej u mężczyzny z Massachusetts, który niedawno podróżował do Kanady.

Spółka Emergent nabyła w 2017 roku szczepionkę ACAM2000, opisaną przez Food and Drug Administration jako czynne uodpornienie przeciwko ospie wietrznej dla osób określonych jako osoby o wysokim ryzyku zakażenia. Według Centers for Disease Control and Prevention, ponieważ wirus ospy małpiej jest blisko spokrewniony z wirusem wywołującym ospę, szczepionka ACAM2000 może być stosowana w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się ospy małpiej.

Akcje firmy Emergent wzrosły w czwartek o 12,6% do 31,90 USD, dzień po ogłoszeniu pierwszego przypadku w USA.

Emergent BioSolutions akcje

Średnia cena docelowa 8 ankietowanych analityków wynosi 44 USD

Zobacz także: Oto kilka wniosków z bessy trwającej na akcjach spółek technologicznych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.